Architektura MuratorWydarzeniaWienerberger Brick Award 2010: innowacyjna i kreatywna architektura z cegły ceramicznej nagrodzona po raz czwarty

Wienerberger Brick Award 2010: innowacyjna i kreatywna architektura z cegły ceramicznej nagrodzona po raz czwarty

Pierwsza nagroda dla nowego budynku Forum Krajowego i Parlamentu Krajowego Księstwa Liechtenstein (HansjörgGöritz Architekturstudio)

fotka z /zdjecia/Miejsce_pierwsze.jpg

8 kwietnia 2010 roku w Wiedniu Wienerberger AG, największy na świecie producent cegieł oraz drugi co do wielkości producent dachówek w Europie po raz czwarty przyznał nagrody, w ramach dotowanego kwotą 21.000 euro konkursu „Brick Award". Podczas tegorocznego konkursu krytycy oceniali 260 projektów z 32 krajów. Doświadczone i profesjonalne międzynarodowe jury w składzie: Andrea Deplazes (Szwajcaria), Maurizio Masi (Włochy), Radu Mihailescu (Rumunia), Vladimir Plotkin (Rosja) i Thomas Rau (Holandia) spośród wszystkich zgłoszeń wybrało zwycięzców. Kryteriami decydującymi o wygranej (oprócz innowacyjnej, zewnętrznej formy architektonicznej oraz sposobu zastosowania cegły ceramicznej w projekcie) były: funkcjonalność i ekologiczność budynku.

Doceniono trzy katowickie biura architektoniczne: Pracownię Projektową Wojciecha Podleskiego za nowy gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, Studio Stożek&Partnerzy za centrum biurowo-komercyjne Canea w Cieszynie i Archistudio Studniarek+Pilinkiewicz za gmach katowickiego sądu okręgowego, który znalazł się w finałowej 40 najlepszych budynków świata konkursu "Brick Award".

Sposób zabudowy ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego ważne jest, aby w architekturze nie kierować się wyłącznie teraźniejszością, ale również wpływać na przyszłość budownictwa. Cieszy mnie więc szczególnie fakt, że większość projektów, które wpłynęły do nas w ramach konkursu, przyświeca wyraźnie idea trwałości. Widać przy tym, że trwałość oznacza, nie tylko, technologiczną część architektury, ale również rodzaj zastosowanych materiałów, inteligentne koncepcje i formy budowli oraz uwzględnienie warunków geograficznych i klimatycznych. Czynniki te determinują zapotrzebowanie budynku na energię, a także wpływają pozytywnie na jego całościowy bilans energetyczny. W naszym programie e4 bierzemy pod uwagę również te czynniki - wyjaśnia Heimo Scheuch, Prezes Zarządu Wienerberger AG.

Wręczenie nagród „Wienerberger Brick Award 2010“ odbyło się 8 kwietnia, podczas uroczystej gali w Muzeum Liechtenstein w Wiedniu. Wzięło w niej udział ponad 300 międzynarodowych gości oraz zarząd Wienerberger AG. Oprócz wyróżnienia architektów i wręczenia nagród, podczas wydarzenia przedstawiono także album architektoniczny „Brick 2010“, w którym, obok zwycięskich projektów, zaprezentowano 35 innych, niezwykłych budowli z cegły z całego świata. Budynki mieszkalne i inne, w których zastosowano cegły elewacyjne i konstrukcyjne, dachówki oraz kostkę brukową dowodzą, w jak doskonały sposób architektura ceglana łączy funkcjonalność z konstrukcją, ekonomiczność z ekologią oraz dobre samopoczucie z wartościami estetycznymi. Na 240 stronicową księgę składają się artykuły o trwałości architektury ceglanej i o architekturze Dalekiego Wschodu. Dzieło wydane przez wydawnictwo Callwey dostępne jest w księgarniach od kwietnia 2010. Można je również zamówić online pod adresem: www.brick10.com

