Architektura MuratorWydarzeniaWARSZAWA 2.0 – ARCHITEKTONICZNE PROWOKACJE. Cykl rysunków Pawła Kłudkiewicza

WARSZAWA 2.0 – ARCHITEKTONICZNE PROWOKACJE. Cykl rysunków Pawła Kłudkiewicza

Projekt „Warszawa 2.0”,  to wersja miasta „upgreadowanego”, niby – że - ulepszonego, miasta w najnowszej wersji,  to zbiór utopijnych wizji sięgających w szeroko rozumiany kontekst współczesnej Warszawy.

WARSZAWA 2.0 – ARCHITEKTONICZNE PROWOKACJE. Cykl rysunków Pawła Kłudkiewicza

Projekty bazują celowo na takich zabiegach jak „sampling” istniejących elementów architektoniczno przestrzennych, czyli  sklejanie istniejących budynków w przekształcone struktury albo proste nawiązania kontekstualne czy  krzykliwe, jednorazowe i kosztowne gesty przestrzenne.
Celem projektu jest sprowokowanie dyskusji na temat rozwoju przestrzennego Warszawy i wskazanie potrzeby dyskursu poszerzonego o wizje, a nie tylko inwestorskie czy deweloperskie modele rozwoju miasta, proponujące Warszawę z naiwnych renderingów.

Projekt WARSZAWA 2.0 – ARCHITEKTONICZNE PROWOKACJE
zostanie zaprezentowany na wystawie w siedzibie Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej i Fundacji In Situ
przy ul. gen. Władysława Andersa 13 lokal użytkowy nr 6
Stowarzyszenie Odblokuj zaprasza na otwarcie wystawy w poniedziałek 24.10.2011 o godz. 19:00
Wystawa będzie czynna w dniach 25-29.10.2011 w godz. 11:00 – 20:00
Więcej informacji: www.odblokuj.org

Autor:
Paweł Kłudkiewicz - rysownik i projektant grafiki, absolwent warszawskiego Wydziału Architektury. Zajmuje się ilustracją prasową i książkową oraz  grafiką wydawniczą. Członek STGU i Stowarzyszenia Odblokuj. Współpracował m.in. z wydawnictwami Lampa, Babaryba i Egmont.  www.pawka.pl

Z archiwum „Architektury”: Henryk Buszko o jubileuszu magazynu „Architektura” Życzę ARCHITEKTURZE, aby jej udział w naszym codziennym, zawodowym życiu był coraz bardziej pełny, aby stała się ona nieodzownym, bliskim i serdecznym przyjacielem każdego architekta, aby po nią sięgali coraz częściej wszyscy ci, którym bliskie są sprawy architektury polskiej – pisał w numerze 11/1972 „Architektury” z okazji jej 25-lecia Henryk Buszko, wieloletni prezes SARP i autor ikonicznych projektów nie tylko śląskiej architektury. Obecnie, 50 lat po opublikowaniu artykułu, przypominamy ów tekst z racji innego jubileuszu: 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”, miesięcznika kontynuującego tradycję powojennej „Architektury”. O wstęp do publikacji poprosiliśmy dr. Ryszarda Nakoniecznego z Politechniki Śląskiej.
Nowe inwestycje 2023: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2023 roku Wojna w Ukrainie i wywołany nią kryzys gospodarczy w znaczący sposób wpływają na planowanie nowych inwestycji. Niepokojąco wygląda zwłaszcza sytuacja na rynku mieszkaniowym. Według GUS, spada nie tylko liczba pozwoleń na budowę, ale też rozpoczynanych projektów. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które (prawie) na pewno zostaną ukończone w 2023 roku.
Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery Każda większa konferencja architektoniczna w Polsce kończy się postulatem upowszechniania edukacji architektonicznej. Mimo to książek o architekturze dla dzieci, które w interesujący i przystępny sposób tłumaczyłyby, na czym polega projektowanie otaczającego nas świata, wciąż nie ukazuje się zbyt wiele. Prezentujemy zestawienie najciekawszych książek o architekturze dla dzieci. Są wśród nich zarówno bestsellery, jak i nowości wydawnicze.
Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.