Architektura MuratorWydarzeniaWiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji

Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji

W ramach I etapu modernizacji warszawskiej Skry powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa. Miasto przygotowało animację, która pokazuje, jak w przyszłości będą wyglądać tereny przy ul. Wawelskiej.

Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji
Koncepcja zagospodarowania stadionu Skry w Warszawie, I etap; il. serwis prasowy m.st. Warszawy

Władze m.st. Warszawy planują rozpocząć długo wyczekiwaną modernizację stadionu Skry. W ubiegłym roku, po trwającej 13 lat sądowej batalii, ratusz ostatecznie przejął obiekt od dotychczasowego zarządcy: klubu sportowego Skra. Trzy lata wcześniej miasto rozstrzygnęło konkurs architektoniczny na nowe zagospodarowanie terenów przy ul. Wawelskiej. Zwyciężył zespół Aleksandra Wadasa, Weroniki Marek i Anny Odulińskiej.

W założeniu autorów nowy park sportowy miał być przestrzenią publiczną o dużej różnorodności przyrodniczej, krajobrazowej oraz funkcjonalnej, służąc zarówno amatorom, jak i profesjonalistom. Park oparto na osiowych założeniach – główne ciągi piesze poprowadzono długimi prostymi alejami, uzupełniając je systemem ścieżek parkowych o organicznym układzie – tłumaczą projektanci.

Czytaj też: Modernizacja Skry – wyniki konkursu |

Na osi widokowej stadionu zaproponowali utworzenie rekreacyjnego zbiornika wodnego, w południowej części terenu – usypanie trzech wzniesień o zróżnicowanych funkcjach, a we wschodniej – budowę zespołu odkrytych basenów. W zaprezentowanej koncepcji zachowane zostały wszystkie wartościowe elementy założenia, a nowe zaprojektowano w oparciu o pierwotne osie kompozycyjne – uzasadniało jury.

Modernizacja stadionu Skry w Warszawie
Planowana na II etapie modernizacja stadionu obejmuje m.in. całkowitą przebudowę trybun i przekrycie ich zadaszeniem z membrany na konstrukcji złożonej z sekwencji stalowych kratownic

Władze miasta od początku zakładały, że przywracanie stadionu Skry warszawiakom przebiegać będzie w dwóch etapach. W pierwszym, którego realizacja wkrótce ma się rozpocząć, przewidziano budowę stadionu treningowego wraz z zagospodarowaniem terenu, zapleczem i trybunami, strefę rzutów oraz boisko do rugby. W pozostałej części, stanowiącej obszar ogólnodostępny, otwarty na Pole Mokotowskie,  powstanie strefa parkowa i sportowa przeznaczona do rekreacyjnego uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych.

Jak informuje ratusz, inwestycja powinna się rozpocząć w drugiej połowie 2023 roku i pochłonąć 52 mln zł brutto. Dopiero po jej zakończeniu władze miasta przystąpią do budowy kolejnych obiektów, w tym stadionu głównego. Efekty pierwszego etapu prac można zobaczyć na poniższym filmie.

Stadion Skry: krótka historia

Teren u zbiegu Żwirki i Wigury i Wawelskiej Biuro Odbudowy Stolicy przekazało władzom RKS Skra w 1946 roku. Początkowo powstał tu stadion żużlowy, ale w latach 50. przebudowano go na obiekt lekkoatletyczny według projektu inżynierów Kokozowa i Wasilewskiego. Czasy świetności kompleksu przypadają na lata 70. W 1969 roku na stadionie położono pierwszą w Polsce sztuczną nawierzchnię. Następnie na jego koronie uruchomiono hotel, stołówkę, przychodnię sportowo-lekarską i gabinet odnowy biologicznej, tworząc w ten sposób Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Odbywały się tu wielkie imprezy lekkoatletyczne, takie jak memoriały Janusza Kusocińskiego i Jerzego Michałowicza, mistrzostwa Polski, mecze międzypaństwowe, rozgrywki o Puchar Europy.