Brick Award 2010 – Zwycięzcy konkursu

Miejsce pierwsze: Budynek Forum Krajowego i Parlamentu Krajowego Księstwa Liechtenstein, Liechtenstein – Architekt: Hansjörg Göritz Architekturstudio
Nowy budynek Landtagu w Vaduz nawiązuje do wieloetapowej historii swego powstawania. Po tym, jak plan zabudowy odrzucono w pierwszym konkursie, projekt autorstwa architekta Hansjörga Göritza zwyciężył w drugim - zorganizowanym w roku 2000, a w 2008 budynek został uroczyście oddany do użytku. Oba nowe budynki Parlamentu Krajowego – Dom Wysoki (das „Hohe Haus“) oraz Dom Długi (das „Lange Haus“) – powstały u stóp góry zamkowej, tuż pod siedzibą regenta oraz przy siedzibie Rządu Księstwa Liechtenstein. Göritz na nowo zinterpretował poprzedni plan zabudowy i zaprojektował dwa budynki, które dzięki swej nadzwyczaj prostej, prawie sakralnej, formie podnoszą architektoniczny prestiż Vaduz oraz urzekają widza jednolitością i konsekwencją w zastosowaniu cegły elewacyjnej koloru ochry. 680.000 jednakowych cegieł elewacyjnych pokrywa ściany i sufity, od garażu podziemnego po sale posiedzeń. Ciepłe światło oddawane przez powierzchnię cegieł tworzy szczególną atmosferę wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Miejsce drugie: Południowoazjatyckie Centrum Dokumentacyjne Praw Człowieka, Indie - Architekt: Anagram Architects
Zastosowany w nowym budynku Południowoazjatyckiego Centrum Dokumentacyjne Praw Człowieka (SAHRDC) w Delhi design i kreatywność czynią z niego niezwykłe, poetyckie wręcz dzieło. Dysponując 50 metrami kwadratowymi powierzchni i ograniczonym budżetem, architekci Valbhav Dimri i Madhav Raman stworzyli ergonomiczne i niedrogie powierzchnie biurowe. Priorytetem było tu stworzenie miejsc pracy w sposób chroniący przed hałasem i wizualnymi bodźcami z ulicy oraz promieniami słonecznymi. Udało się to dzięki przedzieleniu minimalistycznej powierzchni zewnętrznej budynku ekstrawagancką fasadą z cegieł wzdłuż dłuższej ściany bocznej. Stworzono pojedynczy, powtarzający się moduł z cegły o optycznie kompleksowym wzorze, zainspirowany architekturą tradycyjną - pełnym przepychu elementem jali (brise soleils), mającym w architekturze hinduskiej długą tradycję. Zastosowano cegłę elewacyjną o wymiarach 230 x 115 x 75 mm, które są standardowymi wymiarami w Indiach. Wzniesienie ściany elewacyjnej było wynikiem pięciotygodniowego procesu prób i innowacyjnego wyjścia poza schemat myślenia, a także efektem eksperymentowania techniką pracy z cegłą elewacyjną na miejscu budowy. Falowana struktura ściany jest znakomitym przykładem na to, jak niezwykły efekt architektoniczny można osiągnąć w oparciu o prostą formę cegły umożliwiającą tworzenie kompleksowych wzorów, struktur i otworów.

Miejsce trzecie: Dom Morjan-Poeten, Niemcy - Architekt: Nikolaus Bienefeld
Dom myśliwski zaprojektowany przez architekta Nikolausa Bienefelda zjednuje sobie widza swą archaiczną prostotą. Ekologiczna bryła domu, sposób zorganizowania przestrzeni i perfekcja wykonania czynią z budynku o powierzchni 62 metrów kwadratowych dzieło mistrzowskie. Architekt osobiście zadbał o najmniejszy konstrukcyjny szczegół. Murowana bryła domu sprawia wrażenie wytrzymałej, ale też i subtelnej konstrukcji, i świadczy o wyrafinowaniu architektury ceglanej. Projekt zrealizowano przy zastosowaniu rodzaju cegły, który jest korzystny cenowo, ale wymaga od budujących wiedzy i doświadczenia. Nadproża okienne i drzwiowe oraz krawędź szczytowa dbają o zmienność w regularnej formie cegieł, a wypracowane kształty ukazują znaczne spektrum możliwości, jakie daje cegła. Kunsztowne szczegóły fasady, takie jak niestandardowa skrzynka na listy i dzwonek, dowodzą wyraźnie zamiłowania do drobiazgów.

