Architektura MuratorWydarzeniaWalka o ulice: nowa edycja festiwalu Warszawa w Budowie

Walka o ulice: nowa edycja festiwalu Warszawa w Budowie

Tematem nadchodzącej edycji festiwalu Warszawa w Budowie będzie funkcjonowanie ulicy w różnych formach i odsłonach. Przyjrzymy się współczesnej rewolucji w budowie miast: sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej i ograniczaniu roli samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej – zapowiada Jan Mencwel, jeden z kuratorów tegorocznej edycji.

Walka o ulice: nowa edycja festiwalu Warszawa w Budowie

Tegoroczna edycja festiwalu Warszawa w Budowie zacznie się 21 października i potrwa do 15 stycznia 2023 roku. Tym razem hasłem przewodnim wydarzenia będzie „Walka o ulice”, a jego kuratorami są Tomasz Fudala z Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Jan Mencwel, aktywista i działacz społeczny, autor głośnej ostatnio książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”.

Na 14. odsłonę festiwalu tradycyjnie złożą się wystawa w Muzeum nad Wisłą oraz wydarzenia towarzyszące: dyskusje, spotkania, pokazy filmowe, spacery, a nawet wizyty w zajezdni tramwajowej. W trakcie imprezy zostaną przedstawione różne aspekty kreowania naszego stylu życia w oparciu o prymat samochodu. Mają one stać się pretekstem do dyskusji o efektach przeciążenia ulic ruchem kołowym. Jako przykład posłuży tu prezentacja historii Alej Jerozolimskich, przygotowana wspólnie z warszawskim oddziałem SARP. Ta część wystawy zagości na bulwarach wiślanych i jako dostępna dla wszystkich będzie zapraszać do odwiedzenia MSN-u i udziału w licznych wydarzeniach okołofestiwalowych.

Czytaj też: Jeszcze o placu Pięciu Rogów: rozmowa z Martą Sękulską-Wrońską i Michałem Kempińskim |

Jak podkreśla Tomasz Fudala, Warszawa w Budowie od zawsze stanowi okazję do szerokiej debaty, również na temat najbardziej spornych obszarów życia miejskiego. Wspólnie będziemy się zastanawiać, jakie rozwiązania stosowane zagranicą mogłyby się sprawdzić w Warszawie. Przyjrzymy się współczesnej rewolucji w budowie miast: sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej, ograniczaniu roli samochodu w mieście na rzecz komunikacji zbiorowej i pieszych – zapowiada Jan Mencwel.

Tegoroczna edycja festiwalu została przygotowana we współpracy m.in. z Tramwajami Warszawskimi, Zarządem Dróg Miejskich, Stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze i Uniwersytetem SWPS. Muzeum Warszawy zaprosi publiczność na pokazy filmowe w kinie „Syrena” i wykład światowej sławy eksperta do spraw urbanistyki prof. Carlosa Moreno w Muzeum Warszawskiej Pragi, natomiast przy wsparciu firmy ULMA Construccion Polska w Muzeum nad Wisłą powstanie spektakularna praca nawiązująca do miejskiej ulicy.

Czytaj też: Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] |

Tegoroczna odsłona Warszawy w Budowie będzie ostatnią zrealizowaną w tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą. Dzięki wznowionej współpracy z Muzeum Warszawy festiwal będzie realizowany naprzemiennie przez obie instytucje. W 2023 roku zobaczymy więc edycję przygotowaną przez Muzeum Warszawy, a na 16. odsłonę WWB w 2024 roku wybierzemy się do nowej siedziby MSN na placu Defilad. Dzięki temu, poświęcony miastu festiwal dotrze do szerszej publiczności, angażując nowe głosy, instytucje czy stowarzyszenia w debatę o mieście, jego historii i przyszłości – czytamy w informacji prasowej.

Walka o ulice, 14. edycja festiwalu Warszawa w Budowie
Kiedy:
21 października 2022 – 15 stycznia 2023
Gdzie: Muzeum nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22
Kuratorzy: Tomasz Fudala, Jan Mencwel
Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Partnerzy: Muzeum Warszawy, Tramwaje Warszawskie, ULMA Construccion Polska, Miasto Jest Nasze, oddział warszawski SARP, Fundacja Polska Bez Barier, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Huncwot

Warszawa przyszłości: stołeczne ulice i place w 2050 roku Place Teatralny i Konstytucji dostępne tylko dla pieszych, zielona Targowa i schowane w tunelu Jerozolimskie. Jak będzie wyglądać Warszawa przyszłości? Wizje stolicy w 2050 roku. Place Teatralny i Konstytucji dostępne tylko dla pieszych, zielona Targowa i schowane w tunelu Jerozolimskie. Jak będzie wyglądać Warszawa przyszłości? Wizje stolicy w 2050 roku.
Wiecha na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: nowe zdjęcia z budowy MSN Pomału dobiega końca budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 5 lipca na szczycie gmachu zawisła wiecha. Zgodnie z harmonogramem zakończenie prac planowane jest na drugą połowę przyszłego roku. Pierwszych gości MSN przyjmie wiosną 2024 roku.
Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca jest dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.