Tegoroczna edycja festiwalu Warszawa w Budowie zacznie się 21 października i potrwa do 15 stycznia 2023 roku. Tym razem hasłem przewodnim wydarzenia będzie „Walka o ulice”, a jego kuratorami są Tomasz Fudala z Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Jan Mencwel, aktywista i działacz społeczny, autor głośnej ostatnio książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”. Na 14. odsłonę festiwalu tradycyjnie złożą się wystawa w Muzeum nad Wisłą oraz wydarzenia towarzyszące: dyskusje, spotkania, pokazy filmowe, spacery, a nawet wizyty w zajezdni tramwajowej. W trakcie imprezy zostaną przedstawione różne aspekty kreowania naszego stylu życia w oparciu o prymat samochodu. Mają one stać się pretekstem do dyskusji o efektach przeciążenia ulic ruchem kołowym. Jako przykład posłuży tu prezentacja historii Alej Jerozolimskich, przygotowana wspólnie z warszawskim oddziałem SARP. Ta część wystawy zagości na bulwarach wiślanych i jako dostępna dla wszystkich będzie zapraszać do odwiedzenia MSN-u i udziału w licznych wydarzeniach okołofestiwalowych.
Czytaj też: Jeszcze o placu Pięciu Rogów: rozmowa z Martą Sękulską-Wrońską i Michałem Kempińskim |
Jak podkreśla Tomasz Fudala, Warszawa w Budowie od zawsze stanowi okazję do szerokiej debaty, również na temat najbardziej spornych obszarów życia miejskiego. Wspólnie będziemy się zastanawiać, jakie rozwiązania stosowane zagranicą mogłyby się sprawdzić w Warszawie. Przyjrzymy się współczesnej rewolucji w budowie miast: sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej, ograniczaniu roli samochodu w mieście na rzecz komunikacji zbiorowej i pieszych – zapowiada Jan Mencwel. Tegoroczna edycja festiwalu została przygotowana we współpracy m.in. z Tramwajami Warszawskimi, Zarządem Dróg Miejskich, Stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze i Uniwersytetem SWPS. Muzeum Warszawy zaprosi publiczność na pokazy filmowe w kinie „Syrena” i wykład światowej sławy eksperta do spraw urbanistyki prof. Carlosa Moreno w Muzeum Warszawskiej Pragi, natomiast przy wsparciu firmy ULMA Construccion Polska w Muzeum nad Wisłą powstanie spektakularna praca nawiązująca do miejskiej ulicy.
Czytaj też: Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] |
Tegoroczna odsłona Warszawy w Budowie będzie ostatnią zrealizowaną w tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą. Dzięki wznowionej współpracy z Muzeum Warszawy festiwal będzie realizowany naprzemiennie przez obie instytucje. W 2023 roku zobaczymy więc edycję przygotowaną przez Muzeum Warszawy, a na 16. odsłonę WWB w 2024 roku wybierzemy się do nowej siedziby MSN na placu Defilad. Dzięki temu, poświęcony miastu festiwal dotrze do szerszej publiczności, angażując nowe głosy, instytucje czy stowarzyszenia w debatę o mieście, jego historii i przyszłości – czytamy w informacji prasowej. Walka o ulice, 14. edycja festiwalu Warszawa w BudowieKiedy: 21 października 2022 – 15 stycznia 2023 Gdzie: Muzeum nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22Kuratorzy: Tomasz Fudala, Jan MencwelOrganizator: Muzeum Sztuki NowoczesnejPartnerzy: Muzeum Warszawy, Tramwaje Warszawskie, ULMA Construccion Polska, Miasto Jest Nasze, oddział warszawski SARP, Fundacja Polska Bez Barier, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Huncwot
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!