Architektura MuratorWydarzeniaWspomnienie o Jerzym Gurawskim [FILM]

Wspomnienie o Jerzym Gurawskim [FILM]

Prezentujemy nagranie spotkania poświęconego pamięci Jerzego Gurawskiego. Architekta wspominają Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”, Jerzy Szczepanik-Dzikowski z biura JEMS Architekci, Maciej Siuda oraz Kontad Kucza-Kuczyński.

Urodzony w 1935 roku we Lwowie, związany z Poznaniem architekt Jerzy Gurawski, laureat Honorowej Nagrody SARP 2007, był projektantem wielu znaczących budowli – szczególnie o funkcji dydaktycznej, sakralnej i mieszkaniowej. Miał też na koncie sukcesy w konkursach architektonicznych (w latach 60. i 70. wraz z Marianem Fikusem zdobył większość nagród w licznie organizowanych wówczas konkursach na wizje centrów miast), a jego współpraca z reżyserem Jerzym Grotowskim zaowocowała projektami aranżacji przestrzeni teatralnej, które przeszły do historii teatru.

Warto jednak podkreślić, że ten utalentowany projektant był też niezwykle barwnym człowiekiem, o szerokim spektrum zainteresowań pozaarchitektonicznych. Przyjaciele pamiętać zawsze będą jego zamiłowanie do biesiadowania i nieco sarkastycznych docinków. W opublikowanym poniżej nagraniu Jerzego Gurawskiego wspominają Ewa P. Porębska, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Maciej Siuda i Konrad Kucza-Kuczyński. Spotkanie w formule on-line odbyło się 24 marca w ramach cyklu Archikolaże organizowanego w 2022 roku z okazji 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych.

W trakcie spotkania zaprezentowaliśmy fragmenty filmu Mirosławy Sikorskiej „Człowiek w przestrzeni” poświęconego twórczości Jerzego Gurawskiego. Poprosiliśmy też osoby, które uczestniczyły w wydarzeniu o własne wspomnienia i anegdoty związane z Mistrzem. Oto kilka z nich:

PARTNER GŁÓWNY:

PARTNERZY:

PARTNERZY MERYTORYCZNI:

Tagi:
Autor: (Red.)
Nie żyje architekt Stanisław Fijałkowski 13 września w wieku 88 lat zmarł architekt Stanisław Fijałkowski, autor m.in. Biblioteki Narodowej w Warszawie, Collegium KUL w Lublinie, a także ponad 30 szkół podstawowych, kilkunastu kościołów oraz wielu ambasad i konsulatów RP. Przypominamy wywiad, jakiego udzielił „Architekturze-murator” w 2014 roku.
Leszek Zdek: w stronę lepszej architektury Najnowsze wystawa w Muzeum Architektury prezentuje najważniejsze projekty i realizacje wrocławskiego architekta Leszka Zdeka. Jak podkreślają kuratorzy, Aleksandra Czupkiewicz i Łukasz Wojciechowski, projektant zawsze szukał przestrzeni na ulepszenie architektury, na lepsze przystosowanie jej do potrzeb użytkowników i na odrobinę artyzmu.
Wnętrza pracowni REFORM Architekt: zaglądamy do biura Marcina Tomaszewskiego Wnętrza pracowni architektonicznej bywają manifestem postawy twórczej i autorskim showroomem ukazującym potencjał zespołu. Nowo ukończone biuro łódzkiego studia REFORM Architekt jest tego doskonałym przykładem.
Poszukiwany Doradca Architektoniczny Polski oddział szwajcarskiej firmy IGP Pulvertechnik, wiodącego europejskiego producenta farb proszkowych, poszukuje osoby na stanowisko Doradcy Architektonicznego.
Shigeru Ban we Wrocławiu We wrześniu do Wrocławia przyjedzie Shigeru Ban. Architekt opowie m.in. o projektach dla ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Wstęp wolny.
Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy Osiemnastowieczny zespół pałacowy w Rokietnicy ma szansę stać się regionalnym centrum edukacyjnym, promującym m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodności i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Za projektem stoi 24-letnia architektka Natalia Gnoińska, prawnuczka dawnych właścicieli Rokietnicy.