Architektura MuratorWydarzeniaWarszawski Pawilon Architektury - nowy scenariusz dla dawnego baru Zodiak

Warszawski Pawilon Architektury - nowy scenariusz dla dawnego baru Zodiak

Dawny bar Zodiak już wkrótce ma stać się miejscem prezentacji warszawskiej architektury i dyskusji o planach rozwoju miasta. W zrewitalizowanym modernistycznym pawilonie znajdzie się m.in. 300m2 przestrzeni ekspozycyjnych, kawiarnia i księgarnia architektoniczna. Warszawski Pawilon Architektury rozpocznie działalność na przełomie 2016 i 2017 roku.

Pawilon Zodiak
Wizuzalizacja Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak. Źródło: OW SARP

Pawilon Zodiak znajduje się w samym sercu Warszawy, miejscu podlegającym intensywnym przemianom. Rewitalizacja Pasażu Wiecha, opracowanie planów przebudowy Rotundy i jej otoczenia, plany budowy wysokościowców w miejscu obecnego Universalu, to tylko niektóre z przeprowadzonych już działań oraz planów na niedaleką przyszłość Ściany Wschodniej.

Pomysłów na znajdujący się na tyłach domów centrum pawilon Zodiak było w ostatnich latach kilka, nie wykluczano jego sprzedaży lub wyburzenia. Od 2013 roku tworzeniem nowego scenariusza dla miejsca zajmuje się Oddział Warszawski SARP. Przeprowadzone z inicjatywy stowarzyszenia warsztaty studenckie pokazały, że pomimo centralnego położenia, około połowa mieszkańców i przechodniów nie wie, gdzie znajduje się modernistyczny obiekt będący niegdyś popularnym miejscem spotkań.

Gdzie jest Zodiak
Źródło: OW SARP

Sytuacja ma szansę ulec zmianie w najbliższych latach. Dzięki wysiłkom Oddziału Warszawskiego SARP i miasta stołecznego Warszawa, obiekt wkrótce zostanie poddany modernizacji i przyjmie funkcje Warszawskiego Pawilonu Architektury – centrum informacji, dokumentacji oraz ekspozycji architektury i urbanistyki Warszawy. To tutaj będą prezentowane i poddawane dyskusji z mieszkańcami nowe projekty i plany rozwoju miasta. Jak zapowiedział wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, pawilon pomieści też Centrum Informacyjne Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego – miejsce spotkań przedstawicieli 40 gmin warszawskiego obszaru metropolitalnego z inwestorami i przedsiębiorcami.

Pawilon Zodiak
Funkcje Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak, Źródło: OW SARP

Na poziomie 0 prezentowana będzie makieta miasta, znajdą się tu również księgarnia architektoniczna oraz kawiarnia, która zajmie też część placu przed pawilonem. Powierzchnia przestrzeni ekspozycyjnych zajmie łącznie 300 m2. Na poziomie –2 przewidziano salę projekcyjną i audytorium. Poza funkcjami edukacyjną, informacyjną oraz wystawienniczą, istotny jest aspekt rewitalizacji znikającej z mapy Warszawy architektury modernistycznej. Wśród obiektów referencyjnych o podobnej funkcji inicjatorzy przedsięwzięcia wymieniają słynny pawilon NAI w Rotterdamie, pawilon wystawy IBA w Hamburgu, Pavillon de L'Arsenal w Paryżu, a spośród rodzimych realizacji pawilon promocji miasta przy Alei Kwiatowej w Szczecinie.

Pawilon Zodiak
Ogólna wizualizacja wnętrza pawilonu Zodiak z makietą Warszawy, Źródło: OW SARP

7 listopada ogłoszono konkurs na zagospodarowanie otoczenia pawilonu, który zostanie przeprowadzony wspólnie z miastem stołecznym Warszawą oraz firmą Lafarge. Realizacja prac budowlanych ma zostać zakończona w 2016 roku, a na przełomie 2016 i 2017 pawilon mógłby rozpocząć działalność. Na budowę miasto przeznaczyło 3 mln złotych.

Ściana Wschodnia – 45 lat później Andrzej i Barbara Kaliszewscy, współprojektanci założenia Ściany Wschodniej w Warszawie, o pierwotnej idei zespołu, stosowaniu forteli wobec PRL-owskich władz i kontrowersyjnej koncepcji budowy nowego wieżowca w miejscu Domu pod sedesami. Rozmowę ilustrują niepublikowane dotąd szkice Andrzeja Kaliszewskiego, prezentujące wstępne koncepcje założenia Ściany Wschodniej.
Ściana Wschodnia w Warszawie Ściana Wschodnia - nowoczesne centrum na miarę lat 60. - była pierwszym tak złożonym funkcjonalnie zespołem zabudowy o kubaturze ponad 600 000 metrów kwadratowych.
Pawilon Novartis w Bazylei Fasada multimedialna zbudowana z paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z oświetleniem LED zużywa tylko tyle energii, ile sama jest w stanie wytworzyć. O realizacji pracowni AMDL Circle pisze Wiktor Kowalski.
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Pawilon livMatS / Fryburg Pawilon to pierwszy budynek o konstrukcji nośnej wykonanej w całości z włókna lnianego, materiału w pełni odnawialnego i biodegradowalnego. O realizacji architektów i inżynierów z Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz biologów z Uniwersytetu we Fryburgu pisze Wiktor Kowalski.
Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenie Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób  LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.
Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.