Architektura MuratorWydarzeniaUrodziny Zamku Cieszyn. W nieznane!

Urodziny Zamku Cieszyn. W nieznane!

Zamek Cieszyn świętuje swoje 16. urodziny! W programie spotkania z Päivi Tahkokallio, prezeską The Bureau of European Design Associations, Jennifer Johanna Drouin, liderką w Amsterdam Donut Coalitie, a także m.in. z Hubertem Trammerem, Ewą P. Porębską, Piotrem Voelkelem, Zuzanną Skalską i Edwin Bendykiem.

Urodziny Zamku Cieszyn. W nieznane!
Projekt indentyfikacji 16. urodzin Zamku Cieszyn: Paulina Urbańska

Zamek Cieszyn to samorządowa instytucja, która działa na styku biznesu i kultury, promując wzornictwo w różnych dziedzinach, od przedsiębiorczości po sektor usług publicznych. W tym roku obchodzi już 16. urodziny. Z tej okazji zaprasza na cykl spotkań poświęconych wyzwaniom i ideom, które pojawiły się w ostatnim czasie. Wydarzenia odbędą się pod wspólnym hasłem „W nieznane!”. Krok w nieznane wymaga odwagi. Czasem za towarzysza ma lęk, ale często idzie z nim ciekawość i nadzieja. Dzisiaj wiemy, jak bardzo potrzebujemy nowego porządku, radykalnych idei. Ludzi, którzy mają odwagę wytyczać nowe szlaki, ale czasem wracać na stare, bo nieco się zagalopowaliśmy…  I tych, którzy potrafią zarażać innych swoją nadzieją, by nie utknąć w beznadziei. Nic dziwnego, że dla gości 16. urodzin Zamku Cieszyn przygotowaliśmy specjalne ćwiczenia z nadziei. Poza tym spotkania z elektryzującymi ideami, konkretnymi programami i ludźmi wielkiej odwagi.  Zapraszamy do rozmów w sieci, a na żywo – do indywidualnych spacerów po Cieszynie – zachęcają organizatorzy.

W piątek 19 marca w programie m.in. wykłady Päivi Tahkokallio, prezeski The Bureau of European Design Associations, Very Winthagen ze Wspólnego Centrum Badawczego (JRS) Komisji Europejskiej i Huberta Trammera na temat założeń Nowego Europejskiego Bauhausu, a także Jennifer Johanna Drouin, liderki w Amsterdam Donut Coalitie. Dyskutować będą Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”, Piotr Voelkel, przedsiębiorca, założyciela Uniwersytetu SWPS, Zuzanna Skalska, założycielska 360Inspiration oraz Patryk Białas, radny Katowic i aktywista miejski, a spotkanie poprowadzą Ewa Gołębiowska i Lubomira Trojan z Zamku Cieszyn.

Czytaj też: Hubert Trammer wśród ambasadorów Nowego Europejskiego Bauhausu |

Na sobotę 20 marca organizatorzy zaplanowali spacery po Cieszynie oraz pokaz filmu „Mam nadzieję” z udziałem autorów prac prezentowanych na wystawie Międzynarodowego przeglądu projektów dyplomowych Graduation Projects 2020, a na niedzielę spotkanie z Edwinem Bendykiem i Tadeuszem Sławkiem. Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny na stronie www.zamekcieszyn.pl.

Śląska rzecz. Śląscy projektanci i ich prace Muzeum Śląskie i Zamek Cieszyn zapraszają na wystawę Śląska Rzecz
Miasto – ogród? Urban gardening i dizajn w przestrzeni publicznej na konferencji w Zamku Cieszyn Zamek Cieszyn zaprasza na konferencję Dizajn w przestrzeni publicznej. Urban gardening. Co łączy wizję miasta-ogrodu ze współczesnym miejskim ogrodnictwem?
Wzorowe śląskie: cztery procesy projektowe. Podsumowanie ubiegłorocznego programu Zamku Cieszyn Celem projektu Wzorowe Śląskie było ułatwienie kontaktów pomiędzy młodymi dizajnerami, a przedsiębiorcami i producentami działającymi na Śląsku. Czy cele te udało się zrealizować?
Lata lecą. Dizajn w przestrzeni publicznej W ramach cyklu Dizajn w przestrzeni publicznej, Zamek Cieszyn przygotował wystawę i konferencję poświęcone projektowaniu przestrzeni publicznych i obiektów poprawiających jakość życia osób starczych i nie w pełni sprawnych. Społeczeństwa Zachodu coraz bardziej się starzeją; jak na zmianę struktury społecznej odpowiada dizajn?
Wzorowe Śląskie. Konkurs dla młodych projektantów Śląski Zamek Cieszyn poszukuje młodych, twórczych projektantów z województwa śląskiego, chcących wdrożyć nowy produkt albo usługę. Trzy zespoły mają szansę na nawiązanie współpracy z producentami.
Dizajn w Przestrzeni Publicznej. Partycypacja Do 2050 na Ziemi populacja ludzka wzrośnie o 3 miliardy, 80 procent ludzi będzie żyło w miastach. Czy wobec takiej perspektywy moda na zakładanie miejskich ogrodów, a nawet farm, w których hoduje się żywność, to jedynie fanaberie znudzonych mieszczuchów? W 2050 połowa Europejczyków będzie w wieku emerytalnym. W cenie będą projekty uwzględniające potrzeby mniej sprawnych użytkowników, którzy chcą mieszkać w przyjaznym im otoczeniu.