Architektura MuratorWydarzeniaW Solpolu powstanie Muzeum Postmodernizmu!

W Solpolu powstanie Muzeum Postmodernizmu!

Kolejny zwrot w sprawie wrocławskiego Solpolu. Budynek od spółki Polsat Nieruchomości zamierza odkupić ministerstwo kultury. W dawnym domu towarowym powstać ma Narodowe Muzeum Architektury Postmodernizmu.

W Solpolu powstanie Muzeum Postmodernizmu!
Fragment makiety domu towarowego Solpol z kolekcji „Architektury-murator” przekazanej w 2014 roku do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a obecnie znajdującej się w nowej Galerii Architektury Polskiej Muzeum Narodowego w Krakowie; fot. Marcin Czechowicz

Próby ratowania Solpolu przed rozbiórką trwały kilka lat. O wartości tego postmodernistycznego obiektu projektu Wojciecha Jarząbka, Pawła Jaszczuka, Jana Matkowskiego i Jacka Sroczyńskiego i kolejnych staraniach o jego zachowanie pisaliśmy na łamach „Architektury-murator” wielokrotnie. Ostatnio wydawało się, że nic już nie uchroni budynku przed rozbiórką. W połowie marca na Solopolu pojawiła się nawet tablica informująca o jego wyburzeniu. Tymczasem, jak udało nam się dowiedzieć, dawny dom towarowy od spółki Polsat Nieruchomości planuje odkupić ministerstwo kultury. Jesteśmy zaskoczeni tym faktem, ale jednocześnie bardzo szczęśliwi. Wielokrotnie apelowaliśmy do ministerstwa, aby objęło budynek ochroną i w ten sposób uratowało go dla przyszłych pokoleń. To wyjątkowy przykład polskiej architektury postmodernistycznej, a jednocześnie symbol pewnej epoki. Owszem, ma sporo przeciwników, ale jestem przekonany, że nawet oni za jakiś czas docenią jego wartość – mówi znany wrocławski architekt od początku zaangażowany w ratowanie obiektu.

Czytaj też: Nowe życie wrocławskiego igloo: rozmowa ze Zbigniewem Maćkowem |

Według nieoficjalnych informacji, w dawnym Solpolu ma powstać ośrodek dokumentujący spuściznę rodzimej architektury postmodernistycznej. We Wrocławiu działa jedyne w Polsce Muzeum Architektury, które posiada m.in. znaczne zbiory rysunków i innych archiwaliów z tego okresu, mogłoby więc przejąć opiekę nad nową placówką. Poprosiliśmy przedstawicieli instytucji o wypowiedź, ale na razie nie chcą komentować sprawy. Odpowiedni komunikat do mediów prześlemy, jak tylko będzie to możliwe – czytamy w mailu przesłanym do redakcji.

To nie pierwsza taka transakcja, w którą zaangażowałoby się ministerstwo kultury. W 2016 roku resort odkupił od prywatnego dewelopera gmach hotelu Cracovia projektu Witolda Cęckiewicza. Po przebudowie ma się w nim znaleźć Muzeum Architektury i Designu. Ten fakt przypomnieli niedawno autorzy otwartego listu do wicepremiera Piotra Glińskiego. W przekonaniu, że Pan Premier rozumie i docenia znaczenie oraz wartość kulturową obiektów architektonicznych, czego wyrazem stało się między innymi powołanie Narodowego Instytutu Urbanistyki i Architektury, apelujemy do Pana Profesora o wsparcie oraz interwencję zgodnie z prerogatywami wysokiego urzędu. Na początku minionej dekady w Polsce rozgrywała się podobna historia – dotyczyła ona wówczas hotelu Cracovia. Jego wyburzenie wydawało się nieuniknione, jednak dzięki inicjatywie wykazanej przez organy państwowe udało się zachować ów wyjątkowy obiekt. W 2016 roku został on odkupiony przez Skarb Państwa, a aktualnie jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie i pełni ważną rolę w świecie kultury – czytamy w apelu, pod którym podpisali się Daria Kieżun, prezes wrocławskiego oddziału SARP, Marek Karabon, wiceprezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia i Wojciech Jan Browarny, kierownik Pracowni Badań Regionalnych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Czytaj też: Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP |

