Architektura MuratorWydarzeniaV Kongres Ruchów Miejskich

V Kongres Ruchów Miejskich

Gospodarzem piątego forum aktywistek i aktywistów będzie Śląsk, którego specyfika stanowić ma tło dla znanych z całej Polski problemów miejskich. Termin zgłoszeń upływa 30 kwietnia.

V Kongres Ruchów Miejskich

Uczestników V Kongresu Ruchów Miejskich gościć będą Katowice, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Rybnik i Chorzów. Poznamy wewnętrzne wyzwania i unikalną specyfikę śląskich miast, analizując je w kontekście wyzwań dla miast w skali kraju i Europy - zapowiadają organizatorzy. Hasłem przewodnim jest DEMOKRACJA MIAST/WSPÓŁODPOWIEDZIALNOŚC ZA MIASTA. Tematy do dyskusji to m.in. poszerzanie wpływu mieszkańców na politykę miejską na poziomie lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim, funkcjonowanie i rozwój polskich miast oraz poszukiwanie optymalnych warunków dla demokracji miejskiej i możliwości sieciowego współdziałania w konkretnych dziedzinach, m.in. mieszkalnictwa, rewitalizacji, zrównoważonego transportu, ekologii miejskiej, miasta równych szans. Uczestnicy tegorocznego KRM zastanowią się także nad możliwościami zwiększenia aktywności ruchów miejskich z małych miast. Spotkanie zakończy opracowanie Teki V KRM zawierającej rekomendacje i inne materiały finalne (deklaracje, stanowiska, diagnozy, postulaty, itp.), które będą stanowiły dostępny w internecie dorobek kongresu.

http://kongresruchowmiejskich.pl/

Zimowa strefa relaksu przed Rotundą – aktywiści pomagają miastu! W ciągu zaledwie tygodnia od otwarcia nowej Rotundy przestrzeń przed pawilonem zamieniła się w dziki parking. ZDM i PKO BP, do którego należy Rotunda, przerzucają się odpowiedzialnością. Aktywiście ze stowarzyszenia Miasto jest Nasze postanowili interweniować i urządzili tam zimową strefę relaksu, zabeazpieczającą teren przed samochodami.
Uwaga konkurs! Wyślij zdjęcie i wygraj udział w europejskim forum młodzieży w Strasburgu Rejestracja na tegoroczny European Youth Event zakończyła się w styczniu, ale wciąż jeszcze możesz wziąć udział w tym najważniejszym wydarzeniu dla młodych europejskich aktywistów. Wystarczy, że zamieścisz na Instagramie zdjęcie z odpowiednim hasztagiem.
Instrukcja dla aktywisty Wykorzystując swoje doświadczenia w odzyskiwaniu przestrzeni publicznych dla mieszkańców, katowicka Fundacja Napraw Sobie Miasto wydała w ubiegłym roku serię ilustrowanych instrukcji w opracowaniu Pawła Jaworskiego zatytułowanych Jak przejąć kontrolę nad światem, zaczynając od swojego podwórka. Pięć książeczek zawiera informacje na temat możliwych form zaangażowania się na rzecz zmiany otoczenia. Serii towarzyszy broszura, w której opisano przykłady pięciu interwencji w różnych miastach Polski.
Społeczny wpływ projektowania. Nagroda IF SOCIAL IMPACT PRIZE to nowa nagroda dla projektów i przedsięwzięć, w których najważniejszy jest interes społeczny. Zgłoszenie jest bezpłatne, a pula nagród wynosi 50 tys. euro.
Architektura skłotu A co byłoby gdyby to prawo do tanich mieszkań i życia, a nie prywatna własność stały się priorytetem rozwoju miasta? - zastanawiają się twórcy projektu badawczego i prezentowanej w Rotterdamie wystawy poświęconej skłotom.
Samorządy buntowników W lipcu ubiegłego roku organizacje aktywistów reprezentujące 11 polskich miast zawiązały porozumienie ruchów miejskich, zapowiadając start w jesiennych wyborach do władz lokalnych. Część komentatorów zwracała uwagę, że to konsekwentna kontynuacja działań prowadzonych dotąd oddolnie, część przestrzegała, że niedoświadczeni społecznicy nie będą w stanie podejmować świadomych decyzji politycznych. W tym numerze, pół roku po wyborach, przypominamy, co postulowali aktywiści, zastanawiamy się, jak radzą sobie w samorządach i jak pod wpływem ich programów zmienia się polityka miast.