Architektura MuratorWydarzeniaWWA jest funky – dialog trzech pokoleń fotografów o stolicy. Wystawa w Warszawie

WWA jest funky – dialog trzech pokoleń fotografów o stolicy. Wystawa w Warszawie

Fundacja Amondo Films i Galeria Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie zapraszają na wystawę zdjęć zdjęć Tadeusza Rolkego, Chrisa Niedenthala, Krzysztofa Pruszkowskiego, Kacpra Krajewskiego, Ludwika Lisa i Pawła Tarasiewicza  

WWA JEST FUNKY
Fot.: Paweł Tarasiewicz

Fundacja Amondo Films, wydawca albumu „WWA” zaprosiła do spotkania w przestrzeni Galerii Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie przedstawicieli kilku pokoleń fotografów i pokazania autorskiego spojrzenia na Warszawę.
Na wystawie WWA JEST FUNKY w czerni i bieli przekonamy się, jak wypada zestawienie obrazów miasta sprzed kilku dekad na zdjęciach mistrzów ze współczesnymi fotografiami młodych twórców. Każdy z artystów zaprezentuje własny styl, technikę, pokaże miasto od strony, która pociąga go najbardziej. Wspólna dla wszystkich jest surowa, czarno-biała kolorystyka. Twórcy wystawy postawili na wyraźne zderzenie i porównanie prac fotografów – zdjęcia zobaczymy w dużym formacie 1,6 na 2,4 metra.
Pośród fotografii znajdą się też wybrane cytaty z wywiadów z bohaterami albumu „WWA”, przeprowadzonych przez Urszulę Bieniecką i Stanisława Hebę.

Autorzy fotografii

Tadeusz Rolke – jeden z najbardziej znanych i utytułowanych polskich fotografów. Uważany jest za prekursora polskiej fotografii reportażowej. Ważnym tematem jego zdjęć stała się stolica – znane są jego fotografie dokumentujące jej życie artystyczne oraz losy mieszkających tutaj Cyganów. Współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi tytułami, jak „Gazeta Wyborcza” „Stolica ", „Świat , „Ty i Ja ", „Przekrój”, „Stern", „Die Zeit" czy „Der Spiegel". Prowadzi warsztaty dla młodych dziennikarzy i fotoreporterów, m.in. na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje zdjęcia pokazywał na wielu wystawach w Polsce i Europie. Laureat licznych nagród i wyróżnien, został odznaczony medalem Gloria Artis.

Krzysztof Pruszkowski - z wykształcenia architekt, fotografią zajął się w latach 70. Jego najbardziej znane cykle to: „Barierka” (1977) , pokazująca manipulacje, jakim podlegają mieszkający wielkich miast i „Alexander” (1978) – skłaniająca do refleksji historia paryskiego kloszarda. Od lat 80-tych używa autorskiej metody zwanej „fotosyntezą”, która polega na  wielokrotnym nakładaniu na siebie zdjęć o podobnej tematyce wykonanych w niewielkich odstępach czasu. W ten sposób obiekt pozbawiony zostaje ostrego konturu, nabierając tajemniczości.

Chris Niedenthal – jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich fotografów. Jego zdjęcia dokumentujące rzeczywistość PRL-u  i pamiętne kadry ze stanu wojennego poznał cały świat. Publikował w magazynach takich jak „Newsweek”, „Forbes”, „Time”, laureat wielu nagród, m.in.  World Press Photo w 1986 r. Autor wielu fotografii, które stały się rozpoznawalnymi ikonami.
Kacper Krajewski – Zaczynał w latach 70. od rysunku i dziennikarstwa, przygodę z fotografią zaczął od zapisu realiów stanu wojennego. Swoje prace z tamtego okresu publikował w paryskim wydawnictwie „Kontakt”, magazynach „Liberation” i „La croix”. Zdjęcia Warszawy opublikował w wydanym w Szwecji albumie „Warszawa-impresje bez retuszu”. Był fotoreporterem „Życia Warszawy”, publikował też w tytuach takich jak „Wprost”, „Polityka”, „Twój Styl” oraz prezentował na licznych wystawach w kraju i za granicą. Jest właścicielem warszawskiej kawiarni Antrakt.

Ludwik Lis – młody fotograf, swoje zdjęcia stolicy publikuje na popularnym blogu Styl Warszawski i profilu na Facebooku. Oprócz fotografii, jego specjalnością są krótkometrażowe filmy kręcone telefonem komórkowym, za które był wielokrotnie nagradzany na festiwalach w kraju i za granicą. Osobliwości warszawskie pokazywał też w autorskim programie w TVN Warszawa „Styl Warszawski”

Paweł Tarasiewicz – fotograf, reżyser i operator filmowy. Absolwent Wyższej Szkoly Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów w pracowni Profesora Zbigniewa Lagockiego w Zakresie Fotografii. Autor zdjęć do albumu „WWA”. Założyciel stowarzyszenia artystycznego ODNOWA oraz fundacji Amondo Films. Student Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jego filmy krótkometrażowe były prezentowane oraz nagradzane na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych na całym świecie.


Wydarzenia towarzyszące wystawie

9 maja – wernisaż
12 maja – AMONDO DAY: prezentacja projektów artystów związanych z Amondo Films, godz. 21 – Amondo Party
19 maja – Noc Muzeów na wystawie WWA JEST FUNKY w czerni i bieli
20 maja – Skate illusion

 

WWA JEST FUNKY w czerni i bieli
Galeria Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie
ul. Marszałkowska 3/5
wernisaż 9.05.2012 r. godz. 19
wystawa czynna 9.05-23.05.2012


 

WWA JEST FUNKY - zaproszenie