Architektura MuratorWydarzeniaWspółczesny dom wiejski w projektach studentów architektury

Współczesny dom wiejski w projektach studentów architektury

Jak powinien wyglądać współczesny dom wiejski? W polskiej edycji międzynarodowego konkursu zwyciężył Marcin Samorański z Politechniki Lubelskiej, który wraz z ze zwycięskimi zespołami z pozostałych krajów Grupy Wyszechradzkiej i Słowenii wziął udział pokonkursowych warsztatach architektonicznych w Jeleśni. Zadaniem studentów było zaproponowanie nowych funkcji dla dawnej stacji granicznej w Korbielowie

Współczesny dom wiejski, studenckie warsztaty architektoniczne
Współczesny dom wiejski, międzynarodowe studenckie warsztaty architektoniczne. Zwycięska praca w sekcji węgierskiej, autorka: Ágnes Muszka (Uniwersytet Győr)

W dniach 11-14 maja 2014 w Jeleśni odbyły się międzynarodowe warsztaty dla studentów wydziałów architektury krajów Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii. Warsztaty były zakończeniem trzeciej edycji konkursu "Contemporary House 2014 – Village House" organizowanego przez wydawnictwo FOIBOS Books w Pradze.

Zadanie w tegorocznej edycji konkursu polegało na zaprojektowaniu współczesnego domu wiejskiego. Studenci poszukiwali rozwiązań architektonicznych o współczesnym wyrazie, które jednocześnie odzwierciedlałyby specyfikę narodową historycznej architektury domu mieszkalnego.

Jako temat pokonkursowych warsztatów studenckich wybrano dawną strażnicę graniczną w Korbielowie. Obiekt strażnicy powstał w latach 90. na granicy polsko-słowackiej, a po wstąpieniu obu krajów do strefy Schengen przestał być użytkowany. Podczas warsztatów zastanawiano się nad możliwościami adaptacji obiektu na nowe funkcje związane z rozwojem turystyki i sportu w regionie Beskidu Wysokiego.

Konkurs przebiegał dwuetapowo. Pierwszy etap realizowany był na uczelniach biorących udział w konkursie. W organizowanych w Jeleśni warsztatach architektonicznych wzięli udział zwycięzcy konkursów krajowych. Studenci pracowali w pięciu grupach warsztatowych pod opieką tutorów. Wynikiem warsztatów jest 5 oryginalnych koncepcji zagospodarowania byłej strażnicy granicznej w Korbielowie. Wszystkie koncepcje zostały zaprezentowane Wójtowi Gminy Jeleśnia i władzom samorządowym, w których zarządzie jest obiekt strażnicy. Projekty zostaną także przedstawione mieszkańcom gminy i poddane społecznej dyskusji.

Nagroda dla projektu współczesnego domu polskiego: Marcin Samorański (Politechnika Lubelska). Tutorzy: dr Michał Dmitruk, dr Elżbieta Rdzawska-Augustin, za projekt „The Hop House“, opiekunką projektu była dr Natalia Przesmycka
Nagroda dla projektu współczesnego domu czeskiego: Lenka Bartůňková, FA VŠB TU – VŠB-Uniwersytety Techniczny w Ostravie – projekt „Conversion of Barn“
Nagroda dla projektu współczesnego domu węgierskiego: Ágnes Muszka – Uniwersytety Győr oraz Csaba Riczu + Krisztián Vágner – Uniwersytet w Debrecen
Nagroda dla projektu współczesnego domu słowackiego: Matúš Antolík, Zuzana Jurečková, Lívia Gažová – Andrej Valko – Słowacki Uniwersytet Techniczny Bratislava
Nagroda dla projektu współczesnego domu słoweńskiego: Marijan Ladić, Vedran Vugrin – Uniwersytet w Mariborze

OSSA Gdynia 2022: Zanikanie Trwa rekrutacja do udziału w 28. edycji Ogólnopolskich Spotkań Studentów i Studentek Architektury – OSSA. Tegoroczne warsztaty odbędą się w Gdyni w dniach 4-11 września pod hasłem „Zanikanie”.
MEDS Silesia Revival dopiero za rok Międzynarodowe warsztaty MEDS w tym roku po raz pierwszy miały odbyć się w Polsce, jednak z uwagi na sytuację edpidemiologiczną organizatorzy podjęli decyzję o przełożeniu MEDS Silesia na 2021 rok.
Sukkot – let's build a tent! Podsumowanie warsztatów z okazji Święta Kuczek Zakończyła się kolejna edycja warsztatów Sukkot – let's build a tent! Przez 8 dni 32 studentów z Polski, Niemiec i Izraela pod okiem doświadczonych tutorów projektowało w Poznaniu współczesne wersje tradycyjnego szałasu na żydowskie Święto Kuczek. „Architektura-murator” była patronem medialnym tej edycji.
Przygarnij przestrzeń. Rezydencje architektoniczno-projektowe Przygarnij przestrzeń to program rezydencji, podczas których młodzi projektanci spędzą czas w wybranych małych polskich miejscowościach, aby wspólnie ze społecznościami lokalnymi określić, czego brakuje tam w przestrzeniach publicznych. Efektem ich pracy będą projekty, które zostaną zrealizowane w 2017 roku. Zgłoszenia można nadsyłać do 4 grudnia.
"Ekoteka" czyli ekoinnowacje w mieście. Warsztaty architektoniczne dla dzieci Centrum Poznawcze Hali Stulecia po raz kolejny zaprasza na cykl warsztatów architektonicznych dla dzieci. Tematem przewodnim spotkań będą ekoinnowacje. Najmłodsi architekci dowiedzą się m.in. czym są innowacje, co nowego można wynaleźć, by rozwijać miasto, a jednocześnie chronić przyrodę oraz czym są parki kieszonkowe.
Międzynarodowe warsztaty studenckie Mood for Wood W ramach międzynarodowych warsztatów Mood for Wood grupa 40 studentów zaprojektuje i zrealizuje przestrzenie do wypoczynku w czterech miejscach w Poznaniu. Zgłoszenia przyjmowane są do 7 sierpnia 2016 roku.