W Solpolu powstanie Muzeum Postmodernizmu!

i

Autor: Archiwum Architektury Fragment makiety domu towarowego Solpol z kolekcji „Architektury-murator” przekazanej w 2014 roku do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a obecnie znajdującej się w nowej Galerii Architektury Polskiej Muzeum Narodowego w Krakowie; fot. Marcin Czechowicz

W Solpolu powstanie Muzeum Postmodernizmu!

2022-04-01 2:01

Kolejny zwrot w sprawie wrocławskiego Solpolu. Budynek od spółki Polsat Nieruchomości zamierza odkupić ministerstwo kultury. W dawnym domu towarowym powstać ma Narodowe Muzeum Architektury Postmodernizmu.

Próby ratowania Solpolu przed rozbiórką trwały kilka lat. O wartości tego postmodernistycznego obiektu projektu Wojciecha Jarząbka, Pawła Jaszczuka, Jana Matkowskiego i Jacka Sroczyńskiego i kolejnych staraniach o jego zachowanie pisaliśmy na łamach „Architektury-murator” wielokrotnie. Ostatnio wydawało się, że nic już nie uchroni budynku przed rozbiórką. W połowie marca na Solopolu pojawiła się nawet tablica informująca o jego wyburzeniu. Tymczasem, jak udało nam się dowiedzieć, dawny dom towarowy od spółki Polsat Nieruchomości planuje odkupić ministerstwo kultury. Jesteśmy zaskoczeni tym faktem, ale jednocześnie bardzo szczęśliwi. Wielokrotnie apelowaliśmy do ministerstwa, aby objęło budynek ochroną i w ten sposób uratowało go dla przyszłych pokoleń. To wyjątkowy przykład polskiej architektury postmodernistycznej, a jednocześnie symbol pewnej epoki. Owszem, ma sporo przeciwników, ale jestem przekonany, że nawet oni za jakiś czas docenią jego wartość – mówi znany wrocławski architekt od początku zaangażowany w ratowanie obiektu.

Czytaj też: Nowe życie wrocławskiego igloo: rozmowa ze Zbigniewem Maćkowem |Według nieoficjalnych informacji, w dawnym Solpolu ma powstać ośrodek dokumentujący spuściznę rodzimej architektury postmodernistycznej. We Wrocławiu działa jedyne w Polsce Muzeum Architektury, które posiada m.in. znaczne zbiory rysunków i innych archiwaliów z tego okresu, mogłoby więc przejąć opiekę nad nową placówką. Poprosiliśmy przedstawicieli instytucji o wypowiedź, ale na razie nie chcą komentować sprawy. Odpowiedni komunikat do mediów prześlemy, jak tylko będzie to możliwe – czytamy w mailu przesłanym do redakcji. To nie pierwsza taka transakcja, w którą zaangażowałoby się ministerstwo kultury. W 2016 roku resort odkupił od prywatnego dewelopera gmach hotelu Cracovia projektu Witolda Cęckiewicza. Po przebudowie ma się w nim znaleźć Muzeum Architektury i Designu. Ten fakt przypomnieli niedawno autorzy otwartego listu do wicepremiera Piotra Glińskiego. W przekonaniu, że Pan Premier rozumie i docenia znaczenie oraz wartość kulturową obiektów architektonicznych, czego wyrazem stało się między innymi powołanie Narodowego Instytutu Urbanistyki i Architektury, apelujemy do Pana Profesora o wsparcie oraz interwencję zgodnie z prerogatywami wysokiego urzędu. Na początku minionej dekady w Polsce rozgrywała się podobna historia – dotyczyła ona wówczas hotelu Cracovia. Jego wyburzenie wydawało się nieuniknione, jednak dzięki inicjatywie wykazanej przez organy państwowe udało się zachować ów wyjątkowy obiekt. W 2016 roku został on odkupiony przez Skarb Państwa, a aktualnie jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie i pełni ważną rolę w świecie kultury – czytamy w apelu, pod którym podpisali się Daria Kieżun, prezes wrocławskiego oddziału SARP, Marek Karabon, wiceprezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia i Wojciech Jan Browarny, kierownik Pracowni Badań Regionalnych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Czytaj też: Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP |

ZAPISZ SIĘ