Architektura MuratorWydarzeniaWA: HARMONIA. Japoński design dziś

WA: HARMONIA. Japoński design dziś

W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego można obejrzeć 161 przedmiotów użytkowych projektu znanych japońskich dizajnerów, m.in. Naoto Fukasawy. Kluczem do wystawy jest idea „WA”, oznaczająca stan harmonii we wszystkich dziedzinach życia.

28.03.2010 (zamknięcie wystawy)
Instytut Wzornictwa Przemysłowego / ul. Świętojerska 5/7
/ Warszawa
Sala im. prof. Wandy Telakowskiej
10.00 - 19.00 codziennie oprócz poniedziałków
WSTĘP WOLNY

"WA, wartość znakomicie godna szacunku, opiera się na zasadzie, iż trzeba unikać wszelkiej niezgody” – tak brzmi pierwsze zdanie w ogłoszonej w 604 roku pierwszej konstytucji japońskiego cesarstwa. Od tego czasu dla Japończyków WA przez wieki było synonimem idealnej zgody, która musi królować między wszystkimi istnieniami, w tym ożywionymi i nieożywionymi. Z czasem termin zaczął również oznaczać „rzeczy japońskie”. Pojęcie „wa” zaczęto wręcz używać jako przeciwieństwo do „yô” („Zachód”). Tę bipolaryzację można odnaleźć na przykład w washoku/yôshoku (kuchnia japońska/kuchnia zachodnia) lub w wafuku/yôfuku (tradycyjny strój japoński/tradycyjny garnitur europejski). Celem ekspozycji jest zrozumienie charakteru współczesnego wzornictwa japońskiego za pośrednictwem obiektów nawiązujących właśnie do WA.

Zebrano przykłady na pierwszy rzut oka całkowicie antagonistyczne, np.: naturalny/sztuczny, rękodzieło/przemysł, tradycja/technologia współczesna, wiejski/miejski, mała fabryka/wielkie przedsiębiorstwo. Obiekty wyeksponowane zostały według podziału na 12 kategorii (odpowiadające różnym typom użytkowania, m.in. sztuka stołu, akcesoria łazienkowe, zabawki, ubrania i dodatki) oraz sześć słów - kluczy, ilustrujących koncepcje, uczucia i gusta obecne we wzornictwie japońskim: Kawaii (uroczy), Kurafuto – (niepowtarzalny), Kime (finezyjny), Tezawari (zmysłowy w dotyku), Minimaru (minimalistyczny) i Kokorokubari (przemyślany).

WA: HARMONIA. Japoński design dziś, jest kolejną - po wystawie m.in. szwedzkiego dizajnu - prezentacją dobrych praktyk światowego wzornictwa, organizowaną przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w ramach projektu Zaprojektuj Swój Zysk. Ekspozycję przygotowała Japan Foundation, instytucja założona w 1972 roku, której celem jest promocja kultury Japonii na świecie.

Organizator wystawy: IWM
Przygotowanie wystawy: Japan Foundation
Kuratorzy wystawy: Hiroshi Kashiwagi, Masafumi Fukagawa, Shu Hagiwara, Noriko Kawakami br>Komisarz wystawy: Ewa Cieślik, IWP
Współpraca: Dagmara Pilzek
Scenografia wystawy: Hiroshi Yoneya, Ken Kimizuka,Yumi Masuko
Aranżacja wystawy i opracowanie graficzne: Sophie Kumpera
Wykonanie i montaż wystawy: Pracownia Rzeźby EA

Maria Jeglińska-Adamczewska dla PURO Hotels Legendarna norweska marka Røros Tweed oraz młoda polska projektantka Maria Jeglińska-Adamczewska połączyły siły z PURO Hotels w niezwykłym projekcie. Tak powstała kolekcja wełnianych koców KARI, ODA oraz LOTTA.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
10 kolekcji mebli projektu młodych polskich dizajnerów Już na początku października kolejna edycja Warsaw Home. Publikujemy 10 projektów młodych dizajnerów, które zobaczymy podczas targów.
Design that Educates Awards 2019 Design that Educates Awards to międzynarodowy konkurs, który wskazywać ma na edukacyjny potencjał architektury i wzornictwa. Jego celem jest popularyzowanie najlepszych realizacji i produktów, które oprócz funkcji czysto użytkowych mogą też uczyć.
Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.