Architektura MuratorWydarzeniaWpływ sztuki na wizerunek miasta - panel dyskusyjny

Wpływ sztuki na wizerunek miasta - panel dyskusyjny

Post-funkcjonalne myślenie o mieście powoduje, że jego ulice, place i miejsca coraz powszechniej rozpoznawane są nie tylko jako przestrzeń użytkowa, ale też jako przestrzeń kulturowa. Konsekwentnie, przestrzenie publiczne miast stają się coraz częstszym środowiskiem i tematem aktywności artystów

25-27 lutego 2011 CSW Łaźnia Gdańsk

Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska działa od 2005 roku i dzisiaj prowadzi już IV edycję swojego międzynarodowego programu. Cztery prace, powstałe podczas poprzednich edycji, są już zrealizowane i współtworzą przestrzeń publiczną Dolnego Miasta w Gdańsku; kolejne opracowywane są w biurach projektowych. Równocześnie Galeria przygotowuje się do następnej, V edycji, która powiązana będzie z dużej skali budową całkowicie nowych przestrzeni publicznych: przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i przestrzeni miejskich z nimi powiązanych.

W celu stworzenia platformy dla debaty na temat problematyki działań artystycznych w przestrzeni publicznej, jury Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska postanowiło zorganizować panel dyskusyjny Wpływ sztuki na wizerunek miasta (26-27.02)

Do dyskusji zostali zaproszeni historycy sztuki, kuratorzy z kraju i zagranicy oraz przedstawiciele lokalnych instytucji kultury, urzędnicy miejscy, naukowcy i mieszkańcy miasta. Wezmą w niej udział m.in.

Adam Budak, kurator Museum-Joanneum w Grazu, Austria
Jadwiga Charzyńska, dyrektor CSW Łaźnia w Gdańsku, Polska
Jacek Dominiczak, Pracownia Wnętrz Miejskich, Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk, Polska
Julia Draganovic, historyk sztuki, kurator, Modena, Włochy
Jiyoon Lee, kuratorka zajmująca się promocją sztuki azjatyckiej w Europie,
Enrico Lunghi, dyrektor Mudam Luxembourg, Musée d’Art Moderne Grand-Duc Jean, Luxemburg
Bettina Steinbrügge, kurator Forum Expanded Berlinale, Berlin, Niemcy
Halina Taborska, ekspert w dziedzinie sztuki w przestrzeni publicznej,
Norbert Weber, członek międzynarodowej rady ekspertów Muzeum Sztuki Współczesnej Łotwy w Rydze, Łotwa, oraz inni zaproszeni goście.

Dyskusja pozwoli wypracować wspólne wnioski oraz najlepsze praktyki w dziedzinie rozwiązań organizacyjnych dotyczących obiektów artystycznych w przestrzeni publicznej, umożliwi wymianę doświadczeń pomiędzy naukowcami i praktykami, pozwoli zredefiniować cele i założenia przyszłych działań związanych z projektem Galerii Zewnętrznej i sprawdzić, jakie zmiany zaszły w potrzebach mieszkańców Gdańska, oraz jak odbierane są przez nich dotychczasowe działania Galerii. Spotkanie zostanie zarejestrowane oraz opublikowane w formie książkowej, pod redakcją Jacka Dominiczaka, który będzie też głównym moderatorem.

CZYTAJ TAKŻE>> 3. edycja międzynarodowego konkursu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska – wystawa pokonkursowa

Uczestnicy zakwalifikowani do następnego etapu IV edycji konkursu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska: Alexandre Arrechea (Kuba), Bert Theis (Luxemburg), Tea Makipaa (Finlandia), Weronika Kiersztejn & Michał Kozik (Polska), Olaf Nicolai (Niemcy), Marcus Giessen (Niemcy), Sabina Lang & Daniel Baumann (Szwajcaria) oraz Thorsten Goldberg (Niemcy).

fotka z /zdjecia/Invisible_Gate_by_Front_Studio_fot_Anna_Szynwelska_2(1).jpg
Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska Długofalowy projekt ma na celu stworzenie kolekcji trwałych dzieł sztuki w zaniedbanej dzielnicy Dolne Miasto. Przestrzeń miejska zagospodarowywana będzie przez lata, a realizacje wyłaniane w ramach międzynarodowych konkursów.