Architektura MuratorWydarzeniaWyniki konkursu Project: Stone 2016

Wyniki konkursu Project: Stone 2016

Studenci wrocławskiej ASP zaprojektowali z kamienia zarówno meble miejskie, jak i przedmioty codziennego użytku. Niektóre z nich mają szanse na wdrożenie do produkcji.

Wyniki konkursu Project: Stone 2016
Kamienny kompres, projekt: Anna Głąbicka, III nagroda, fot. Grupa EGA/Anna Głąbicka

Konkurs Projekt: Stone 2016 „Kamień zaprojektowany” skierowany był do studentów pierwszego roku wzornictwa wrocławskiej ASP. Zorganizowała go uczelnia we współpracy z Grupą EGA, jedną z największych hurtowni kamienia w Polsce. Zadaniem uczestników było ukazanie, że kamień to materiał uniwersalny, o ogromnym potencjale i wielu możliwościach zastosowania. W jury znaleźli się Piotr Jędrzejewski, kierownik Katedry Wzornictwa, profesor Jan Kukuła z Pracowni Projektowania Narzędzi i Środowiska Pracy, Grzegorz Rozwadowski z Pracowni Podstaw Projektowania, Jolanta Trytko-Warczak, specjalista ds. kamienia naturalnego, konglomeratów i spieków kwarcowych w Grupie EGA oraz Jakub Wolff, art director w agencji reklamowej Me & My Friends.

Studenci pracowali nad zadaniem konkursowym jedynie miesiąc. Wyniki ogłoszono 10 czerwca 2016 roku. Projektanci zaskoczyli kreatywnością, otwarciem na nowe rozwiązania i profesjonalizmem w sposobie przedstawienia swoich koncepcji. Każda praca zasłużyła na wyróżnienie. Nie wszystkie projekty są łatwe w przeniesieniu do codziennego życia, ale wiele z nich można szybko wprowadzić na rynek – mówi Jolanta Trytko-Warczak z Grupy EGA.

Pierwsze miejsce zajął Bruno Szenk, który zaprojektował wielofunkcyjne kamienne sztućce. Drugie – Rafał Filipek, proponując szklankę do whisky z zatopioną wewnątrz „kamienną górą”, której zadaniem jest schłodzenie szlachetnego trunku. Na trzecim miejscu znalazł się kamienny kompres Anny Głąbickiej – schłodzenie lub rozgrzanie kamiennej przeplatanki sprawia, że zmienia się ona w leczniczy okład. Wśród pozostałych pomysłów na uwagę zasługują m.in. kamienne rolety okienne, ozdobne stojaki rowerowe i miejski router Wi-Fi.

Identyfikacja miejsca Zwycięski konkursowy projekt Michała Gdaka, studenta ASP, to rzeźba symbolizująca mapę Wrocławia. Już w maju instalacja stanie na Placu gen. Józefa Bema.