Architektura MuratorWydarzeniaWystawa Polska. Architecture w Wiedniu

Wystawa Polska. Architecture w Wiedniu

Z inicjatywy Ambasady RP w Wiedniu powstała specjalna, niemieckojęzyczna wersja ekspozycji Polska. Architecture. Stolica Austrii była już piątym miastem, w którym zaprezentowano największe osiągnięcia współczesnej polskiej architektury. Honorowym gościem otwarcia był austriacki architekt Adolf Krischanitz, autor m.in. tymczasowej Kunsthalle w Berlinie, która już w 2017 roku stanie na warszawskim Powiślu, służąc jako czasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Polska.Architecture
Prezentacja wystawy w Instytucie Polskim w Wiedniu. Fot. Beata Tylec

Od lutego do kwietnia w Wiedniu można było oglądać przygotowaną przez „A-m” i MSZ wystawę Polska. Architecture pokazującą najciekawsze polskie budynki ostatnich lat. Pierwsza wiedeńska prezentacja, otwarta w lutym, odbyła się z inicjatywy Ambasady RP w Wiedniu, dzięki której powstała specjalna niemieckojęzyczna wersja ekspozycji (10 lutego – 15 marca). Wernisaż poprzedził wykład Redaktor Prowadzącej „A-m” Agnieszki Dąbrowskiej.

Zaprezentowała ona 10 budynków zrealizowanych w Polsce na potrzeby kultury na tle współczesnej architektury europejskiej. Gościem specjalnym otwarcia był austriacki architekt Adolf Krischanitz, autor m.in. Kunsthalle w Wiedniu, Kunsthalle w Krems i tymczasowej Kunsthalle w Berlinie (ta ostatnia od 2017 roku ma służyć jako tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej i stanie na Powiślu w Warszawie). – Spotykamy się w Wiedniu, żywym muzeum architektury, więc tym serdeczniej zapraszam do poznania dzisiejszej architektury w Polsce, która zmienia polskie miasta – mówił Ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski. Na wernisaż przybyło ponad 100 gości – austriacka polonia, ale również mieszkańcy wiedeńskiej dzielnicy Hietzing, w której znajduje się siedziba polskiej ambasady.

Polska.Architecture
Ambasada RP w Wiedniu przy Hietzinger Hauptstrasse i wystawa Polska. Architecture. Ambasada mieści się w eklektycznym zabytkowym pałacyku z początku XX wieku. Prowadzoną od kilku lat renowację budynku polska placówka podsumowała wydając w ubiegłym roku album autorstwa Gerda Pichlera. Fot. Agnieszka Dąbrowska

Od 22 marca do 22 kwietnia ekspozycję można było zobaczyć w Instytucie Polskim w Wiedniu. Wystawę otworzyła redaktor „A-m” Beata Tylec, która przybliżyła gościom obiekty prezentowane na wystawie, a także opowiedziała o innych nowych polskich realizacjach – Międzynarodowym Centrum Kultury w Katowicach, Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu i Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Wśród zaproszonych gości byli architekci, austriacka polonia i przyjaciele instytutu.

Wystawa Polska. Architecture pokazuje 20 przykładów wybitnej polskiej architektury współczesnej. Wiedeń był już piątym miejscem jej prezentacji. Redakcja „A-m” wzbogaca ekspozycję o kolejne plansze przedstawiające nowe, realizowane aktualnie w Polsce ważne obiekty. W maju we wrocławskim Muzeum Architektury widzowie będą mieli możliwość zapoznania się z 24 budynkami (więcej str. 24).

Polska.Architecture
Konsul Generalny Andrzej Kaczorowski i Ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski witają gości wernisażu. Fot. Ambasada RP w Wiedniu
Tagi:
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.
Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. Koncepcję plastyczną ekspozycji, ukazującej autorskie podejście architekta do modułu, brył i ich wzajemnych relacji, opracowali kuratorzy Łukasz Wojciechowski i Aleksandra Czupkiewicz.
Krakowska odsłona wystawy Architektura muzyką przestrzeni Miesięcznik „Architektura-murator” oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na nową odsłonę wystawy „Architektura muzyką przestrzeni”. Ekspozycję, prezentującą pięć najwybitniejszych sal koncertowych Europy ostatnich lat, będzie można zobaczyć we wnętrzach dawnego hotelu Cracovia.
Wystawa w Muzeum Piłsudskiego na dzień przed otwarciem [GALERIA] Prace nad wystawą Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku dobiegły końca. Od 11 listopada będzie dostępna dla zwiedzających. Ekspozycja, według projektu firm Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image,  mieści się w podziemnej części nowego budynku i składa z sześciu galerii, prezentujących kolejne etapy życia marszałka.