Architektura MuratorWydarzeniaWygrać Szczecin - 9. edycja Westivalu

Wygrać Szczecin - 9. edycja Westivalu

13 listopada 2015 w Szczecinie wystartowała 9. edycja Westivalu. Jej z pozoru lokalny temat - "Wygrać Szczecin" - nabiera europejskiego wymiaru w związku sukcesem budynku Filharmonii Szczecińskiej w konkursie EU Mies van der Rohe Award 2015. Obiekt zaprojektowany przez hiszpańską pracownię EBV, stał się osią dla założeń ideowych i programu tegorocznego Westivalu.

Wygrać Szczecin. 9 edycja Westivalu
Fot. Wojciech Zawarski

Jak piszą organizatorzy sukces Filharmonii rozbudził zainteresowanie i apetyty na rasową architekturę. W mieście, w którym symbolem nowoczesności przez lata były tylko portowe dźwigi i stoczniowe suwnice powstał obiekt, który zawrócił w głowach nie tylko architektonicznego świata. I stawiają pytania: Co Filharmonia dała miastu? Czy dobra architektura może być dla miasta osią jego rozwoju? Czym jest dobra architektura i skąd się bierze? I najważniejsze – czy to się opłaca?

Głównym elementem Westivalu jest wystawa pokonkursowa EU Mies van der Rohe Award 2015, prezentowana - i tu znowu wątek lokalny - w zespole kopuł namiotowych odnoszącej w ostatnim czasie wiele międzynarodowych sukcesów szczecińskiej firmy Freedomes. Jedna z konstrukcji ustawionych na czas Westivalu pomiędzy pasami ruchu wlotowej arterii Szczecina, mieści forum festiwalowe, w którym miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy. Inaugurację poprzedziła prezentacja procesu budowy filharmonii w obiektywie szczecińskiego fotografa Radka Kurzaja. Przez 31 miesięcy realizacji obiektu, wykonał on kilka tysięcy kadrów, które złożyły się na powstający właśnie album oraz kilkuminutowy film poklatkowy do muzyki szczecińskiego kompozytora Piotra Klimka. Inspiracją dla stworzonego specjalnie z okazji powstania filharmonii utworu były dźwięki z placu budowy.

Sama wystawa EU Mies van der Rohe Award 2015 prezentuje wszystkie zgłoszone do konkursu prace. Szerzej zilustrowano finałową 40-stkę (prezentacje makiet i co ciekawe również dźwięków towarzyszących prezentowanym obiektom), szczególny nacisk kładąc na szóstkę ścisłych finalistów, dla których przygotowano m.in. prezentację oryginalnych detali architektonicznych.

Westivalowe atrakcje jeszcze w dwa kolejne weekendy 20-22 listopada i 27-29 listopada 2015.

Wygrać Szczecin. 9 edycja Westivalu
Widok wystawy Nagrody Unii Europejskiej dla współczesnej architektury Mies van der Rohe Award 2015. Fot. Wojciech Zawarski
Tagi:
Piątek w Szczecinie – startuje 12. edycja WESTIVALU Już 12 października rozpocznie się kolejna edycja WESTIVALU, tym razem pod hasłem „Mieszkam w mieście. Realia i alternatywy”. Kuratorem wydarzenia jest Grzegorz Piątek, krytyk architektury, kurator i publicysta.
Westival Architektury w Szczecinie: przegląd najciekawszych wydarzeń Już w najbliższy piątek 27 października rusza kolejna edycja Westivalu Architektury w Szczecinie, tym razem pod hasłem Reset. Wraz z planowanym nowym zagospodarowaniem Łasztowni przewartościowaniu ulec ma bowiem cała struktura przestrzenna miasta.
Westival i sukces Szczecina Sukces filharmonii rozbudził zainteresowanie i apetyty na rasową architekturę. W mieście, w którym symbolem nowoczesności przez lata były tylko portowe dźwigi i stoczniowe suwnice powstał obiekt, który zawrócił w głowach nie tylko architektonicznego świata – pisali organizatorzy dziewiątej edycji Westivalu, który odbył się w listopadzie w Szczecinie. Relacja Marka Sietnickiego.
Westival – szczecińska sztuka architektury Ósmą edycję Westivalu w Szczecinie zorganizowano pod hasłem: Miasto – rzecz publiczna. Wśród wielu wydarzeń miały miejsce między innymi cztery wystawy architektoniczne, dwie konferencje, warsztaty, projekcje filmów, koncerty czy wreszcie alternatywne zwiedzanie miasta. Wszystko pod egidą szczecińskiego oddziału SARP, spięte w całość przez kuratora tej edycji Beatę Kuracińską – znaną w Szczecinie popularyzatorkę dizajnu i architektury – podsumowuje Marek Sietnicki.