Architektura MuratorWydarzeniaVELUX ogłasza wyniki konkursu dla studentów architektury

VELUX ogłasza wyniki konkursu dla studentów architektury

W jubileuszowej, 10. edycji konkursu zwyciężyła Katarzyna Sobuś, studentka architektury Politechniki Wrocławskiej. W nagrodę wyjedzie na dwumiesięczny staż do znajdującego się w Hørsholm koło Kopenhagi biura architektonicznego firmy VELUX, które zajmuje się m.in. rolą światła dziennego w architekturze.

fotka z /zdjecia/Katarzyna_Sobus_zwyciezczyni_konkursu_VELUX_dla_studentow_architektury_ART.jpg

 

W tym roku poziom konkursu był bardzo wysoki. Wpłynęło 20 zgłoszeń, a jury miało naprawdę trudne zadanie. Świadczy to o wysokiej randze naszego programu stażowego, który na dobre zapisał się w kalendarzu studentów architektury, oraz o doskonałych umiejętnościach kandydatów – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX Polska, członek komisji konkursowej.

Konkurs był dwuetapowy. W pierwszej części jury składające się z architektów VELUX: Moniki Kupskiej-Kupis, Lone’a Feiffera i Henryka Norlandera Smitha, współprojektanta m.in. domu modelowego LUMINA, zweryfikowało aplikacje kandydatów, w drugiej natomiast przeprowadzone zostały rozmowy kwalifikacyjne z autorami najlepszych zgłoszeń. O zwycięstwie Katarzyny Sobuś, pochodzącej z Tomaszowa Lubelskiego, zdecydowały: jej twórcza i kreatywna osobowość, szerokie zainteresowania architektoniczne, także w obszarze wykorzystania światła dziennego oraz rozwiązań ekologicznych, bogate doświadczenie zawodowe i doskonałe umiejętności wizualizacyjne. Katarzyna Sobuś od ponad 4 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi firmami. Obecnie jest młodszym architektem w pracowni Manufaktura nr 1 we Wrocławiu. Wcześniej pracowała m.in. dla Cino Zucchi Architetti i DAP studio w Mediolanie, a także wrocławskiej firmy Basis. Jest studentką 5. roku architektury na Politechnice Wrocławskiej. W latach 2008-2009 w ramach programu Erasmus studiowała również na portugalskim Universidade da Beira Interior.

- Związek pomiędzy architekturą i środowiskiem naturalnym od zawsze był istotnym czynnikiem wpływającym na kształt moich projektów. Zwycięstwo w konkursie VELUX stanowi dla mnie dużą szansę. Zgłosiłam się do niego, ponieważ firma słynie z ekologicznego podejścia i odpowiedzialnej polityki. W Danii będę mieć możliwość pracowania z najlepszymi specjalistami i pod ich okiem sprawdzenia mojej wiedzy w praktyce – wyjaśnia Katarzyna Sobuś.

Konkurs stażowy VELUX został zorganizowany już po raz dziesiąty. Jego idea opiera się na promowaniu studentów architektury i propagowaniu wśród nich najnowszej wiedzy nt. ekologicznych, wykorzystujących światło dzienne rozwiązań w architekturze, które są kluczowymi wartościami dla firmy. Zwycięzca, oprócz możliwości odbycia dwumiesięcznego stażu w biurze architektonicznym VELUX w Danii, otrzymuje również pokrycie kosztów wyjazdu oraz pobytu, a także kieszonkowe. Stażysta przez dwa miesiące pracuje nad projektami realizowanymi przez biuro projektowe VELUX w Hørsholm pod okiem najlepszych architektów. W poprzednich latach laureaci konkursu uczestniczyli m.in. w przygotowaniu projektu modernizacji kopenhaskiego osiedla z lat 60. XX wieku, modernizacji szpitala w Chile czy projektu domu na wodzie w Amsterdamie.

- Przez ostatnią dekadę w ramach programu stażowego VELUX do naszego biura architektonicznego w Danii trafiali najlepsi młodzi architekci z całej Polski. Potwierdza to ich dalsza ścieżka kariery. Naszymi stypendystami byli m.in. Jędrzej Kolesiński, który następnie pracował u Normana Fostera, Ewa Białecka, która po powrocie z Danii zrobiła doktorat w Szwecji, czy Łukasz Pastuszka, którego biuro „MOOMOO”, prowadzone wraz z Jakubem Majewskim, zostało uznane przez magazyn Wallpaper za jedno z trzydziestu najbardziej obiecujących na świecie. Podobnych sukcesów życzę również tegorocznej laureatce - mówi Monika Kupska-Kupis.

Więcej informacji na temat stażu VELUX w Danii można znaleźć na stronie http://www.velux.pl/profesjonalisci/architekci/studenci/

Nowa ekologiczna urbanistyka dla Seulu. Konkurs UIA Post-Human Urbanity – taki tytuł nosi organizowany przez Międzynarodową Unię Architektów (UIA) ideowy konkurs dla studentów i młodych projektantów. Mają oni przedstawić wizję organicznego habitatu, w którym ludzie i ich miejska infrastruktura współistnieją harmonijnie z naturą.
VELUX: konkurs dla studentów architektury. Nagroda to staż w Kopenhadze Producent okien do poddaszy, firma VELUX zaprasza studentów architektury do udziału w XII edycji konkursu - nagrodą jest staż - dwumiesięczna praktyka zawodowa w biurze architektonicznym firmy w Kopenhadze; organizator konkursu pokrywa koszt podróży i pobytu
Światło dla… Konkurs dla studentów, młodych projektantów i architektów: diody LED Agencja SOMA, Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych i Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego zapraszają studentów, młodych projektantów i architektów do twórczego wykorzystania potencjału diod LED w ramach międzynarodowego konkursu Światło dla...
Zaprojektuj dobrą rzecz. Konkurs WellDone dla młodych dizajnerów WellDone zaprasza studentów i absolwentów uczelni artystycznych oraz inne osoby zainteresowane dizajnem do zaprojektowania nowego produktu.