Architektura MuratorWydarzeniaWystawa Polska. Architecture w Wiedniu

Wystawa Polska. Architecture w Wiedniu

Z inicjatywy Ambasady RP w Wiedniu powstała specjalna, niemieckojęzyczna wersja ekspozycji Polska. Architecture. Stolica Austrii była już piątym miastem, w którym zaprezentowano największe osiągnięcia współczesnej polskiej architektury. Honorowym gościem otwarcia był austriacki architekt Adolf Krischanitz, autor m.in. tymczasowej Kunsthalle w Berlinie, która już w 2017 roku stanie na warszawskim Powiślu, służąc jako czasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Polska.Architecture
Prezentacja wystawy w Instytucie Polskim w Wiedniu. Fot. Beata Tylec

Od lutego do kwietnia w Wiedniu można było oglądać przygotowaną przez „A-m” i MSZ wystawę Polska. Architecture pokazującą najciekawsze polskie budynki ostatnich lat. Pierwsza wiedeńska prezentacja, otwarta w lutym, odbyła się z inicjatywy Ambasady RP w Wiedniu, dzięki której powstała specjalna niemieckojęzyczna wersja ekspozycji (10 lutego – 15 marca). Wernisaż poprzedził wykład Redaktor Prowadzącej „A-m” Agnieszki Dąbrowskiej.

Zaprezentowała ona 10 budynków zrealizowanych w Polsce na potrzeby kultury na tle współczesnej architektury europejskiej. Gościem specjalnym otwarcia był austriacki architekt Adolf Krischanitz, autor m.in. Kunsthalle w Wiedniu, Kunsthalle w Krems i tymczasowej Kunsthalle w Berlinie (ta ostatnia od 2017 roku ma służyć jako tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej i stanie na Powiślu w Warszawie). – Spotykamy się w Wiedniu, żywym muzeum architektury, więc tym serdeczniej zapraszam do poznania dzisiejszej architektury w Polsce, która zmienia polskie miasta – mówił Ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski. Na wernisaż przybyło ponad 100 gości – austriacka polonia, ale również mieszkańcy wiedeńskiej dzielnicy Hietzing, w której znajduje się siedziba polskiej ambasady.

Polska.Architecture
Ambasada RP w Wiedniu przy Hietzinger Hauptstrasse i wystawa Polska. Architecture. Ambasada mieści się w eklektycznym zabytkowym pałacyku z początku XX wieku. Prowadzoną od kilku lat renowację budynku polska placówka podsumowała wydając w ubiegłym roku album autorstwa Gerda Pichlera. Fot. Agnieszka Dąbrowska

Od 22 marca do 22 kwietnia ekspozycję można było zobaczyć w Instytucie Polskim w Wiedniu. Wystawę otworzyła redaktor „A-m” Beata Tylec, która przybliżyła gościom obiekty prezentowane na wystawie, a także opowiedziała o innych nowych polskich realizacjach – Międzynarodowym Centrum Kultury w Katowicach, Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu i Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Wśród zaproszonych gości byli architekci, austriacka polonia i przyjaciele instytutu.

Wystawa Polska. Architecture pokazuje 20 przykładów wybitnej polskiej architektury współczesnej. Wiedeń był już piątym miejscem jej prezentacji. Redakcja „A-m” wzbogaca ekspozycję o kolejne plansze przedstawiające nowe, realizowane aktualnie w Polsce ważne obiekty. W maju we wrocławskim Muzeum Architektury widzowie będą mieli możliwość zapoznania się z 24 budynkami (więcej str. 24).

Polska.Architecture
Konsul Generalny Andrzej Kaczorowski i Ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski witają gości wernisażu. Fot. Ambasada RP w Wiedniu
Tagi:
Spotkania ze sztuką pod patronatem „Architektury-murator” Galeria Sztuki ToTuart zaprasza na nowy cykl wystaw „SPOTKANIA ToTuart” w Centrum Praskim Koneser. Od września do grudnia 2020 roku odbędzie się siedem wystaw prezentujących prace polskich artystów współczesnych. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Monika Sosnowska: topografie modernizmu. Monografia dorobku artystyki w warszawskiej Zachęcie Najnowsza wystawa w Zachęcie to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja dorobku Moniki Sosnowskiej organizowana w Polsce. Na przykładzie zebranych prac, konsekwentnie poddających rewizji tradycje modernistyczne w architekturze, można prześledzić konceptualizację i przemiany jej twórczości, od inspiracji charakterystycznym kodem stylu międzynarodowego, przez nowe odczytanie powojennych utopii w architekturze, po fascynację konstrukcjami kratownicowymi Władimira Szuchowa. „Architektura-murator” jest patronem medialnym ekspozycji.
MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w nowej siedzibie Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie. Jury postanowiło przyznać tylko dwie nagrody. Pierwszą zdobyło JAZ+Architekci, drugą – Pracownia Macieja Siudy.
Europejskie dziedzictwo ze znakiem jakości. Nagrody Europa Nostra 2020 Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2020 otrzymało 21 projektów z 15 krajów, a wśród nich dwa, w których realizację zaangażowana była Polska.
Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.
Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989 Do 23 lutego w warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Iconic Ruins? Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989”. Ekspozycja prezentuje najważniejsze realizacje Polski, Czechosłowacji i Węgier z jednej strony jako wyraz ambicji socjalistycznych władz, z dugiej innowacyjnych pomysłów ówczesnych architektów. Polską kuratorką wystawy jest Anna Cymer.