Architektura MuratorWydarzeniaWalka o ulice: nowa edycja festiwalu Warszawa w Budowie

Walka o ulice: nowa edycja festiwalu Warszawa w Budowie

Tematem nadchodzącej edycji festiwalu Warszawa w Budowie będzie funkcjonowanie ulicy w różnych formach i odsłonach. Przyjrzymy się współczesnej rewolucji w budowie miast: sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej i ograniczaniu roli samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej – zapowiada Jan Mencwel, jeden z kuratorów tegorocznej edycji.

Walka o ulice: nowa edycja festiwalu Warszawa w Budowie

Tegoroczna edycja festiwalu Warszawa w Budowie zacznie się 21 października i potrwa do 15 stycznia 2023 roku. Tym razem hasłem przewodnim wydarzenia będzie „Walka o ulice”, a jego kuratorami są Tomasz Fudala z Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Jan Mencwel, aktywista i działacz społeczny, autor głośnej ostatnio książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”.

Na 14. odsłonę festiwalu tradycyjnie złożą się wystawa w Muzeum nad Wisłą oraz wydarzenia towarzyszące: dyskusje, spotkania, pokazy filmowe, spacery, a nawet wizyty w zajezdni tramwajowej. W trakcie imprezy zostaną przedstawione różne aspekty kreowania naszego stylu życia w oparciu o prymat samochodu. Mają one stać się pretekstem do dyskusji o efektach przeciążenia ulic ruchem kołowym. Jako przykład posłuży tu prezentacja historii Alej Jerozolimskich, przygotowana wspólnie z warszawskim oddziałem SARP. Ta część wystawy zagości na bulwarach wiślanych i jako dostępna dla wszystkich będzie zapraszać do odwiedzenia MSN-u i udziału w licznych wydarzeniach okołofestiwalowych.

Czytaj też: Jeszcze o placu Pięciu Rogów: rozmowa z Martą Sękulską-Wrońską i Michałem Kempińskim |

Jak podkreśla Tomasz Fudala, Warszawa w Budowie od zawsze stanowi okazję do szerokiej debaty, również na temat najbardziej spornych obszarów życia miejskiego. Wspólnie będziemy się zastanawiać, jakie rozwiązania stosowane zagranicą mogłyby się sprawdzić w Warszawie. Przyjrzymy się współczesnej rewolucji w budowie miast: sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej, ograniczaniu roli samochodu w mieście na rzecz komunikacji zbiorowej i pieszych – zapowiada Jan Mencwel.

Tegoroczna edycja festiwalu została przygotowana we współpracy m.in. z Tramwajami Warszawskimi, Zarządem Dróg Miejskich, Stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze i Uniwersytetem SWPS. Muzeum Warszawy zaprosi publiczność na pokazy filmowe w kinie „Syrena” i wykład światowej sławy eksperta do spraw urbanistyki prof. Carlosa Moreno w Muzeum Warszawskiej Pragi, natomiast przy wsparciu firmy ULMA Construccion Polska w Muzeum nad Wisłą powstanie spektakularna praca nawiązująca do miejskiej ulicy.

Czytaj też: Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] |

Tegoroczna odsłona Warszawy w Budowie będzie ostatnią zrealizowaną w tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą. Dzięki wznowionej współpracy z Muzeum Warszawy festiwal będzie realizowany naprzemiennie przez obie instytucje. W 2023 roku zobaczymy więc edycję przygotowaną przez Muzeum Warszawy, a na 16. odsłonę WWB w 2024 roku wybierzemy się do nowej siedziby MSN na placu Defilad. Dzięki temu, poświęcony miastu festiwal dotrze do szerszej publiczności, angażując nowe głosy, instytucje czy stowarzyszenia w debatę o mieście, jego historii i przyszłości – czytamy w informacji prasowej.

Walka o ulice, 14. edycja festiwalu Warszawa w Budowie
Kiedy:
21 października 2022 – 15 stycznia 2023
Gdzie: Muzeum nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22
Kuratorzy: Tomasz Fudala, Jan Mencwel
Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Partnerzy: Muzeum Warszawy, Tramwaje Warszawskie, ULMA Construccion Polska, Miasto Jest Nasze, oddział warszawski SARP, Fundacja Polska Bez Barier, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Huncwot

Warszawa przyszłości: stołeczne ulice i place w 2050 roku Place Teatralny i Konstytucji dostępne tylko dla pieszych, zielona Targowa i schowane w tunelu Jerozolimskie. Jak będzie wyglądać Warszawa przyszłości? Wizje stolicy w 2050 roku. Place Teatralny i Konstytucji dostępne tylko dla pieszych, zielona Targowa i schowane w tunelu Jerozolimskie. Jak będzie wyglądać Warszawa przyszłości? Wizje stolicy w 2050 roku.
Wiecha na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: nowe zdjęcia z budowy MSN Pomału dobiega końca budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 5 lipca na szczycie gmachu zawisła wiecha. Zgodnie z harmonogramem zakończenie prac planowane jest na drugą połowę przyszłego roku. Pierwszych gości MSN przyjmie wiosną 2024 roku.
Tomasz Fudala oprowadza po wystawie „Archikolaże”. Spotkaniu towarzyszy pokaz filmu i dyskusja Od 7 grudnia w warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Archikolaże Ewy P. Porębskiej”. Ekspozycja prezentuje wybór trendów i idei, wokół których toczy się zawodowa działalność architektki. Już 8 grudnia po wystawie oprowadzi Tomasz Fudala, historyk sztuki i kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Spotkanie z Judit Carrerą, dyrektorką Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB) 12 grudnia odbędzie się wykład Judit Carrery, dyrektorki Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB), które przyznaje najważniejszą nagrodę dla przestrzeni publicznych w Europie: European Prize for Urban Public Space.
Archikolaże: wystawa z okazji 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych 1982 to w Polsce stan wojenny,  2022 – okres światowej pandemii i wojna w Ukrainie. A w międzyczasie  transformacja ustrojowa, wejście do Unii Europejskiej, wielkie przemiany – w Polsce i na świecie. Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
Misja: sąsiedztwo Czym charakteryzują się miejsca dobre do życia? Jak tworzyć przestrzenie sprzyjające integracji? Czy architekt może je tak zaprogramować, by były atrakcyjne dla mieszkańców w różnym wieku i o różnych potrzebach? Tegoroczne triennale architektury w Oslo odbywało się pod hasłem Mission Neighbourhood, przybliżając projekty i realizacje służące budowaniu wspólnotowości.
Triennale Architektury w Lizbonie Kuratorzy tegorocznego Triennale Architektury w Lizbonie podejmowali m.in. tematy dotyczące tego, jak architekci i branża budowlana mogą minimalizować marnotrawstwo zasobów planety czy w jaki sposób przejść z liniowego modelu wzrostu do cyrkularnego.
Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.