Architektura MuratorWydarzeniaWojciech Zabłocki laureatem Honorowej Nagrody SARP 2017

Wojciech Zabłocki laureatem Honorowej Nagrody SARP 2017

24 sierpnia poznaliśmy laureata Honorowej Nagrody SARP 2017. Najważniejszy laur przyznawany polskim architektom za całokształt twórczości, otrzymał w tym roku Wojciech Zabłocki, autor licznych obiektów sportowych w kraju i na świecie.

Tor kolarski w Pruszkowie
Tor kolarski w Pruszkowie, realizacja 2008. Fot. Wojciech Zabłocki

Honorowa Nagroda SARP przyznawana jest corocznie polskiemu architektowi za całokształt twórczości. O wyborze laureata decyduje komisja, w której skład wchodzi prezes stowarzyszenia i laureaci z lat ubiegłych. W kapitule tegorocznej edycji znaleźli się Michał Baryżewski, Stanisław Deńko, Włodzimierz Mucha, Grzegorz Stiasny oraz Prezes SARP Mariusza Ścisło. W tym roku uhonorowano twórczość Wojciecha Zabłockiego, absolwenta Wydziału Architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, autora projektów licznych obiektów sportowych w kraju i na świecie. Potrzeby użytkowników architekt poznał bardzo dobrze – sam przez kilkanaście lat uprawiał szermierkę, wielokrotnie reprezentował Polskę na olimpiadach i Mistrzostwach Świata w tej dziedzinie.

Nagrodę przyznano za trafne w treści i w formie dzieła, wzbogacające rodzimy dorobek kulturowy naszych czasów, odzwierciedlające także wysokie standardy cywilizacyjne bieżącej epoki. W opinii członków kapituły, realizacje Wojciecha Zabłockiego stanowią świadectwo, że Architektura nie zamyka się tylko w budowaniu, a jest stanem ducha, którego energia znajduje ujście w różnych dziedzinach twórczości i twórczych pasji, a także świadectwo, że forma architektoniczna może wyjść poza statyczne ograniczenia konstrukcji w sferę poezji.

Do najważniejszych realizacji Wojciecha Zabłockiego należą Sala gier (proj. 1970, realizacja 1974) oraz Treningowy Ośrodek Olimpijski AWF w Warszawie, ośrodki sportowe w Koninie (proj. 1970, realizacja 1972), Puławach (proj. 1972, realizacja 1984) i Zgorzelcu (proj. 1976, realizacja 1987). W czasach materiałowych niedoborów konstrukcje niektórych zaprojektowanych przez architekta budynków powstawały z nowego materiału - drewna klejonego, które wykorzystano m.in. w hali sportowej w Lesznie i hali tenisowej w Warszawie. Współpracował z utalentowanymi konstruktorami - Stanisławem Kusiem, Wiktorem Humięckicm i Wacławem Zalewskim. Wraz z Gustawem Zemłą zaprojektował Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach (1964-1967). Pracował również poza granicami Polski – według jego koncepcji powstał duży ośrodek sportowy w syryjskim mieście Aleppo oraz Ośrodek Olimpijski w Latakii nad Morzem Śródziemnym. Spośród niezrealizowanych wizji warto wymienić "Warszawę Olimpijską" - pochodzący z 1999 roku projekt kompleksu obiektów sportowych na terenach dawnego Stadionu Dziesięciolecia i Portu Praskiego, stworzony na potrzebę organizacji igrzysk olimpijskich w stolicy.

Głównym arsenałem moich wypowiedzi architektonicznych były – i ciągle są – linie krzywe, łuki lub liny, które zresztą są najbardziej logiczne z punktu widzenia statyki budowli. Owszem, miałem taki okres, kiedy eksperymentowałem z prostokreślnymi formami, jakby ciętymi z kryształu; były to najczęściej wielkie wsporniki. Żaden z tych projektów nie został zrealizowany, a ja powróciłem do swych ulubionych, wklęsło-wypukłych form – piał w wydanej z własnej inicjatywy książce „Wojciech Zabłocki. Architektura”, w której podsumował swój dorobek twórczy. Uroczystość wręczenia nagrody, połączona z otwarciem wystawy projektów laureata odbędzie się 1 grudnia 2017 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Tagi:
Stanowisko SARP w sprawie wyboru projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zajął stanowisko w sprawie wyboru generalnego projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego w trybie tzw. dialogu konkurencyjnego. Tak można zlecić budowę elektrowni albo system integracji baz danych. Najlepszym trybem poszukiwania najlepszego rozwiązania lotniska jest otwarty konkurs architektoniczny – piszą architekci.
Śniadanie na Foksal: nowy cykl spotkań w OW SARP Warszawski SARP zaprasza na nowy cykl dyskusji o architekturze. Tym razem w nieformalnej, piknikowej atmosferze w ogrodzie Pałacu Zamoyskich. Gościem specjalnym pierwszego spotkania będzie Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network Poland, a redakcja „Architektury-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Dyplom Roku SARP 2020 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę Dyplom Roku SARP 2020. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Jürg Burri – Ambasador Szwajcarii w Polsce, a partnerami merytorycznymi są dwie szwajcarskie firmy: Geberit i Schindler.
#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP Trwa globalny tydzień protestów dla klimatu. Polscy architekci dołączają do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego.
Młodzi na SARP U40 Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 to inicjatywa podjęta w 2018 roku przez szczeciński oddział stowarzyszenia. W dniach 17-18 maja w Lublinie pod hasłem Przemiany odbyła się druga edycja wydarzenia. Relacjonuje Katarzyna Gucałło.
Znamy wyniki finału polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2019 Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.