Architektura MuratorWydarzeniaUrban Summer School - Lublin, Warszawa, Szumin

Urban Summer School - Lublin, Warszawa, Szumin

W dniach 26.08.2018 – 8.09.2018 Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na letnie warsztaty, poświęcone realizacjom Oskara i Zofii Hansenów. Zgłoszenia można przesyłać do 7 maja.

Urban Summer School - Lublin, Warszawa, Szumin

Letnia szkołą jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą, organizowaną przez powstałą w zeszłym roku instytucję (przeczytacie nasz wywiad z Bolesławem Stelmachem, stojącym na czele instytutu). Międzynarodowy, interdyscyplinarny projekt jest kolejną odsłoną zapoczątkowanej przez Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie szkoły letniej „Wizje i doświadczenia”, poświęconej tematyce miejskiej.

Letnia szkoła skierowana jest do osób zainteresowanych problematyką modernistycznych osiedli mieszkaniowych - studentów, doktorantów i badaczy, jak również młodych profesjonalistów działających na polu architektury, sztuki i designu, oraz przedstawicieli dziedzin humanistycznych. W ramach architektury Hansenów, której przyświecała idea Linearnego Systemu Ciągłego, uczestnicy włączą się w dyskusję o perspektywach zachowania dobrej jakości życia na osiedlach mieszkaniowych XX wieku.

Interdyscyplinarna formuła zajęć ma korzystać z idei "badań w działaniu", włączających osoby badane w działalność letniej szkoły.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 7 maja. 19 maja zostaną ogłoszone wyniki rekrutacji. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Instytutu.

Projektanki_ci dla Ukrainy Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, warszawski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Instytut Dizajnu w Kielcach zapraszają do przesyłania ofert pracy dla osób dotkniętych skutkami inwazji Rosji na Ukrainę.
Powiaty 2020: nabór kuratorów do nowej odsłony projektu NIAiU Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki organizuje drugą edycję projektu „Powiaty”. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja międzywojennej architektury powstającej poza głównymi ośrodkami II Rzeczpospolitej. Nabór kuratorów do 21 czerwca!
Przestrzeń wspólna jest wartością – Nagroda NIAiU Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki ogłosił trzecią edycję konkursu na najlepsze prace magisterskie dotyczące przestrzeni wspólnych i budynków użyteczności publicznej. Zgłoszenia do 7 września.
NIAiU przeprowadzi digitalizację „Architektury-murator” Digitalizacja miesięcznika stanowi fundamentalny krok realizacji misji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, czyli upowszechniania i popularyzacji wiedzy na temat współczesnej polskiej architektury – mówi dyrektor instytucji Bolesław Stelmach. NIAiU zdecydował właśnie zdigitalizować wszystkie archiwalne wydania magazynu i udostępnić je szerokiemu gronu odbiorców.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.
Pałac Saski siedzibą Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki! Nie Senat, nie Muzeum Zniszczenia Warszawy, ale Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zajmie prawdopodobnie główną przestrzeń zrekonstruowanego Pałacu Saskiego. Decyzja już 26 maja!