Architektura MuratorWydarzeniaWARSZAWA – DA SIĘ ZROBIĆ

WARSZAWA – DA SIĘ ZROBIĆ

20. rocznica pierwszych wolnych wyborów do parlamentu w powojennej historii Polski to temat przewodni Dni Warszawskich Organizacji Pozarządowych. Sentymentalną podróż umożliwi wystawa plenerowa śladami dawnych organizacji społecznych.

DNI WARSZAWSKICH ORGANIZACI POZARZĄDOWYCH
W pierwszym tygodniu czerwca Forum Dialogu Społecznego oraz Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy organizują Dni Warszawskich Organizacji Pozarządowych (DWOP). 4 czerwca 2009 roku przypada 20 rocznica pierwszych wolnych wyborów do Parlamentu w powojennej historii Polski i to wydarzenie ma być hasłem przewodnim DWOP.

Od 1 do 8 czerwca w Pasażu Wiecha na tyłach Domów Towarowych Centrum będzie można odbyć wyprawę śladami dawnych organizacji społecznikowskich, które odcisnęły istotny ślad na tkance Warszawy.

Tę sentymentalną podróż umożliwi przechodniom wystawa plenerowa Warszawa - da się zrobić!, która towarzyszyć będzie Dniom Warszawskich Organizacji Pozarządowych. Na Muranowie i Powiślu, na Pradze i Starówce, w Śródmieściu i na Żoliborzu działały przed II wojną światową liczne koła, kluby, towarzystwa i związki. Dom Sierot prowadzony przez Janusza Korczaka mieścił się na dzisiejszej ulicy Jaktorowskiej, w ozdobnym budynku na Foksal siedzibę mieli wioślarze, Towarzystwo Biblioteki Publicznej postawiło czytelnię przy Koszykowej a Dynasy to niegdysiejsze miejsce spotkań Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów – prekursorów dzisiejszej Masy Krytycznej.

Autorzy: Adam Hornung, Jan Mencwel, Cyryl Skibiński, Marzena Michałek, Aleksandra Stańczuk
Projekt graficzny wystawy: Łukasz Kamieniak

Tydzień kawiarni obywatelskich otworzyła akcja w przestrzeni publicznej (Pasaż Wiecha u wylotu ulicy Chmielnej) pod tytułem Kawiarnia, której nie było. Zaproszono mieszkańców do symbolicznego "narysowania" wymarzonej kawiarni, która stała się pretekstem do rozmowy o jakości przestrzeni publicznej Warszawy. Przy tej okazji odbyła się dyskusja na temat: Akupunktura zamiast planowania? Kawiarnia... została połączona z wernisażem wystawy Warszawa – da się zrobić!, którą będzie można oglądać przez cały czas trwania Dni Warszawskich Organizacji Pozarządowych. Kawiarnie obywatelskie zarówno zwykłe kawiarnie, miejsca związane ze sztuką i nauką oraz inne, zaaranżowane do celów projektu, to te miejsca Warszawy, które działają na rzecz aktywności mieszkańców w przestrzeni publicznej oraz zachęcają do społecznego zaangażowania.

W rozmowie udział wzięli: Włodzimierz Paszyński – Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, prof. Mirosław Duchowski – Pracowania Sztuki w Przestrzeni Publicznej Akademii Sztuk Pięknych, prof. Bohdan Jałowiecki – socjolog miasta, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Kaja Pawełek – kuratorka sztuki w przestrzeni publicznej, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Prowadzenie: Joanna Erbel, Grzegorz Lechowski
Organizator: Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, Forum Dialogu Społecznego, Stowarzyszenie Duopolis.

Więcej informacji na http://www.dwop.pl/

fotka z /zdjecia/dwop_mini_art.jpg