Architektura MuratorWydarzeniaWe Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs

We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs

Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wraz ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta organizują konkurs na zespół budynków z mieszkaniami komunalnymi i lokalami usługowymi. Nowe osiedle powstanie przy ul. 1 Sierpnia we Włochach.

We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs
Budynek komunalny przy ul. Cyrulików w Rembertowie według konkursowego projektu 22Architekci, II nagroda

Ogłaszając konkurs architektoniczny na osiedle z miejskimi mieszkaniami we Włochach stawiamy na atrakcyjność, jakość i funkcjonalność. Chcemy, by Warszawa dysponowała większą liczbą lepszych mieszkań, które będą bardziej dostępne – mówi Marlena Happach, architektka miasta. Zespół budynków komunalnych przy ul. 1 Sierpnia ma zostać tak zaprojektowany, aby mieszkańcy mieli łatwy dostęp do podstawowych usług, miejsc pracy, nauki, wypoczynku oraz kultury i rozrywki. Uczestnicy mają za zadanie przygotować koncepcję całego osiedla. W obiektach trzeba rozplanować do 300 mieszkań o powierzchni od 28 do 80 m². W parterach muszą znaleźć się lokale usługowe, a pod ziemią garaże. Projekt powinien też uwzględniać sposób zagospodarowania terenów zieleni.

Czytaj też: Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie – wyniki konkursu |

W pracach konkursowych wymagane jest wprowadzenie takich rozwiązań jak zagospodarowanie wód opadowych w miejscu ich powstawania, np. poprzez system mikroretencji, zbiorniki i rowy chłonne; wykorzystanie wody deszczowej do podlewania zieleni; tworzenie oaz chłodu, miejsc zacienionych umożliwiających odpoczynek dla ludzi; zaplanowanie miejsc na ogrody społeczne; stosowanie technologii przepuszczalnych do utwardzenia terenu czy zielonych dachów i tarasów. Łączny koszt wykonania robót budowlanych na podstawie zwycięskiej pracy wyniesie maksymalnie 200 mln zł (wraz z kosztem dokumentacji projektowej i nadzorów autorskich).

Na nagrody w konkursie władze miasta przeznaczyły łącznie 100 tys. zł. Za pierwsze miejsce przewidziano 50 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie usługi na podstawie wybranej pracy. Druga nagroda wyniesie 30 tys. zł, a trzecia – 15 tys. zł. Pula na wyróżnienia wynosi 5 tys. zł.

Funkcję przewodniczącego jury pełni architekt Zbigniew Maćków, przedstawiciel wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wśród członków sądu znalazły się m.in. Monika Kryk, zastępczyni burmistrza dzielnicy Włochy i Wanda Stolarska, zastępczyni dyrektorki Biura Architektury i Planowania Przestrzennego (BAiPP), a także eksperci zewnętrzni i przedstawiciele jednostek miejskich: Daniel Frąc (OW SARP), Błażej Hermanowicz (OW SARP), Danuta Kamińska (BAiPP), Małgorzata Moj (BAiPP), Beata Marczak-Wacławek (Biuro Polityki Lokalowej), Michał Niziński (Urząd Dzielnicy Włochy) i Beata Bejtman-Kuźmienko (Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta).

Konkurs jest rekomendowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Wnioski o dopuszczenie do udziału można składać do 30 stycznia. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: architektura.um.warszawa.pl.

We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs
Teren planowanego osiedla komunalnego we Włochach; fot. serwis prasowy
We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs
Mapa terenu, na którym zaplanowano osiedle; fot. serwis prasowy
Nowe osiedle katowickiego TBS w Giszowcu z pozwoleniem na budowę Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczyna realizację osiedla przy ul. Kosmicznej w Giszowcu. Zespół, który ma wyróżniać się szerokim zastosowaniem rozwiązań proekologicznych i prospołecznych, zaprojektowały młode architektki Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska z biura K3Xmore.
Jedno z pierwszych osiedli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie w Tczewie. Wyniki konkursu Pracownia BudCud wygrała konkurs na projekt budynku wielorodzinnego przy ul. Bałdowskiej w Tczewie. Będzie to jedna z pierwszych realizacji Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, które mają zastąpić funkcjonujące dotychczas Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Konkurs na projekt schroniska na górze Jeżowa Woda w Beskidach Fundacja Ideanova ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt schroniska z restauracją i małym planetarium na górze Jeżowa Woda koło Nowego Sącza. Przyszły inwestor planuje obiekt na miarę słynnego obserwatorium na Śnieżce.
Konkurs realizacyjny na projekt modelowej szkoły dla południowego Senegalu Trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie modelowej szkoły podstawowej dla wsi w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
W Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obiekt stanąć ma na terenie historycznej bitwy na Westerplatte.
Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Budynek stanie na terenie Łazienek „Potrzebujemy dobrego pomysłu na ten budynek” – mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Gmach ma stanąć na terenie Łazienek, a w jury zasiadają m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Jacek Lenart i Piotr Lewicki.
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze jako laboratorium pozytywistycznych idei Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. Według zwycięskiej koncepcji zespołu Marcina Kwietowicza nowo powołana placówka stanie się laboratorium pozytywistycznych idei, inspirując do pracy na rzecz rozwiązywania współczesnych problemów.
Modelowy plac zabaw: wyniki konkursu na wzorcową przestrzeń integracyjną Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik i Łukasz Kowalski zwyciężyli w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.