Blisko 300 architektów i osobowości świata kultury przeciw wyburzeniu Solpolu 274 osoby z Polski i ze świata podpisało list otwarty do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w sprawie ochrony zagrożonych wyburzeniem obiektów takich jak Solpol Wojciecha Jarząbka, Basen Olimpijski Richarda Konwiarza czy ZETO Anny i Jerzego Tarnawskich.
Karnawał architektury 30 lat później Możecie go kochać lub nienawidzić, ale postmodernizm jest znów en vogue – napisała redaktorka internetowego magazynu Dezeen, który latem publikował wywiady z twórcami, prezentował budynki i wzornictwo tamtej epoki. U większości architektów po czterdziestce, słowo postmodernistyczny wywołuje jednak odruch obrzydzenia. O postmodernizmie w polskiej architekturze opowiadają przedstawiciele różnych generacji: Zbigniew Maćków, Grzegorz Stiasny, Marta Leśniakowska, Alicja Gzowska, Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak oraz Jerzy Ilkosz, Stanisław Fiszer, Dariusz Kozłowski i Wojciech Jarząbek.
Autor: (Red.)
Rusza rozbiórka Solpolu: Bóg dał, Bóg wziął Na nic zdały się protesty i apele środowisk architektonicznych, miejskich aktywistów i samych mieszkańców. Po zaledwie 29 latach dom handlowy Solopol we Wrocławiu, kultowa ikona polskiego postmodernizmu, przechodzi do historii. Właśnie ruszyła rozbiórka obiektu.
Kosmiczny dom Charlesa Jencksa Jak mieszkał najsłynniejszy krytyk architektury XX wieku? We wrześniu zostanie udostępniony publiczności dom piewcy architektury postmodernistycznej Charlesa Jencksa, a my już dziś podglądamy niezwykłe wnętrza, które w pełni zasługują na to, by określać je mianem Cosmic House.
W obronie wrocławskiego Solpolu. Kolejna petycja do władz miasta Blisko 700 osób podpisało się pod nową petycją do władz Wrocławia w sprawie objęcia ochroną domu towarowego Solpol i zawieszenia postępowania pozwalającego na rozbiórkę obiektu.
Solpol jednak do rozbiórki? Czy to ostateczny koniec kultowego budynku? Solpol, najlepszy polski przykład krzykliwego, hedonistycznego nurtu postmodernizmu, prawdopodobnie wkrótce zostanie wyburzony. Obecny właściciel obiektu, spółka Polsat Nieruchomości, złożył właśnie wniosek o jego rozbiórkę.
Ikony postmodernizmu: Muralla Roja projektu Ricardo Bofilla Hiszpańskie arcydzieło Muralla Roja przed swoimi pięćdziesiątymi urodzinami przeżywa drugą młodość. Jak w przestrzeni układają się blanki i miedze tej mieszkalnej twierdzy przypomniał niedawno fotograf Andres Gallardo. Żywy koral ścian z jego zdjęć, jako kolor roku powrócił w palecie znanej firmy kreującej kolorystyczne trendy.
Zmarł Charles Jencks, najważniejszy teoretyk architektury postmodernistycznej To on wyznaczył wyznaczył symboliczną datę śmierci architektury modernistycznej. Napisał kilkadziesiąt książek z teorii architektury, w tym kultową „Architekturę postmodernistyczną” czy najpopularniejszą w Polsce publikację o Le Corbusierze: „Le Corbusier – tragizm współczesnej architektury”. Jencks zmarł 13 października w swoim domu w Londynie. Miał 80 lat.