Sen o mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki

i

Autor: Archiwum Architektury Warszawa, lata 50. Stacja PKP Powiśle. Fot. Zbyszko Siemaszko/FORUM

Warszawa na zdjęciach Zbyszka Siemaszki

2016-06-16 14:00

Zbyszko Siemaszko był wybitnym warszawskim fotografem. Dokumentował powojenne przeobrażenia miasta i codzienne życie jego mieszkańców. Od 23 czerca jego zdjęcia będzie można oglądać na wystawie w Domu Spotkań z Historią.

Siemaszko fotografował Warszawę w okresie intensywnych przemian związanych z odbudową miasta oraz ożywieniem po latach stalinizmu. Warszawa na jego zdjęciach to miasto budzące się do życia i dynamiczne. Jednocześnie wybór tematów oraz świadoma estetyzacja składają się na indywidualną, bardzo sugestywną wizję stolicy.

Szczególnie istotnym dla Siemaszki tematem była nowoczesna architektura Warszawy, którą fotografował dla tygodnika „Stolica”. Na zdjęciach widzimy nowe dzielnice, modernistyczne budynki, nowo otwarte kawiarnie i sklepy (m. in. plac Konstytucji, osiedle Muranów, Centralny Dom Towarowy, Supersam, dworzec Gdański, budynki przystanków linii średnicowej PKP, w tym stacji Warszawa Powiśle, przeszklone pawilony u zbiegu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich) czy pojawiające się coraz częściej neony jako znak nowoczesnego miasta, a także samochody i autobusy, małą architekturę, wyposażenie sklepów i mieszkań. Dla uzyskania najlepszego efektu fotograf długo poszukiwał kadru, wyczekiwał na światło, zmieniał perspektywy, wchodząc na dachy budynków ze swoim średnioformatowym aparatem, robił zdjęcia z dźwigu, samolotu czy helikoptera.

Obok architektury, na fotografiach Siemaszki są mieszkańcy stolicy w ich codziennych zajęciach: w drodze do pracy, podczas odpoczynku, w modnych lokalach i na szerokich, czystych arteriach.

Odwiedzający wystawę będą mieć możliwość obejrzenia (poprzez zeskanowanie QRcodów) współczesnych zdjęć tych samych miejsc, które fotografował Siemaszko. Wystawie towarzyszy blisko 180 stronicowy, polsko-angielski album.

Ekspozycja została przygotowana z okazji 10-lecia Domu Spotkań z Historią, miejskiej instytucji kultury, która od początku swojego istnienia popularyzuje XX-wieczną historię Warszawy.

"Sen o mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów Agencji Forum"23 czerwca –30 października 2016 Skwer im. ks. Jana Twardowskiego w Warszawie przy Trakcie Królewskim