W dniach 26.08.2018 – 8.09.2018 Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na letnie warsztaty, poświęcone realizacjom Oskara i Zofii Hansenów. Zgłoszenia można przesyłać do 7 maja.
Letnia szkołą jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą, organizowaną przez powstałą w zeszłym roku instytucję (przeczytacie nasz wywiad z Bolesławem Stelmachem, stojącym na czele instytutu). Międzynarodowy, interdyscyplinarny projekt jest kolejną odsłoną zapoczątkowanej przez Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie szkoły letniej „Wizje i doświadczenia”, poświęconej tematyce miejskiej.
Letnia szkoła skierowana jest do osób zainteresowanych problematyką modernistycznych osiedli mieszkaniowych - studentów, doktorantów i badaczy, jak również młodych profesjonalistów działających na polu architektury, sztuki i designu, oraz przedstawicieli dziedzin humanistycznych. W ramach architektury Hansenów, której przyświecała idea Linearnego Systemu Ciągłego, uczestnicy włączą się w dyskusję o perspektywach zachowania dobrej jakości życia na osiedlach mieszkaniowych XX wieku.
Interdyscyplinarna formuła zajęć ma korzystać z idei "badań w działaniu", włączających osoby badane w działalność letniej szkoły.
Zgłoszenia będą przyjmowane do 7 maja. 19 maja zostaną ogłoszone wyniki rekrutacji. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Instytutu.
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, warszawski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Instytut Dizajnu w Kielcach zapraszają do przesyłania ofert pracy dla osób dotkniętych skutkami inwazji Rosji na Ukrainę.
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki organizuje drugą edycję projektu „Powiaty”. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja międzywojennej architektury powstającej poza głównymi ośrodkami II Rzeczpospolitej. Nabór kuratorów do 21 czerwca!
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki ogłosił trzecią edycję konkursu na najlepsze prace magisterskie dotyczące przestrzeni wspólnych i budynków użyteczności publicznej. Zgłoszenia do 7 września.
Digitalizacja miesięcznika stanowi fundamentalny krok realizacji misji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, czyli upowszechniania i popularyzacji wiedzy na temat współczesnej polskiej architektury – mówi dyrektor instytucji Bolesław Stelmach. NIAiU zdecydował właśnie zdigitalizować wszystkie archiwalne wydania magazynu i udostępnić je szerokiemu gronu odbiorców.
Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.
Nie Senat, nie Muzeum Zniszczenia Warszawy, ale Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zajmie prawdopodobnie główną przestrzeń zrekonstruowanego Pałacu Saskiego. Decyzja już 26 maja!