Warszawski krój

Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce ma własne kroje pisma, które można pobierać za darmo.

Warszawski krój
Krój Apropal powstał z inspiracji neonem księgarni Czytelnik, tablicami informacyjnymi z warszawskiego ZOO oraz wzornikami z książki Techniki liternictwa Jana Wojeńskiego. Przeznaczony jest do tworzenia ozdobnych szyldów, a także do zastosowania w układzie pionowym. Projekt: Rafał Buchner

Warszawskie Kroje to niekomercyjny projekt, którego celem było stworzenie serii nowych czcionek. Inspirację dla grupy młodych typografów stanowiło m.in. historyczne liternictwo stołecznych modernistycznych neonów, ręcznie wykonanych szyldów, reklam i murali z czasów PRL, ale też międzywojnia. Opracowane przez nich projekty można zobaczyć do 16 grudnia na wystawie w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52. Ekspozycja jest prezentacją dwunastu czcionek wraz z dokumentacją oraz przykładami zastosowań. Jest wśród nich m.in. romantyczna Bajaderka inspirowana typografią tabliczek warszawskich zakładów usługowych, modernistyczny bauhausowski Zakład o masywnej konstrukcji, na wpół amatorski Magiel z literami zawierającymi różnorodne „błędy” czy młodzieżowy, dynamiczny Tagger kojarzący się z szybkim pismem flamastrem. W powstaniu nowego liternictwa wzięli udział: Ania Wieluńska, Beata Kurek, Joanna Angulska, Ludmiła Niezgoda, Maciej Połczyński, Maciej Włoczewski, Mateusz Machalski, Rafał Buchner, Robert Jarzec, Szymon Sznajder, Zuzanna Rogatty. Natomiast kuratorami i koordynatorami projektu przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Kulturotwórcze Miastodwa, a współfinansowanego przez miasto stołeczne Warszawa, byli Jan Franek Cieślak, Michał Jarociński i Rene Wawrzkiewicz. Fonty dostępne są za darmo na stronie www.kroje.org.

Kulturalny dom na czas pandemii Specjalne wydanie Culture.pl poświęcone jest domom: od sztuki powstałej w mieszkaniach artystów, przez filmowe retrospekcje po przegląd pojawiających się najczęściej w polskim krajobrazie form budynków jednorodzinnych.
Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Polska na eksport. Wystawa Polska jako kraj atrakcyjny, nowoczesny, inspirujący pod względem artystycznym i kulturalnym? Taki obraz ojczyzny malowali redaktorzy miesięcznika „Polska”, dla których pracowali najlepsi nasi fotograficy. Ich zdjęcia z lat 50. i 60. można zobaczyć na wystawie w warszawskiej Zachęcie.
Przestrzenie Jacka Damięckiego Jacek Damięcki – architekt, wizjoner, artysta, autor wielkich instalacji w miejskiej przestrzeni. We Wrocławiu można oglądać wystawę twórczości jednego z najciekawszych polskich projektantów ostatniego 50-lecia. Przygotował ją sam twórca oraz warszawska grupa Centrala.
Eksperymentalne projekty dla eksperymentalnego radia Wystawa w niemieckim Karslruhe prezentuje fenomen, jakim było Studio Eksperymentalnego Polskiego Radia, w tym stworzony dla niego projekt Oskara i Zofii Hansenów.
Polskie Projekty Polscy Projektanci. Karol Śliwka Muzeum Miasta Gdyni prezentuje twórczość jednego z najwybitniejszych polskich grafików, autora ponad 450 znaków graficznych, w tym słynnej skarbonki Banku PKO BP.