Architektura MuratorWydarzeniaWarszawa Powiśle 10 lipca: relacja z drugiego spotkania Stacja Młoda Architektura

Warszawa Powiśle 10 lipca: relacja z drugiego spotkania Stacja Młoda Architektura

Stacja Młoda Architektura to wakacyjny cykl spotkań z młodymi architektami, organizowany przez miesięcznik „Architektura-murator” we współpracy z klubokawiarnią Warszawa Powiśle. 10 lipca o wpływie nowych technologii na pracę architekta opowiadali Katarzyna Waloryszak (MAKAAgroup) i Michał Piasecki (studio Bridge)

Warszawa Powiśle, spotkanie z cyklu Stacja Młoda Architektura - 10 lipca 2013
Warszawa Powiśle, spotkanie z cyklu Stacja Młoda Architektura - 10 lipca 2013
Fot.: Marta Żylska

Nowe technologie, umożliwiające na przykład projektowanie parametryczne czy modelowanie cyfrowe, wywołały rewolucję w architekturze na miarę wynalezienia prefabrykacji w budownictwie – należy jednak ostrożnie posługiwać się takimi narzędziami, by nie stracić z oczu celu, dla którego się je stosuje i tego, co przy ich pomocy chce się osiągnąć – apelowali architekci podczas organizowanych w tym roku przez miesięcznik "Architektura-murator" konfrontacji Młodzi do Łodzi. Nasi goście postanowili odnieść się do tego tematu, opowiadając o szansach i zagrożeniach, jakie wiążą się z wykorzystaniem nowych technologii w architekturze.

Nowe technologie w architekturze
Błyskawiczny rozwój nowych technologii zmienia sposób pracy architekta w niespotykanym dotąd tempie. Architekci starszego pokolenia zaczynali karierę, kreśląc projekty tuszem na papierze, dla współczesnego projektanta podstawowe narzędzie stanowi komputer.
Nie wyobrażam już sobie projektowania w 2D – mówiła na środowym spotkaniu Katarzyna Waloryszak, współwłaścicielka biura MAKAAgroup, współpracującego m.in. przy projekcie wieżowca Złota 44 autorstwa Daniela Libeskinda. Parametryczne modelowanie informacji o budynku (BIM) umożliwia pracę na jednym modelu – dzięki temu na bieżąco śledzić można wpływ każdej zmiany na projekt i łatwiej uniknąć błędów, a architekt w każdej chwili dysponuje kompletem informacji o obiekcie, łącznie z możliwością oszacowania kosztów czy zużycia materiałów. Katarzyna Waloryszak wpływ nowych narzędzi na praktykę architektoniczną przedstawiła na podstawie dwóch projektów przygotowanych przez pracownię – Domu w polu i Domu 69, obiektu który mógłby stanowić całość zamieszkiwaną przez jedna rodzinę lub łatwo dzielić się na dwie niezależne jednostki mieszkalne.


Druk 3D i projektowanie parametryczne
Michał Piasecki ze studia Bridge jest przedstawicielem nowego rodzaju projektantów. W jego portfolio projekty biżuterii sąsiadują z projektami instalacji w przestrzeni publicznej czy mebli oraz pracami graficznymi i aplikacjami komputerowymi. Bridge tworzy aplikacje dla systemów iOS i Android, a także Augmented Reality. Jedną z ostatnich realizacji studia jest ekspozycja w stołecznym Muzeum Teatralnym podsumowująca konkurs na mobilny pawilon OperaLab – wystawa bez obiektów. Zwiedzający, którzy weszli do sali wystawowej, mogli poczuć się zdezorientowani. Zamiast klasycznych tablic czy makiet czekały na nich puste postumenty. Wybrane projekty zobaczyć można było na ekranach tabletów; zmiana miejsca pozwalała na przyjrzenie się projektowi z innej perspektywy (więcej o samej ekspozycji i konkursie piszemy w lipcowym numerze „A-m”).
Studio Bridge niedawno skończyło też prowadzone wraz z Platige Image prace nad BIOSTAGOG, interaktywną płaskorzeźbą, reagującą zmianą układu świetlnych plam na ruch obserwatora. To dzieło sztuki – ale zarazem solidny inżynierski projekt, wymagający połączenia umiejętności z zakresu projektowania, wideomappingu. Być może to wciąż pogranicze architektury, ale metody stosowane przez projektantów wkrótce mogą stać się standardem.

Już wkrótce
Kolejne spotkania z cyklu Stacja Młoda Architektura odbywają się co dwa tygodnie w klubokawiarni Warszawa Powiśle w Warszawie. Podczas każdego z wieczorów o swojej pracy opowiadają młodzi polscy architekci, uczestnicy organizowanych przez miesięcznik „Architektura-murator” trzecich ogólnopolskich konfrontacji architektonicznych Młodzi do Łodzi 2013.
Najbliższy wykład już w środę 24 lipca 2013; szczegóły już wkrótce w dziale Aktualności.

(kz/ tż)
Fotografie: Marta Żylska