Architektura MuratorWydarzeniaUrodzinowa wystawa „Architektury-murator” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Urodzinowa wystawa „Architektury-murator” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Powstanie tego czasopisma 20 lat temu było niezwykle ważnym momentem w odbiorze i recepcji architektury nowoczesnej. „Architektura-murator” była pierwszym pismem, które w rzeczywistości wolnego rynku próbowało pokazywać, co dobrego dzieje się w architekturze – mówiła na otwarciu ekspozycji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. Na urodzinowym wernisażu, który zgromadził ponad 600 osób, gościli m.in. wybitny reżyser i laureat Oskara Andrzej Wajda oraz jego żona – scenograf Krystyna Zachwatowicz, dyrektor Teatru Wielkiego i Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, ambasador Królestwa Hiszpanii Agustín Núñez Martínez, a także liczni architekci, przedstawiciele środowisk artystycznych i biznesu

Dwudziestolecie Architektury
Wystąpienie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. Małgorzaty Omilanowskiej podczas wernisażu wystawy z okazji jubileuszu 20-lecia "Architektury-murator". Fot. Marcin Czechowicz

2 października w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbył się wernisaż wystawy polskiej architektury współczesnej zorganizowanej przez nasz miesięcznik z okazji jubileuszu 20-lecia. W ramach ekspozycji do 14 grudnia na parterze dawnego pawilonu meblowego Emilia, w którym dziś mieści się tymczasowa siedziba MSN-u, można oglądać 25 makiet wybitnych obiektów zrealizowanych w Polsce po 1989 roku. Modele te tworzą bezprecedensową w naszym kraju kolekcję architektoniczną, która po zakończeniu wystawy zostanie przekazana stołecznemu muzeum na własność.

Dwudziestolecie Architektury
Zwiedzanie wystawy kolekcji "Architektury-murator" po uroczystym wernisażu. Na pierwszym planie makieta ratusza warszawskiej dzielnicy Białołęka. Fot. Marcin Czechowicz

Pięknie się składa, ze możemy mówić o dobrej polskiej architekturze w 25-lecie wolnej Polski, z 20 rocznikami „Architektury-murator” w ręku, i cieszyć się, że ta rzeczywistość architektoniczna, zarówno pisana, ilustrowana, jak i tworzona, budowana i projektowana, doszła do takiego punktu, że jest polską dumą – mówiła na otwarciu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. – Powstanie tego czasopisma 20 lat temu było niezwykle ważnym momentem w odbiorze i recepcji architektury nowoczesnej. Wydawane w czasach PRL-u tytuły przestały istnieć i właściwie nikt nie mówił i nie pisał wówczas o architekturze w sposób profesjonalny. „Architektura-murator” była pierwszym pismem, które w rzeczywistości wolnego rynku próbowało pokazywać, co dobrego wydarza się w architekturze – stwierdziła minister.

Na urodzinowym wernisażu, który zgromadził ponad 600 osób, gościli m.in. wybitny reżyser i laureat Oskara Andrzej Wajda oraz jego żona – scenograf Krystyna Zachwatowicz, dyrektor Teatru Wielkiego i Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, ambasador Królestwa Hiszpanii Agustín Núñez Martínez, zastępca prezydenta miasta Szczecina Piotr Mync, zastępca prezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, senator RP Janusz Sepioł, a także liczni architekci, przedstawiciele środowisk artystycznych i biznesu.

Wystawie towarzyszą spotkania i dyskusje. 9 października w przestrzeni muzeum miała miejsce debata 25 lat: wolność, architektura, zmiana, w której wzięli udział niektórzy autorzy prezentowanych na ekspozycji obiektów, wśród nich m.in. Ewa Kuryłowicz, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Robert Konieczny, Andrzej Bulanda, Wojciech Grabianowski, Zbigniew Maćków i Fernando Menis. Spotkanie, poświęcone społecznym funkcjom architektury, poprowadził Piotr Sarzyński, redaktor tygodnika „Polityka”.

W trakcie dyskusji zastanawiano się m.in. czy architektura pojedynczych obiektów może wpływać na jakość przestrzeni naszych miast oraz jaka powinna być rola architektów w kreowaniu świadomosci estetycznej rodaków. Kolejne spotkania odbędą się w listopadzie i w grudniu. 20 listopada debatę Myślenie modelem poprowadzi Tomasz Fudala, kurator kolekcji „Architektury-murator” ze strony MSN-u, a na 11 listopada zaplanowano finisaż ekspozycji, któremu towarzyszyć będzie dyskusja Dokąd zmierza architektura?, moderowana przez architekta i krytyka architektury Grzegorza Stiasnego oraz redaktor naczelną naszego miesięcznika, a zarazem pomysłodawczynię kolekcji – Ewę P. Porębską.

Dwudziestolecie Architektury
Bankiet po wernisażu wystawy
Fot.: Marcin Czechowicz
Autor: (Red.)
Miasto dla ludzi: polscy eksperci w Gruzji Na zaproszenie Fundacji Solidarności Międzynarodowej polscy eksperci promowali w Gruzji idee inkluzywnego projektowania urbanistycznego. Rodzime doświadczenia w tym zakresie prezentowała m.in. Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna „Architektury-murator”.
Priorytety w architekturze [FILM] Prezentujemy nagranie drugiej dyskusji z cyklu Wartości w Architekturze. Tym razem zaproszeni przez redakcję goście dyskutowali na temat priorytetów: jakie były, są, a jakie będą? Spotkanie z udziałem Urszuli Forczek-Brataniec, Macieja Miłobędzkiego i Zbigniewa Maćkowa poprowadziła dziennikarka Anna Dudzińska.
Priorytety w architekturze: kolejna dyskusja „Architektury-murator” Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na drugie spotkanie z cyklu Wartości w architekturze. Dyskusję z udziałem Urszuli Forczek-Brataniec, Macieja Miłobędzkiego i Zbigniewa Maćkowa poprowadzi dziennikarka Anna Dudzińska.
Serwis www.architektura.murator.pl od teraz bez rejestracji! Wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom, znosimy obowiązkową rejestrację do serwisu. Dostęp do unikatowych materiałów jest teraz łatwiejszy niż kiedykolwiek przedtem.
Zostań ambasadorem „Architektury-murator” Architektura to Twoja pasja? Żadne z wydarzeń studenckich nie może odbyć się bez Twojego udziału? A przy tym jesteś osobą przedsiębiorczą, odpowiedzialną, zorganizowaną i chcesz reprezentować swój wydział na łamach miesięcznika?
25 lat „Architektury-murator” W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. To również rok, w którym obchodzić będziemy 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce. Od momentu powstania towarzyszyliśmy wszystkim najważniejszym wydarzeniom w naszym kraju. Poprzez architekturę pokazywaliśmy polską transformację na szerokim tle społecznym, gospodarczym, politycznym.