Architektura MuratorWydarzeniaW Wiedniu stanie pomnik Fryderyka Chopina

W Wiedniu stanie pomnik Fryderyka Chopina

Jury Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina rozstrzygnęło konkurs na projekt realizacji pomnika pianisty w Wiedniu. Zwycięzcą został Krzysztof M. Bednarski. Pomnik ma stanąć w Schweizer Garten, a jego odsłonięcie odbędzie się w październiku.

pomnik Fryderyka Chopina

Projekt „La note bleue” Krzysztofa M. Bednarskiego zwyciężył w zamkniętym konkursie na pomnik w Park Schweizer Garten. Fraza „La note bleue” odnosi się do słów George Sand, która w muzyce Chopina dostrzegła niezwykłą „niebieską nutę”, synonim geniuszu i tajemnicy natchnienia twórczego.
Typ przedstawienia wywodzi się z tradycji profilowych wizerunków i portretowych siluett, modnych w okresie romantyzmu. Charakterystyczne ujęcie profilu kompozytora, jest łatwo rozpoznawalne, proste i symboliczne. Ukryte w podstawie oświetlenie, ma tworzyć w nocy szczególna aurę „niebieskości”, jako symbolicznej ramy pomnika. W ciągu dnia profilowy portret Chopina, zwielokrotniony przez cień, będzie rysował na podstawie zmienne, przemijające obrazy.

Krzysztof M. Bednarski studiował w latach 1973 – 1978 na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Znany jest z takich prac jak projekt pomnika „Spotkanie z Federico Fellinim” dla Rimini, rodzinnego miasta reżysera, czy dłoni kadrujących obraz na „Nagrobku Krzysztofa Kieślowskiego” w Warszawie na Powązkach.

fotka z /zdjecia/9981600.jpg
Projekt Szpitala Bielańskiego w Warszawie Atelier Tektura przygotowało projekt modernizacji głównego gmachu szpitala i jego rozbudowy o nowy - 5-kondygnacyjny budynek. To kolejny obiekt dla służby zdrowia zaprojektowany przez tę pracownię.
Konstelacje – projekt aranżacji placu przed wejściem do Parlamentu Europejskiego W sierpniu 2017 roku zakończyła się realizacja tymczasowego projektu powstałego w wyniku konkursu, w którym pierwsze miejsce zdobył polsko-belgijski zespół. Projekt Konstelacje miał na celu zbadanie interakcji zachodzących między różnymi użytkownikami tej przestrzeni.
Rewitalizacja warszawskiej Pragi – znamy najlepszą koncepcję Wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego Ulice Nowej Pragi zostały ogłoszone 25 września. Zwycięska pracownia WXCA otrzymała nagrodę pieniężną i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.
Podwarszawski Dom W Projekt domu jednorodzinnego opracowany został przez studio STOPROCENT Architekci. Naturalne ukształtowanie terenu i obszerny program użytkowy miały ważny wpływ na formę budynku.
Bez dominacji – o projekcie Centrum Edukacji Geologicznej Szczepan Wroński W kontekście spektakularnego przyrodniczego sąsiedztwa staraliśmy się uniknąć kopiowania natury. Rygorystyczne, geometryczne formy są reminiscencją antropogenicznej historii miejsca. Z drugiej strony układ obiektów miał dopełniać kształt istniejących skarp i ścian skalnych. Domyka on wnętrze kamieniołomu, tworząc naprzemienne dziedzińce otwierające się na otoczenie – pisze Szczepan Wroński, współautor budynku.
Eclipse Advantage™ Clear T Hartowane, refleksyjne szkło firmy Pilkington wykorzystane w projekcie nowej auli Uniwersytetu w Białymstoku autorstwa pracowni PW Arkon oraz Meteor Architects. Dzięki zespoleniu go z niskoemisyjnym szkłem laminowanym Optilam™ Therm S3, przeszklenia fasady uzyskały niski współczynnik przenikania ciepła Ug=1,1 W/m2K, zapewniający wysoką izolację cieplną.