Nagroda specjalna: Budynki użyteczności publicznej, Republika Mali - Architekt: Emilio Caravatti
Dla architekta Emilio Caravatti architektura od zawsze oznaczała coś więcej niż tylko powierzchowny design. Swoje projekty realizuje więc w Republice Mali - jednym z najbiedniejszych regionów świata, przy pomocy miejscowej ludności. Cała uwaga kierowana jest tutaj na architekturę tego, co najistotniejsze. Nagrodzony projekt powstał w roku 2005 jako „work in progress”, w ramach którego powstało do dziś wiele różnych budynków użyteczności publicznej: dwie szkoły, punkt medyczny oraz domy mieszkalne dla nauczycieli – wszystkie na sawannie w regionie Beledougou, w zachodniej części Mali. Projekty budowlane realizowane są przy współpracy miejscowej ludności - przede wszystkim obecnej w każdej wiosce organizacji socjalnej; przy zastosowaniu dostępnych na miejscu materiałów i tradycyjnej, częściowo już zapomnianej, techniki budowlanej. Miejscowi budowniczy wykorzystują nabyte umiejętności w innych miejscowościach poza swoim regionem, a w przyszłości przekażą wyuczone techniki budowlane innym, na zasadzie wymiany doświadczeń.

Nagroda specjalna: Muzeum Architektury Fundacja Insel Hombroich, Niemcy – Architekci: Álvaro Siza, Rudolf Finsterwalder
Sukcesywnie od 1983 roku mecenas i kolekcjoner sztuki Karl-Heinrich Müller zlecał budowanie pawilonów wystawowych w parku krajobrazowym na wyspie Hombroich niedaleko Neuss. Niedawno na terenie tym Álvaro Siza, znany budowniczy portugalski oraz urodzony w Stephanskirchen architekt Rudolf Finsterwalder zrealizowali wspólny projekt - muzeum architektury. Bezpretensjonalny, wyważony budynek został praktycznie w całości wzniesiony z cegły. Lśniące w ciepłym słońcu głęboką czerwienią ceglane ściany oraz miodowozłote okna i drzwi komponują się na tle zieleni w impresjonistyczny obraz, tworząc harmonię z naturą. Cegły pochodzą z wyburzonych budów, z „recyclingu“ i dlatego są spękane i uszkodzone. Rzadko która z nich ma jeszcze ostre brzegi czy kanty. Około dwa procent wmurowanych cegieł nosi na sobie jeszcze ślady białej farby, przez co ściana zyskuje żywy, ognisty charakter.

Wienerberger Brick Award nagradza międzynarodową architekturę ceglaną
Rozpoczynając od 2004 roku, co dwa lata, Wienerberger w konkursie „Brick Award“ nagradza najbardziej kreatywne budowle architektury ceglanej oraz ich twórców. Największy producent cegieł na świecie pokazuje tym samym, jak ważne miejsce w budownictwie zajmuje cegła, jako materiał trwały i ekologiczny, ale też nowoczesny i awangardowy. Do konkursu „Brick Award 2010“ krytycy architektury zgłosili 260 projektów z 32 krajów. W porównaniu z rokiem 2004 liczba projektów wzrosła ponad dwukrotnie (120).


Więcej informacji o konkursie Wienerberger „Brick Award 2010“, nagrodzonych projektach, ich architektach oraz o gali rozdania nagród wraz ze zdjęciami na www.wienerberger.com i www.brick10.com

Brick Award 2019 – wyniki polskiej edycji konkursu Jury Wienerberger Brick Award 2019 wyłoniło najlepsze budynki w Polsce zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Grand Prix zdobyli BAAS, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe za Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.  
Współczesna architektura z ceramiki budowlanej. Wszystkie obiekty nagrodzone w konkursie Wienerberger Brick Award 2014 Konkurs Wienerberger Brick Award pokazuje, że cegła to jeden z najstarszych materiałów budowlanych, który pozwala na projektowanie w pełni współczesnej architektury. Prezentujemy wszystkie budynki z ceramiki budowlanej nagrodzone w szóstej edycji Brick Award 2014  
Najlepsze budynki z ceramiki budowlanej. Konkurs Wienerberger Brick Award Rozstrzygnięcie Wienerberger Brick Award, a właściwie jego pierwszej polskiej edycji nastąpi 18 kwietnia. W międzynarodowym konkursie od 2004 roku nagradzane są projekty zrealizowane z wykorzystaniem ceramiki budowlanej – cegły ceramicznej i klinkierowej, dachówki. Przypominamy prace nagrodzone w dotychczasowych edycjach konkursu organizowanego przez firmę Wienerberger