Architektura MuratorWydarzeniaWspółczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka. Drzewa w mieście

Współczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka. Drzewa w mieście

Drzewa w przestrzeni miasta to główny temat kolejnej konferencji z cyklu Współczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka. Najbliższa konferencja Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu (SAK) już 21 marca.

St.-Jakobs-Platz, Monachium. Współczesna architektura krajobrazu
St.-Jakobs-Platz, Monachium (Niemcy). Autorzy: Wandel Hoefer Lorch. Inwestor: miasto Monachium. Fot. Boris Storz, materiały prasowe Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu (SAK)

Tematem ramowym ósmej już konferencji z cyklu Współczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka (WAK 8) będą drzewa w mieście.

O roli drzew w przestrzeni miejskiej, ich miejscu we współczesnej architekturze krajobrazu, doborze odpowiednich odmian do trudnych miejskich warunków mówić będą eksperci z Polski i Niemiec. W pierwszej części konferencji architekci krajobrazu i projektanci zaprezentują najciekawsze rozwiązania ze swojej praktyki. Po prezentacjach rozpocznie się druga część spotkania, dyskusja pozwalająca na wymianę doświadczeń  związanych z najnowszymi trendami, technologią i realiami pracy architekta krajobrazu.

Pierwsze miasta, z ich ograniczoną przestrzenią i gęstą zabudową właściwie pozbawione były drzew. Przez stulecia uporządkowana przestrzeń miejska uważana była za przeciwieństwo dzikiej natury znajdującej się na zewnątrz. Gwałtowny rozwój miast i likwidacja miejskich murów doprowadziły w XIX wieku do wprowadzenia na niespotykaną wcześniej skalę zieleni do miast; rola drzew wciąż wzrastała. Obecnie ochrona starych drzew budzi wiele emocji, równocześnie jednak zimowe solenie dróg i wiele innych czynników prowadzą do stałego spadku liczby drzew w mieście.

Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK), marcowe spotkanie przygotowywane zostało we współpracy z Polskim Towarzystwem Dendrologicznym, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie oraz Instytutem Architektury Krajobrazu KUL.



Współczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka. Drzewa w przestrzeni miasta
21 marca 2014
Aula Kryształowa SGGW, Warszawa

Suomi Seven. Współczesna architektura Finlandii w Deutsches Architekturmuseum we Frankfurcie Od 6 września w Niemieckim Muzeum Architektury we Frankfurcie będzie można oglądać wystawę współczesnej architektury Finlandii. Na czym polega międzynarodowy sukces młodych fińskich projektantów?
Pawilon letni Hy-Fi projektu The Living. Materiały biodegradowalne we współczesnej architekturze Tymczasowy pawilon na dziedzińcu MoMA PS1 zaprojektowała pracownia architektoniczna The Living. Strukturę wykonano z biodegradowalnych materiałów - cegieł „wyhodowanych" z grzybni i odpadów rolniczych. Realizacja powstała w Nowym Jorku, w ramach Young Architects Program 2014
Materiały kompozytowe i robotyka we współczesnej architekturze. Eksperymentalny pawilon w Stuttgarcie Tymczasowy, eksperymentalny pawilon jest wynikiem półtorarocznej pracy interdyscyplinarnego zespołu studentów i naukowców z Uniwersytetu w Stuttgarcie. Lekka struktura została wykonana z robotycznie wyprodukowanych materiałów kompozytowych, a jej geometrię wywiedziono z budowy skrzydeł chrząszcza  
Duńskie Muzeum Morskie w Helsingør projektu Bjarke Ingels Group (BIG) Duńskie Muzeum Morskie powstało w obrębie 60-letniego doku ze ścianami o grubości 1,5 metra oraz 2,5-metrowej płycie dennej. Konstrukcję żelbetową oczyszczono, a stare muzy połączono stalowymi, przeszklonymi mostami. Budynek, który znalazł się wśród 5 finalistów nagrody im. Miesa van der Rohe zaprojektowała pracownia Bjarke Ingels Group (BIG).
Sunny Hills w Tokio projektu Kengo Kumy. Współczesna architektura japońska Sklep z ciastem ananasowym Sunny Hills to jedna z najnowszych realizacji Kengo Kumy. Zastosowano tu system łączenia Jiigoku-Gumi występujący w tradycyjnej architekturze japońskiej. Lekka drewniana struktura odróżnia sklep od otaczających go betonowych domów
Drewniane wnętrza Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Współczesna architektura Holandii Uniwersytet Erazma w Rotterdamie, jeden z przykładów brutalizmu we współczesnej architekturze Holandii, przechodzi wielofazową modernizację. Surowy beton zastąpiły drewniane wnętrza, do których wykonania wykorzystano panele z amerykańskiego czerwonego dębu