Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy

i

Autor: Archiwum Architektury Warszawa z lotu ptaka 2020, fragment centrum miasta z budynkiem nowej Rotundy

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy

2020-12-16 14:50

Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.

Nowy fotoplan jest bardzo dokładny, m.in. ze względu na dodatkowe loty nad ścisłym, gęsto zabudowanym centrum Warszawy. Został opracowany dla całego obszaru miasta wraz z obrzeżami, obejmując teren o łącznej powierzchni 737,6 km².Najnowsze zdjęcia ukazujące Warszawę z lotu ptaka powstały w kwietniu 2020 roku, gdy na drzewach nie było jeszcze liści, przez co zabudowa jest bardzo dobrze widoczna. Fotografie wykonano  z pokładu samolotu lecącego na wysokości ok. 1300 metrów. Jeden piksel na planie odpowiada 5 cm w terenie. To najdokładniejsze zdjęcia w historii nalotów fotogrametrycznych w Warszawie.

Warszawa z lotu ptaka 2020

Fotoplany to znakomite źródło wiedzy o stale zmieniającym się krajobrazie miasta. Zarówno dla mieszkańców, jak i urzędników. Takie szczegółowe fotografie prezentujące Warszawę z lotu ptaka stanowią nieocenioną pomoc m.in. przy wykonywaniu analiz urbanistycznych, sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, opracowywaniu dokumentacji projektowych dotyczących przekształceń własnościowych, regulacji stanów prawnych nieruchomości, wykonywaniu analiz przestrzennych dla nowych inwestycji oraz projektowaniu zieleni.Najnowsze zdjęcia Warszawy z lotu ptaka można już oglądać w stołecznym portalu mapowym: www.mapa.um.warszawa.pl, z którego korzysta ponad 500 tysięcy unikalnych użytkowników rocznie. Portal mapowy jest stale rozwijany pod kątem niezawodności i szybkości działania, a mapy są nieustannie aktualizowane oraz rozbudowywane o nowe zakresy informacyjne. Najnowszy fotoplan został także bezpłatnie udostępniony w usłudze danych przestrzennych (WMS - Web Map Service).

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy

i

Autor: Archiwum Architektury Tak wygląda Warszawa z drona; tu rejon ulicy Towarowej z budynkiem Warsaw Spire