Architektura MuratorWydarzeniaWielowątkowa tożsamość Gdańska: od gotyku, przez rekonstrukcje, po architekturę nowoczesną

Wielowątkowa tożsamość Gdańska: od gotyku, przez rekonstrukcje, po architekturę nowoczesną

Co sprawia, że Gdańsk jest tak interesujący pod względem architektury? I w jaki sposób można definiować jego tożsamość architektoniczną? Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Tym razem poświęconą Gdańskowi.

Wielowątkowa tożsamość Gdańska: od gotyku, przez rekonstrukcje, po architekturę nowoczesną
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, proj. Studio Architektoniczne Kwadrat, 2017; fot. M. Bujak

W 2019 roku Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki podjął się karkołomnego zadania. W pięciu miastach Polski zorganizował wystawy, z których każda prezentowała inny fenomen rodzimej architektury od 1918 do 2018 roku. W ramach projektu „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury” Instytut poddał dotąd analizie wycinki historii Krakowa, Warszawy, Lublina, Poznania i Katowic. Kuratorzy wytypowali najciekawsze budynki, założenia urbanistyczne i przestrzenie miejskie, starając się zdefiniować unikatową tożsamość każdego z tych miast.

Czytaj też: Architektki Gdyni 1926-1989 |

Tym razem do dyskusji zaproszono regionalne oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich w Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie oraz Radomiu. Przez cały 2022 rok razem z lokalnymi kuratorami będziemy więc przyglądać się zmianom w krajobrazie kolejnych sześciu miast. Najbliższa z serii ekspozycji poświęcona będzie Gdańskowi, który – jak podkreślają organizatorzy – charakteryzuje wyjątkowa różnorodność zabudowy reprezentującej wszystkie epoki i style.

W Gdańsku zauważamy jedyne w swoim rodzaju spektrum historii budownictwa. Architekturę gotyku, pruskie relikty ery Schinkla i nowy porządek zachodniej części śródmieścia, wybudowanego w wielkomiejskiej manierze ok. roku 1900. Zauważalna jest ingerencja okresu powojennego: zmniejszenie zagęszczenia Głównego Miasta, ostrożne wprowadzanie budynków w latach 50. i z dużym wyczuciem rozmieszczanie nowoczesnej zabudowy po zmianie ustrojowej. W jaki sposób można zatem definiować tożsamość architektoniczną Gdańska? Wynika ona z tożsamości metropolitalnej, jest kontekstowa i wielowątkowa – piszą kuratorzy. Na wystawie zobaczymy wybrane realizacje prezentujące tę bogatą tradycję architektoniczną. „Architektura-murator” jest patronem medialnym cyklu.

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Gdańsk
Kiedy:
27 sierpnia – 15 października 2022 roku
Gdzie: Dwór Bractwa św. Jerzego, Gdańsk, ul. Targ Węglowy 27

Wyspa Spichrzów według projektu biura Mąka Sojka Architekci [nowe wizualizacje] Rozpoczyna się ostatni etap zagospodarowania północnego cypla gdańskiej Wyspy Spichrzów. Projekt nowych kwartałów opracowało biuro Mąka Sojka Architekci.
Stocznia Cesarska: nowe wizualizacje Znamy coraz więcej szczegółów na temat masterplanu biura Henning Larsen dla Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Architekci pragną stworzyć nową, zróżnicowaną dzielnicę miasta, która za pomocą zwartej zabudowy wyeksponuje zabytkowe budynki.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku Pozostawienie konstrukcji i ogólnego układu obiektu było bardzo rozsądną decyzją z uwagi na ograniczenie odpadów i optymalizację użycia zasobów – o realizacji Kseni Piątkowskiej pisze Monika Arczyńska.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku projektu MS 15 Architektura Na terenie gdańskiego Wrzeszcza powstaje nowe osiedle: Villa Jaśkowa Dolina. W 9 budynkach licowanych klinkierowymi płytkami powstanie w sumie 200 mieszkań. Projekt założenia zdobył właśnie CIJ Awards Poland 2021 w kategorii Best Upcoming Residential Development.
Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku stanął w miejscu dawnej piekarni. Architekci z sopockiej pracowni Roark Studio przy realizacji wykorzystali elementy pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.
Warszawa ma pomnik, Gdańsk tramwaj Zachwatowicza Po gdańskich torach jeździ tramwaj im. Jana Zachwatowicza. W ten sposób władze Gdańska uhonorowały kolejną zasłużoną dla miasta postać. Architekt odegrał znaczącą rolę w odbudowie miasta z wojennych zniszczeń.
Rusza budowa kolejnego budynku DOKI Living według projektu pracowni FORT Targowski W nowym budynku realizowanym w ramach inwestycji DOKI Living powstaną 292 mieszkania. Obiekt składać się będzie z dwóch skrzydeł połączonych wysokim parterem z funkcjami usługowymi.