Architektura MuratorWydarzenia„Warsztat architekta. Fasady” – już dostępny on-line

„Warsztat architekta. Fasady” – już dostępny on-line

Najciekawsze rozwiązania i systemy fasadowe dla architektów w nowej edycji bezpłatnego dodatku do „A-m”.

„Warsztat architekta. Fasady” – już dostępny on-line

Fasada spełnia wiele zadań, m.in. przyciąga uwagę i jest wizytówką obiektu. Jednocześnie fascynuje i stanowi wyzwanie dla architektów. Materiały i technologie obecnie przez nich stosowane zapewniają niemal nieograniczone możliwości nie tylko pod względem kształtowania płaszczyzn, lecz również wchodzenia w interakcję z otoczeniem.

Dążenie do transparentności, wprawienie w ruch, wykorzystanie jako element systemu poprawiającego efektywność energetyczną czy środek przekazu informacji to tylko niektóre z zabiegów stosowanych na elewacjach, pozwalających architektom uciec od utartych schematów i ożywić przestrzeń miejską.

Te i inne rozwiązania wraz z opisami interesujących realizacji zaprezentowane zostały w drugiej już edycji publikacji „Warsztat architekta. Fasady” – bezpłatnego dodatku do lipcowej „Architektury-murator”.

Londyński The Forge z systemem Aluprof Deweloperzy, architekci i firmy budowlane łączą siły w przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu i tworzą budynki, które minimalizują emisję dwutlenku węgla. Przykładem jest The Forge, biurowiec zlokalizowany w londyńskiej dzielnicy Bankside.
Szkło przeciwsłoneczne: ochrona środowiska i komfort użytkownika Dostępne obecnie materiały budowlane oraz wykończeniowe są w stanie w zauważalny sposób ograniczyć negatywny wpływ budynku na środowisko w całym cyklu jego życia. Jednym z przykładów może być nowoczesne, wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne. Współczesne przeszklenia na fasadach nie tylko podnoszą walory architektoniczne projektu. Charakteryzuje się też wysokimi parametrami użytkowymi, jeśli chodzi o przepuszczalność światła czy ochronę wnętrz przed przegrzaniem.
Dziecięce Centrum Nauki Muzeiko w Sofii: unikalne rozwiązania z zastosowaniem indywidualnych dekorów W projekcie Dziecięcego Centrum Nauki w Sofii nowojorska pracownia Skolnick zdecydowała się nawiązać do górzystego krajobrazu Bułgarii. Do stworzenia charakterystycznej formy budynku wykorzystała m.in. wykonane na indywidualne zamówienie dekory Max Compact Exterior.
EQUITONE [tectiva] to seria barwionego w masie elewacyjnego materiału z włókno-cementu, wyróżniająca się piaskowaną powierzchnią nadającą fasadom naturalny wygląd. Można go stosować także we wnętrzach. Marka wprowadziła na rynek nowy odcień płyt – TE85 grafitowy. Mają one taką samą stabilność koloru jak pozostałe dostępne odcienie, a dodatkowo pokryte są przezroczystą powłoką hydrofobową.
Teatr Wielki w Kantonie Charakterystyczna fasada, nawiązująca formą do tkaniny z chińskim haftem, została wykonana z trójkątnych paneli z perforowanej i pełnej blachy aluminiowej. O realizacji Steven Chilton Architects pisze Radosław Stach.
Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców Po raz czternasty rozstrzygnięto konkurs Fasada Roku na najlepsze elewacje wykończone w technologii Baumit. Tegoroczna edycja okazała się szczęśliwa dla pięciu realizacji, które teraz będą reprezentowały Polską na arenie międzynarodowej.