Modernizacja Skry – trwa konkurs architektoniczny.
Baseny RKS Skra w Warszawie przy ul. Wawelskiej 5, fot. Grażyna Rutkowska, zbiory NAC

Od lat 90. obiekty sportowe Skry zaczęły popadać w ruinę. Ówczesne kierownictwo klubu poprzez działalność gospodarczą i transakcje mieniem starało się poprawić sytuację. W 2000 roku prawa do 58% terenu sprzedały firmie Esher Properties, a ta sześć lat później odprzedała udziały funduszowi Global Partners Investement. Fundusz planował realizację nowego stadionu w zamian za możliwość wybudowania dużego kompleksu biurowo-usługowego, ale tego typu inwestycję wykluczył uchwalony w międzyczasie plan zagospodarowania Pola Mokotowskiego.

W 2009 roku władze Warszawy wystąpiły z pozwem o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego. Po trwającym kilka lat procesie w styczniu 2014 roku Sąd Apelacyjny wydał wyrok korzystny dla miasta, a w listopadzie 2015 roku Sąd Najwyższy oddalił skargi kasacyjne złożone przez Global Partners Investement i RKS Skra. W październiku 2016 roku ratusz powołał specjalny zespół ds. określenia planu rozwoju nieruchomości. Zgodnie z jego rekomendacją m.st. Warszawa wezwał klub RKS Skra do wydania nieruchomości, co udało się dopiero w ubiegłym roku. od tego czasu przestrzeń uporządkowano, a okoliczne tereny zieleni i bieżnię na stadionie głównym oddano do dyspozycji mieszkańców. Odbywają się tu już m.in. organizowane przez miasto wydarzenia sportowe, w tym treningi biegowe Aktywnej Warszawy czy zawody przełajowe o Puchar Syrenki CX. Tereny sportowe na Ochocie mają od teraz funkcjonować pod nową nazwą, jako Ośrodek Wawelska.

Rusza modernizacja Pola Mokotowskiego według projektu WXCA Na przełomie września i października mają rozpocząć się prace porządkowe na terenie Pola Mokotowskiego. To pierwszy etap modernizacji parku według konkursowego projektu biura WXCA z 2018 roku.
Stadion Polonii w Warszawie: wkrótce rozbudowa historycznego obiektu Prezydent Rafał Trzaskowski podpisał umowę na projekt rozbudowy stadionu Polonii. Kompleks przy Konwiktorskiej zostanie zmodernizowany według konkursowej koncepcji biura JSK Architekci z 2019 roku.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Warszawa ma standardy. Kampania informacyjna na temat dostępności architektonicznej Warszawa rozpoczęło kampanię informacyjno-promocyjną na temat dostępności architektonicznej. Cel to miasto w pełni dostępne dla wszystkich, także dla osób z niepełnosprawnościami.
Budowa siedziby Wydziału Psychologii UW Realizacja kolejnych etapów głównej konstrukcji gmachu ukazywała pełen katalog żelbetowych form przemyślanych na etapie tworzenia jego przestrzeni. Beton jako podstawowe tworzywo, z którego powstaje obiekt, ukazuje się w zróżnicowanych fakturach i formach – o realizacji nowej siedziby Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego piszą Karolina Tunajek i Jacek Wochowski z pracowni Projekt Praga.
Siedziba firmy Kradex w Warszawie Budynek jest ze wszech miar nowoczesny, energię pozyskuje się z paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, a linię produkcyjną elastycznie modyfikuje – o projekcie 77STUDIO architektury pisze Jerzy S. Majewski.
Zmiany w projekcie stadionu Polonii: mamy nowe wizualizacje Zakończyły się prace nad koncepcją modernizacji i rozbudowy stadionu Polonii w Warszawie. Pracownia JSK Architekci pokazała nowe wizualizacje budynków i stadionu głównego przy Konwiktorskiej.
Atrium International: dawny Ulubieniec Warszawy idzie do rozbiórki Rozpoczyna się rozbiórka biurowca Atrium International w al. Jana Pawła II. Budynek zaprojektowany w latach 90. przez Biuro Kazimierski i Ryba zdobył tytuł Ulubieńca Warszawy w pierwszej edycji organizowanego przez naszą redakcję konkursu Życie w Architekturze.
Osiedle Szeligowska 83: kolejna warszawska inwestycja w ramach specustawy mieszkaniowej Firma Profbud przymierza się do realizacji osiedla przy ul. Szeligowskiej na warszawskim Bemowie. Zespół z 700 mieszkaniami według projektu pracowni BBGK powstać ma w trybie lex deweloper.