Architektura MuratorWydarzeniaWykład z cyklu: Co to jest architektura?

Wykład z cyklu: Co to jest architektura?

W ciągu ostatniej dekady pojęcie „współuczestnictwo” zostało wielokrotnie nadużyte. W sytuacji kiedy wszyscy zamienili się w uczestników, zwykle pozbawione krytyki, neutralne i romantyczne rozumienie tego słowa stało się przerażające. Wykład zatytułowany „Koszmar współuczestnictwa” („The Nightmare of Participation”) wygłosi Markus Miessen

6.12.2010 godz. 18.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej/ ul. M. Konopnickiej 26/ Kraków

http://www.manggha.krakow.pl/

Kuratorem cyklu jest Adam Budak

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu „Co to jest architektura”: tym razem wykład zatytułowany „Koszmar współuczestnictwa” („The Nightmare of Participation”) wygłosi Markus Miessen. Tytuł prelekcji jest zarazem tytułem jego książki – trzeciej części autorskiej trylogii (obok Did someone say Participate? An Atlas of Spatial Practice oraz The Violence of Participation). Jej bohater to „niezależny praktyk”, „niezainteresowany outsider”, „nieusprawiedliwiony uczestnik”, nieograniczony żadnym istniejącym protokołem. Jest to postać, która wkracza do akcji z twórczym umysłem i chęcią wprowadzania zmian.

Miessen wskazuje na konieczność zmiany podejścia do kwestii współuczestnictwa, postuluje zwrócenie się w stronę modelu, który lokuje się poza metodą konsensusu. Odchodząc od roli współuczestnika jako wybawiciela z politycznej walki, niemiecki architekt zastanawia się nad granicami i pułapkami oraz prawdziwymi motywami współuczestnictwa. Zamiast domagania się nowego pokolenia mediatorów, wskazuje on konflikt jako siłę sprawczą. „Koszmar współuczestnictwa” jest wezwaniem do konfliktowego współuczestnictwa – określanego nie jako proces, do którego wszyscy są zaproszeni, lecz raczej jako sposób działania bez mandatu większości, jako intruz, który wkracza w dziedziny wiedzy, które w ten sposób korzystają z nowego, zewnętrznego źródła wiedzy. Czasami należy za wszelką cenę ominąć demokrację…

Markus Miessen (1978) – architekt, badacz, pisarz i wykładowca. Ukończył Architectural Association, London Consortium oraz Goldsmiths. W 2002 roku założył Studio Miessen (agencja strategii przestrzennych i analiz kulturowych, skoncentrowana na badaniach i edukacji). Markus Miessen jest także partnerem w berlińskim studiu architektonicznym nOffice (założone w 2007 roku wraz z Ralfem Pflugfelderem i Magnusem Nilssonem), działającym na styku architektury krytycznej, interwencji urbanistycznych i sztuki. nOffice zrealizował m.in. instalację w ramach Biennale w Lyonie (2007), instalację dla Max Wigram Gallery podczas targów sztuki Frieze w Londynie (2006), wielofunkcyjną przestrzeń dla nowojorskiego biennale Performa (2009) oraz podróżującą architekturę międzynarodowej wystawy zainicjowanej przez Credit Suisse. Obecnie nOffice bierze udział w trwającym Europejskim Biennale Sztuki Współczesnej Manifesta 8 w Hiszpanii, pracuje również nad projektami: archiwum i centrum kulturalnego dla szwajcarskiego kuratora sztuki współczesnej Hansa Ulricha Obrista, centrum kulturalnego i kinoteatru w Dubaju oraz nad projektami domów jednorodzinnych w Niemczech. Ponadto biuro nOffice jest konsultantem masterplanu pięćdziesięciohektarowego obszaru pozamiejskiego w Brazylii oraz autorem projektu budynku mediateki – głównego publicznego komponentu tego założenia.

Markus Miessen jest autorem i współautorem wielu publikacji, m.in.: Spaces of Uncertainty (2002), Did someone say Participate? An Atlas of Spatial Practice (2006), With/Without – Spatial Products, Practices and Politics in the Middle East (2007), The Violence of Participation (2007), Institution Building – Artists, Curators, Architects, and the Struggle for Space (2009), When Economies Become Form – Micro-Economic Models as Spatial Prescriptions in Northeast Brazil (2009), The Nightmare of Participation (2010).

Miessen wykładał na wielu prestiżowych uczelniach, od Architectural Association (Londyn) po Columbia University (Nowy Jork), Royal College of Art (Londyn), Berlage Institute (Rotterdam) i MIT (Boston). Obecnie Miessen jest gościnnym profesorem w Hochschule für Gestaltung w Karlsruhe oraz w Shiraz (Iran). Miessen jest także konsultantem European Kunsthalle (Kolonia), Serpentine Gallery w Londynie (gdzie bada partycypacyjne strategie mieszkaniowe i kwestie habitatu osób starszych) oraz interdyscyplinarnego szwajcarskiego think tank W.I.R.E. Miessen jest dyrektorem Architectural Association Winter School Middle East (Dubaj).

fotka z /zdjecia/markus_miessen_ulotka_001_big_art.jpg
Co to jest architektura? Wykład zatytułowany „RADICALS” wygłosi Gianni Pettena, jeden z najwybitniejszych architektów włoskich. Wraz z Archizoom, Superstudio i UFO, jest założycielem ruchu Architettura Radicale i od końca lat 60-tych prowadzi aktywną działalność na polu teorii i praktyki architektury eksperymentalnej, usilnie domagając się ”radykalnej reformy całej dyscypliny architektury”