Architektura MuratorWydarzeniaWarszawski Pawilon Architektury - nowy scenariusz dla dawnego baru Zodiak

Warszawski Pawilon Architektury - nowy scenariusz dla dawnego baru Zodiak

Dawny bar Zodiak już wkrótce ma stać się miejscem prezentacji warszawskiej architektury i dyskusji o planach rozwoju miasta. W zrewitalizowanym modernistycznym pawilonie znajdzie się m.in. 300m2 przestrzeni ekspozycyjnych, kawiarnia i księgarnia architektoniczna. Warszawski Pawilon Architektury rozpocznie działalność na przełomie 2016 i 2017 roku.

Pawilon Zodiak
Wizuzalizacja Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak. Źródło: OW SARP

Pawilon Zodiak znajduje się w samym sercu Warszawy, miejscu podlegającym intensywnym przemianom. Rewitalizacja Pasażu Wiecha, opracowanie planów przebudowy Rotundy i jej otoczenia, plany budowy wysokościowców w miejscu obecnego Universalu, to tylko niektóre z przeprowadzonych już działań oraz planów na niedaleką przyszłość Ściany Wschodniej.

Pomysłów na znajdujący się na tyłach domów centrum pawilon Zodiak było w ostatnich latach kilka, nie wykluczano jego sprzedaży lub wyburzenia. Od 2013 roku tworzeniem nowego scenariusza dla miejsca zajmuje się Oddział Warszawski SARP. Przeprowadzone z inicjatywy stowarzyszenia warsztaty studenckie pokazały, że pomimo centralnego położenia, około połowa mieszkańców i przechodniów nie wie, gdzie znajduje się modernistyczny obiekt będący niegdyś popularnym miejscem spotkań.

Gdzie jest Zodiak
Źródło: OW SARP

Sytuacja ma szansę ulec zmianie w najbliższych latach. Dzięki wysiłkom Oddziału Warszawskiego SARP i miasta stołecznego Warszawa, obiekt wkrótce zostanie poddany modernizacji i przyjmie funkcje Warszawskiego Pawilonu Architektury – centrum informacji, dokumentacji oraz ekspozycji architektury i urbanistyki Warszawy. To tutaj będą prezentowane i poddawane dyskusji z mieszkańcami nowe projekty i plany rozwoju miasta. Jak zapowiedział wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, pawilon pomieści też Centrum Informacyjne Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego – miejsce spotkań przedstawicieli 40 gmin warszawskiego obszaru metropolitalnego z inwestorami i przedsiębiorcami.

Pawilon Zodiak
Funkcje Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak, Źródło: OW SARP

Na poziomie 0 prezentowana będzie makieta miasta, znajdą się tu również księgarnia architektoniczna oraz kawiarnia, która zajmie też część placu przed pawilonem. Powierzchnia przestrzeni ekspozycyjnych zajmie łącznie 300 m2. Na poziomie –2 przewidziano salę projekcyjną i audytorium. Poza funkcjami edukacyjną, informacyjną oraz wystawienniczą, istotny jest aspekt rewitalizacji znikającej z mapy Warszawy architektury modernistycznej. Wśród obiektów referencyjnych o podobnej funkcji inicjatorzy przedsięwzięcia wymieniają słynny pawilon NAI w Rotterdamie, pawilon wystawy IBA w Hamburgu, Pavillon de L'Arsenal w Paryżu, a spośród rodzimych realizacji pawilon promocji miasta przy Alei Kwiatowej w Szczecinie.

Pawilon Zodiak
Ogólna wizualizacja wnętrza pawilonu Zodiak z makietą Warszawy, Źródło: OW SARP

7 listopada ogłoszono konkurs na zagospodarowanie otoczenia pawilonu, który zostanie przeprowadzony wspólnie z miastem stołecznym Warszawą oraz firmą Lafarge. Realizacja prac budowlanych ma zostać zakończona w 2016 roku, a na przełomie 2016 i 2017 pawilon mógłby rozpocząć działalność. Na budowę miasto przeznaczyło 3 mln złotych.

Ściana Wschodnia – 45 lat później Andrzej i Barbara Kaliszewscy, współprojektanci założenia Ściany Wschodniej w Warszawie, o pierwotnej idei zespołu, stosowaniu forteli wobec PRL-owskich władz i kontrowersyjnej koncepcji budowy nowego wieżowca w miejscu Domu pod sedesami. Rozmowę ilustrują niepublikowane dotąd szkice Andrzeja Kaliszewskiego, prezentujące wstępne koncepcje założenia Ściany Wschodniej.
Ściana Wschodnia w Warszawie Ściana Wschodnia - nowoczesne centrum na miarę lat 60. - była pierwszym tak złożonym funkcjonalnie zespołem zabudowy o kubaturze ponad 600 000 metrów kwadratowych.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.
A'Design Award 2019: Polacy z nagrodą za projekt pawilonu Stoisko firmy OKA projektu gdyńskiej pracowni MOA Masters of Arts zdobyło jedną z głównych nagród w tegorocznej edycji A'Design Award & Competition.
Pawilon edukacyjny na warszawskim Golędzinowie Niezastąpionym narzędziem podczas projektowania obiektu był cyfrowy model pawilonu. Na jego podstawie wygenerowano dokumentację rysunkową, w oparciu o którą wykonano drewniane elementy konstrukcyjne szalunków – pisze Marcin Brataniec, autor pawilonu edukacyjnego w kształcie kamienia.
Pawilony wejściowe do Tatrzańskiego Parku Narodowego Architekci inspirowali się naturą i budownictwem góralskim sprzed stylu zakopiańskiego. Nowa forma swą surowością nawiązuje do dawnych szałasów i spichlerzy sytuowanych na skraju lasu, a barwą i kształtem prowadzi dialog z przyrodą – pisze Urszula Forczek-Brataniec.
Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju W konkursie na projekt pawilonu, który będzie reprezentował nasz kraj na międzynarodowej wystawie EXPO w Dubaju zwyciężyła pracownia WXCA.
Frida Escobedo zaprojektuje pawilon galerii Serpentine w Londynie Co roku londyńska Serpentine Gallery zleca innemu wybitnemu architektowi zaprojektowanie tymczasowego pawilonu w Hyde Parku. Tym razem wybór padł na meksykańską architektkę, która będzie najmłodszą w historii projektantką podejmującą się tego zadania.