Architektura MuratorWydarzeniaWorld Architecture Festival 2018

World Architecture Festival 2018

W 2018 roku World Architecture Festival miał miejsce w Amsterdamie, a temat tej edycji dotyczył tożsamości. Jury składające się z ponad 130 sędziów (m.in. David Adjaye, Jeanne Gang, Rem Koolhaas) zrecenzowało ok. 500 projektów z 57 krajów. Za Budynek Roku uznana została singapurska inwestycja publiczna – Kampung Admiralty biura WOHA. Zarówno w tym przypadku, jak i w innych zwycięskich pracach ważna okazała się idea zrównoważonego rozwoju – relacja Jakuba Figela i Filipa Kurasza.

World Architecture Festival 2018
Kampung Admirality, projekt: WOHA; Fot. P. Bingham-Hill, D. Soh, L. Weixiang

Podobnie jak w poprzednich latach pod koniec listopada 2018 roku odbył się World Architecture Festival (WAF) połączony z ceremonią wręczenia nagród za najlepsze światowe budynki i projekty. Wydarzenia miały miejsce w centrum konferencyjnym RAI w Amsterdamie, a temat tej edycji dotyczył tożsamości. Jury składające się z ponad 130 sędziów (m.in. David Adjaye, Jeanne Gang, Rem Koolhaas) zrecenzowało ok. 500 projektów z 57 krajów.

Tym razem postanowiono zwiększyć liczbę kategorii, w wyniku czego pojawiła się możliwość wysłuchania prezentacji w aż 17 Crit Roomach, których przestrzeń tworzyły balony wystawiennicze z tkaniny. Liczba zgłoszonych projektów była tak wysoka, że 17 różnych wystąpień toczyło się równolegle. Każdy prelegent miał 10 minut, następnie przez 8 minut jego prezentacja była omawiana przez jurorów. Za Budynek Roku uznana została singapurska inwestycja publiczna – Kampung Admiralty biura WOHA. Nagrodzony projekt podważa regułę stawiania na wielu działkach budynków, które w rzeczywistości mogą być zintegrowane. W kompleksie, gdzie skupiono usługi dla osób starszych i komercyjne oraz mieszkania socjalne, zaplanowano też przestrzenie zielone zajmujące dwa razy więcej miejsca niż całkowita powierzchnia założenia. Po raz trzeci w historii WAF główną nagrodę otrzymał projekt z Singapuru (w 2012 roku nagrodzono ogrody zimowe, a w 2015 zespół mieszkaniowy The Interlace). Zarówno w tym przypadku, jak i w innych zwycięskich pracach ważna okazała się idea zrównoważonego rozwoju. Polskę reprezentowały dwa projekty: biurowiec Green Properties w Gdańsku biura APA Wojciechowski Architekci (w kategorii Office – Future Projects) oraz zespół biurowy Comarch w Łodzi autorstwa NOW Biuro Architektoniczne (Old and New – Completed Buildings). Niestety tym razem Polakom nie udało się wrócić z nagrodą. Wiadomo już, że następna edycja WAF odbędzie się 4-6 grudnia, ponownie w Amsterdamie.

Tagi:
Pomnikomania: Warszawa w Budowie 2019 Stolica Polski jest pełna pomników: ikonicznych, zapomnianych, zburzonych, konkurujących ze sobą, bojowych, kanonicznych, nowych i wciąż antycypowanych. Kuratorzy 11. edycji festiwalu WWB proponują prototypy kolejnych
Festiwal Otwarte Mieszkania po raz drugi Dwa majowe weekendy: 12-13 oraz 19-20 maja będą szansą, by zobaczyć wyjątkowe krakowskie wnętrza, zwykle niedostępne dla publiczności.
NARRACJE 2017 NARRACJE to odbywający się od 2009 roku gdański festiwal, którego kuratorzy eksplorują miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje pozwalają na nowo odkryć różne miejsca w tym mieście. Na propozycje projektów do realizacji w ramach wydarzenia organizatorzy czekają do 15 września.
Rzeszów 2050 Tematem przewodnim tegorocznego rzeszowskiego Festiwalu Przestrzeni Miejskiej będzie Rzeszów w 2050 roku. Na przełomie maja i czerwca, w ramach Architygodnia organizowanego przez SARP, do miasta przyjadą tak znani polscy architekci, jak Zbigniew Maćków, Stanisław Deńko, Kazimierz Łatak oraz Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z medusagroup.
Polska ze Złotym Medalem na 13. Praskim Quadriennale Polska ekspozycja narodowa zatytułowana „Post-Apocalypsis” została nagrodzona Złotym Medalem PQ 2015 w kategorii Sound Design. To pierwszy Złoty Medal dla naszej wystawy od 36 lat.
Praskie scenografie. Quadriennale Praskie Quadriennale to największe światowe wydarzenie dotyczące scenografii – tej scenicznej, ale też nowych praktyk, takich jak site-specific performance i działania w przestrzeni miejskiej.