Tor kolarski w Pruszkowie

i

Autor: Archiwum Architektury Tor kolarski w Pruszkowie, realizacja 2008. Fot. Wojciech Zabłocki

Wojciech Zabłocki laureatem Honorowej Nagrody SARP 2017

2017-08-28 16:25

24 sierpnia poznaliśmy laureata Honorowej Nagrody SARP 2017. Najważniejszy laur przyznawany polskim architektom za całokształt twórczości, otrzymał w tym roku Wojciech Zabłocki, autor licznych obiektów sportowych w kraju i na świecie.

Honorowa Nagroda SARP przyznawana jest corocznie polskiemu architektowi za całokształt twórczości. O wyborze laureata decyduje komisja, w której skład wchodzi prezes stowarzyszenia i laureaci z lat ubiegłych. W kapitule tegorocznej edycji znaleźli się Michał Baryżewski, Stanisław Deńko, Włodzimierz Mucha, Grzegorz Stiasny oraz Prezes SARP Mariusza Ścisło. W tym roku uhonorowano twórczość Wojciecha Zabłockiego, absolwenta Wydziału Architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, autora projektów licznych obiektów sportowych w kraju i na świecie. Potrzeby użytkowników architekt poznał bardzo dobrze – sam przez kilkanaście lat uprawiał szermierkę, wielokrotnie reprezentował Polskę na olimpiadach i Mistrzostwach Świata w tej dziedzinie.

Nagrodę przyznano za trafne w treści i w formie dzieła, wzbogacające rodzimy dorobek kulturowy naszych czasów, odzwierciedlające także wysokie standardy cywilizacyjne bieżącej epoki. W opinii członków kapituły, realizacje Wojciecha Zabłockiego stanowią świadectwo, że Architektura nie zamyka się tylko w budowaniu, a jest stanem ducha, którego energia znajduje ujście w różnych dziedzinach twórczości i twórczych pasji, a także świadectwo, że forma architektoniczna może wyjść poza statyczne ograniczenia konstrukcji w sferę poezji.

Do najważniejszych realizacji Wojciecha Zabłockiego należą Sala gier (proj. 1970, realizacja 1974) oraz Treningowy Ośrodek Olimpijski AWF w Warszawie, ośrodki sportowe w Koninie (proj. 1970, realizacja 1972), Puławach (proj. 1972, realizacja 1984) i Zgorzelcu (proj. 1976, realizacja 1987). W czasach materiałowych niedoborów konstrukcje niektórych zaprojektowanych przez architekta budynków powstawały z nowego materiału - drewna klejonego, które wykorzystano m.in. w hali sportowej w Lesznie i hali tenisowej w Warszawie. Współpracował z utalentowanymi konstruktorami - Stanisławem Kusiem, Wiktorem Humięckicm i Wacławem Zalewskim. Wraz z Gustawem Zemłą zaprojektował Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach (1964-1967). Pracował również poza granicami Polski – według jego koncepcji powstał duży ośrodek sportowy w syryjskim mieście Aleppo oraz Ośrodek Olimpijski w Latakii nad Morzem Śródziemnym. Spośród niezrealizowanych wizji warto wymienić "Warszawę Olimpijską" - pochodzący z 1999 roku projekt kompleksu obiektów sportowych na terenach dawnego Stadionu Dziesięciolecia i Portu Praskiego, stworzony na potrzebę organizacji igrzysk olimpijskich w stolicy.

Głównym arsenałem moich wypowiedzi architektonicznych były – i ciągle są – linie krzywe, łuki lub liny, które zresztą są najbardziej logiczne z punktu widzenia statyki budowli. Owszem, miałem taki okres, kiedy eksperymentowałem z prostokreślnymi formami, jakby ciętymi z kryształu; były to najczęściej wielkie wsporniki. Żaden z tych projektów nie został zrealizowany, a ja powróciłem do swych ulubionych, wklęsło-wypukłych form – piał w wydanej z własnej inicjatywy książce „Wojciech Zabłocki. Architektura”, w której podsumował swój dorobek twórczy. Uroczystość wręczenia nagrody, połączona z otwarciem wystawy projektów laureata odbędzie się 1 grudnia 2017 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich.