Architektura MuratorWydarzeniaWielkie dni Wrocławia. Wystawa Ziem Odzyskanych w 1948 roku

Wielkie dni Wrocławia. Wystawa Ziem Odzyskanych w 1948 roku

Wysiłek architektów i plastyków złożył się na trwającą sto dni ekspozycję, którą odwiedziło 1,5 miliona ludzi. Od 12 kwietnia Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę.

Wielkie dni Wrocławia. Wystawa Ziem Odzyskanych w 1948 roku
Widok na dziedziniec Wystawy A przed Pawilonem Przemysłowym, na pierwszym planie spiralna fontanna, w głębi „Wieża Wiader”, Iglica i trzy łuki, fotografia Jana Bułhaka, 1948 rok, Muzeum Architektury we Wrocławiu

Po II wojnie światowej nowe władze nie ustawały w wysiłkach mających potwierdzić polskość nowo przyłączonych do kraju ziem. To geneza Wystawy Ziem Odzyskanych w 1948 roku - ta imponująca swoimi rozmiarami ekspozycja, trwająca sto dni, miała poprzez twórczość polskich środowisk artystycznych, szczególnie architektów i urbanistów, podkreślić historyczne prawa Polski do Ziem Zachodnich i Północnych.

Propagandowy charakter wystawy zakładał podzielenie jej na trzy części: problemową, skupioną wokół wystawienniczych terenów Hali Stulecia (przemianowanej wówczas na Halę Ludową) z centralnie ustawioną na ten cel Iglicą projektu Stanisława Hempla; część społeczno-gospodarczą umiejscowioną na obecnych terenach ogrodu zoologicznego oraz na bardziej komercyjną, znajdującą się w centrum miasta (dawny Plac Młodzieżowy, obecnie teren przy Barze Barbara przy ul. Świdnickiej).

Wielkie dni Wrocławia. Wystawa Ziem Odzyskanych w 1948 roku
Pawilony w południowo-zachodniej części Wystawy B, dwie fotografie nieznanych autorów, 1948 rok, Archiwum Akt Nowych w Warszawie

Na terenach wystawowych wzniesiono 50 dodatkowych pawilonów, często projektowanych przez architektów majacych już doświadczenie w projektowaniu pawilonów wystawowych na Wystawy Światowe w Paryżu i Nowym Jorku. W realizacji prac uczestniczyło ponad 100 artystów, w tym Jerzy Hryniewiecki (koordynator całości prac), Stanisław Hempel, Marek Leykam, Stanisław i Wojciech Zamecznikowie, Stefan Porębowicz i Tadeusz Ptaszycki, Xawery Dunikowski oraz Jan Cybis.   To zaowocowało wielką różnorodnością form plastycznych na wystawie, obejmującą rzeźbę, malarstwo, film oraz operowanie kontrastem światła i cienia, a także kompozycje świadomie projektowanej zieleni. Artyści i architekci przedstawili polską szkołę projektową, odwołując się również do tradycji przedwojennego modernizmu.

Na wystawie znajdzie się kilkadziesiąt fotografii, dokumentujących proces powstawania wystawy oraz architekturę pawilonów wystawowych. Będzie można zobaczyć również szkice akwarelowe do panoramy „Bitwa na Psim Polu”, plakaty z WZO oraz przewodniki i gadżety wystawowe.

Wernisaż: 12 kwietnia o godz. 17:00

Zakończenie wystawy: 10 czerwca

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Architektura w laboratorium Edukacja architektoniczna częścią programu nauczania wczesnoszkolnego? Edukatorki z wrocławskiego Muzeum Architektury przekonują, że to możliwe i uruchamiają pierwsze, prawdziwe laboratorium, w którym architektury się słucha, waży ją, a nawet wącha!
Zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu dostępne on-line! Szkice, rysunki architektoniczne, modele i teksty m.in. Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Jerzego Sołtana czy Heleny i Szymona Syrkusów to tylko część z bogatych zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, które możecie znaleźć w wirtualnym archiwum placówki.
Archiwum Przyszłości – od Müllera i Koolhaasa do Laurino i Fink Najnowsza wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentuje różne scenariusze przyszłości, powstałe w latach 70. XX wieku i dziś. Zestawione ze sobą opowiadają historię myślenia o jutrze, łącząc radykalizm konceptualnych eksperymentów z potrzebą powrotu do źródeł. prezentuje i sławi innowacje, eksperymenty i idee pokolenia, które będzie zajmować się projektowaniem architektury i budową miast Europy w nadchodzących latach
Otwarcie Obiektu Niemożliwego we Wrocławiu [GALERIA] Przed Muzeum Architektury we Wrocławiu stanęła papierowa konstrukcja projektu Jerzego Łątki. Obiekt zrealizowany ze studentami z Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej powstał z okazji jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.
Dzieła mistrzów renesansu w Muzeum Architektury we Wrocławiu Do 9 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę grafik z XVI, XVII i XVIII wieku. Na ekspozycji prace m.in. Michała Anioła, Rafaela czy Bramantego.
Trzy początki. 1918, 1945, 1989 – od portu w Gdyni do Solpolu Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Wrocław uczci przekrojową wystawą poświęconą kolejnym próbom kreowania wspólnoty i poczucia narodowej tożsamości z wykorzystaniem architektury – po roku 1918, 1945 i 1989.