Uroda Miasta

Konferencja z cyklu ULAR - "Odnowa Krajobrazu Miejskiego" dotyczy jakości środowiska zabudowanego. Czy współczesne miasto nie musi być piękne?

28-29.05 USTROŃ

15.03 (termin nadsyłania kart zgłoszeniowych)
15.03 (termin nadsyłania abstraktu artykułu (max 150 słów) w języku polskim i angielskim)
15.04 (termin nadsyłania pełnego tekstu artykułu (max 2000 znaków)

Wydział Architektury Politechniki Śląskiej organizuje czwartą już edycję konferencji pod tytułem URODA MIASTA. Problematyka dotyczy jakości środowiska zabudowanego. Rozwój współczesnych miast sprawia, że uroda i jakość przestała być wartością nadrzędną, a kompozycja urbanistyczna, która decydowała o ładzie przestrzennym zeszła na dalszy plan. Jej miejsce zajęła potrzeba inności, komercjalizacja. Odnowie krajobrazu miejskiego towarzyszyła idea zrównoważonego rozwoju, która odnosząc się głównie do zagadnień ekonomicznych, ekologicznych i społecznych, nie zawsze decydowała o harmonijnym rozwoju miast.

Proponowane zagadnienia do dyskusji
Czy współczesne miasto nie musi być piękne?
Czy idea zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do poprawy jakości przestrzeni zurbanizowanej wymaga ponownego zinterpretowania?
Czy wystarczy, by miasta zaspokajały tylko życiowe potrzeby mieszkańców?
Co współcześnie oznacza „miejskość” miasta?
Czym różni się wielkomiejskość od urody małego miasta?
Czy w erze rosnącej globalizacji zanikają zasady klasycznej kompozycji urbanistycznej?

Opłata konferencyjna
15.03 (rejestracja i wpłata 600 PLN)
15.04 (wpłata 700 PLN );

ING Bank Śląski S.A., oddział Gliwice, nr konta 60 1050 1230 1000 0002 0211 3056, z dopiskiem: ULAR 4


Informacje: Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, ul. Akademicka 7, 44-100 Gliwice, ular4@ular-ar.pl, fax: (32) 237 16 85, tel. (32) 237 20 63; (32) 237 16 85 lub na stronie: http://www.ular-ar.pl/

Wspólny dziedziniec: nowy projekt Pawła Grobelnego w przestrzeni Poznania W Poznaniu ukończona została właśnie nowa przestrzeń autorstwa Pawła Grobelnego. Dla firmy  OKRE Development projektant stworzył minimalistyczny ogród o geometrycznym układzie ścieżek i klombów, które uzupełnił o autorskie meble miejskie.
Garaż na placu: rewitalizacja placu Wolności w Kutnie W ramach rewitalizacji historycznego placu Wolności w samym centrum Kutna zbudowano kubaturowy parking na 132 samochody. Takie było życzenie mieszkańców – argumentują władze miasta.
Miasta dla ludzi – najnowsze trendy w projektowaniu przestrzeni miejskich Choć zmiany, jakim podlegają w ostatnich latach miasta europejskie mogą sprawiać wrażenie ograniczeń, wszystkie one mają jeden wspólny cel – poprawę jakości przestrzeni, a przez to podniesienie komfortu naszego życia – o trendach w projektowaniu przestrzeni miejskiej mówią eksperci z Gehl Architects, Urban Land Institute i Colliers International.
Miasta i metropolie. Trwa nabór na podyplomowe studia miejskie Do 28 września trwa dodatkowy nabór na studia podyplomowe „Miasta i metropolie” organizowane przez Instytut Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie. Ich celem jest zrozumienie i poprawa jakości życia w mieście.
Miasto na plus. Polskie "miasto szczęśliwe" Kim są ludzie, którzy stoją za działaniami na rzecz poprawy miejskiej przestrzeni w Polsce? Dziś w Krakowie dyskusja wokół premiery książki.
Place Warszawy Trzyletni projekt badawczy Fundacji Puszka i Fundacji Bęc Zmiana, wspierany przez Urząd m.st. Warszawy, to wszechstronne opracowanie warszawskich placów - ich kondycji, historii i paradoksów, które świadczą o charakterze ich rozwoju.