Fundacja Polska Bez Barier we współpracy z Biurem Projektów i Pomocy Społecznej urzędu m.st. Warszawy prowadzi kolejny projekt edukacyjny w zakresie potrzeb osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Tym razem dotyczy on zwiększenia dostępności lokali użytkowych oraz zasad ewakuacji z budynków i przestrzeni. Te dwa aspekty mają swoje odzwierciedlenie w tytule projektu: nazwa „Akcja/Ewakuacja” ma podkreślać dwutorowość działań. Z jednej strony tematem jest dostępność lokali usługowych – tych miejsc, w których mają miejsce aktywności mieszkanek i mieszkańców miasta: ich codzienne AKCJE i reakcje, z drugiej – ewakuacja – tłumaczy architektka Paulina Tota-Stawarczyk z Fundacji Polska Bez Barier.
Zaktualizowana wersja Standardów dostępności architektonicznej dla m.st. Warszawy wprowadziła nowe wymagania dotyczące aranżacji wnętrz budynków publicznych oraz ewakuacji wszystkich osób w nich przebywających. Z tymi zasadami powinni zapoznać się nie tylko urzędnicy miejscy i dzielnicowi, ale też pracownicy jednostek podległych ratuszowi i warszawskich organizacji pozarządowych. Z drugiej strony istotna jest popularyzacja wytycznych także wśród przedsiębiorców, prowadzących w stolicy lokale usługowe, oraz architektów, którzy wciąż nie mają pełnej wiedzy na temat projektowania uniwersalnego, a często nie wiedzą też, gdzie szukać sprawdzonych, aktualnych informacji na ten temat.
W ramach projektu „Akcja/Ewakuacja” realizowane są więc szkolenia i webinaria na temat dostępności lokali usługowych i ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami, powstały też filmy edukacyjne, a w opracowaniu jest poradnik dotyczący projektowania i wyposażania dostępnych lokali usługowych. Do września 2023 przeszkolonych zostało już ponad 200 osób, kolejne zajęcia planowane są w najbliższym czasie. Więcej informacji o zapisach i całym projekcie na stronie: polskabezbarier.org.