Zaślepka na obiekt leadowy Architektura

i

Autor: Archiwum Architektury

X Międzynarodowe Forum Gospodarcze

2010-10-08 2:00

Rozwój miast jest kluczowym elementem współczesnej gospodarki stąd uwzględnienie problematyki przestrzeni miejskiej na Forum

8 października 2010 Pomorski Park Naukowo – Technologiczny, Gdynia, Al. Zwycięstwa 96/98 http://forum.gdynia.pl/przestrzen-miejska

Forum Gospodarcze a przestrzeń miejska Rozwój miast jest kluczowym elementem współczesnej gospodarki. Miasta są ośrodkami intensywnych kontaktów, wymiany gospodarczej i tworzenia innowacji. Dobrze zagospodarowana przestrzeń jest wizytówką miasta i czynnikiem konkurencyjności na „globalnym rynku miejsc”; elementem przyciągającym nowych mieszkańców, inwestorów i turystów. Stąd uwzględnienie problematyki przestrzeni miejskiej na Forum Gospodarczym.

Idea Panelu Przestrzenie położone nad wodą należą do najbardziej atrakcyjnych obszarów w mieście. Zarówno morze, jak i rzeki, kanały czy położone w mieście jeziora stanowią atrakcyjny element przestrzeni, a rozwój obszarów nadwodnych daje możliwość stworzenia niepowtarzalnych, tętniących życiem, unikalnych miejsc, przyczyniających się do rozwoju miasta na wielu poziomach. Zagospodarowanie terenów, w tym rewitalizacja obszarów poprzemysłowych, stanowi złożone przedsięwzięcia, które niosą ze sobą wyzwania ekonomiczne, planistyczne, społeczne i projektowe. Tereny nadwodne należą do najatrakcyjniejszych nieruchomości, a przestrzenie publiczne „waterfrontów” budują wizerunek i tożsamość miejsca. W miejscach takich lokują się także często nowe, współczesne funkcje miejskie, takie jak unikalne obiekty kulturalne – galerie, muzea, centra kongresowe – czy strefy komercyjne związane z dziedzinami kreatywnymi.

Przebieg panelu Celem panelu będzie przedstawienie współczesnych uwarunkowań, możliwości i metod rozwoju atrakcyjnych, dobrze zagospodarowanych obszarów „waterfrontów” tak, by osiągać największe korzyści gospodarcze, przestrzenne i społeczne. Panel podzielony będzie na trzy bloki tematyczne. W pierwszym zaprezentowana zostanie uniwersalna, globalna problematyka miejskich obszarów nadwodnych jako procesów rozwoju gospodarczego i przestrzennego. Drugi skupi się na studiach przypadków i konkretnych zagadnieniach problemowych, w tym na kształtowaniu atrakcyjnej nadwodnej przestrzeni publicznej. Trzeci blok poświęcony będzie aktualnej problematyce polskich miast. Każdy blok będzie składał się z kilku prezentacji oraz dyskusji z pytaniami z sali.

STRESZCZENIA + PRELEGENCI Pierwszy blok rozpocznie wystąpienie Jasona Priori; szefa londyńskiego biura globalnej firmy EACOM; jednej z największych firm projektowych na świecie. Jason Prior podzieli się z uczestnikami Forum doświadczeniami z projektów takich jak zagospodarowanie terenów olimpijskich na olimpiadę w Londynie w roku 2012; projekty zagospodarowania nabrzeży w miastach Blackpool, Liverpool; a także projektów terenów nadwodnych w Chinach czy Emiratach arabskich. W wystapieniu tym liczymy nie tylko na zaprezentowanie śmiałych projektów, ale także na omówienie procesu, który prowadzi od wizji, po realizację i tworzenie nowych, atrakcyjnych i unikalnych miejsc.

Dr hab. Piotr Lorens przedstawi uwarunkowania zagospodarowania terenów nadwodnych w kontekście globalnych trendów rozwojowych miast. W realiach globalizacji obserwujemy wzrastające dążenie do kreowania i wzmacniania lokalnej tożsamości, wyrażanej m.in. w specyficznej architekturze. Jednocześnie przestrzenie publiczne stają się coraz częściej areną rozwoju życia publicznego miasta, w tym wydarzeń i imprez. W związku z tym przestrzenie te coraz częściej goszczą różnego rodzaju imprezy o charakterze rozrywkowym lub artystycznym, często stanowiących przedmiot promocji miasta oraz dumy jego mieszkańców. Przestrzenie te oraz związane z nimi aktywności miejskie decydują coraz częściej o wizerunku całych miast, a tym samym przyczyniają się do kształtowania konkurencyjnej pozycji tych miast.

W trzecim wystąpieniu Thomas Hattig z firmy LandProp Services omówi rolę Waterfrontów jako części spójnego i odpowiedzialnego rozwoju tkanki miejskiej W drugim bloku zaprezentowane zostaną doświadczenia m.in. z Francji i Irlandii, oraz szerg szczegółowych zagadnień związanych z kstałtownaiem terenów nadwodnych, takich jak problematyka proekologicznego kształtowania terenu, czy łączenia funkcji miejskich i funkcji portowych.

Trzeci blok poświęcony będzie aspiracjom i planom polskich miast; ze szczególnym uwzględnieniem trójmiasta i samej Gdyni. Zaprezentowane zostaną doświadczenia ze strony deweloperów i projektantów. Przedstawiciel Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni przedstawi aktualne projekty i plany rozwoju Śródmieścia Gdyni, w tym m.in. zagospodarowanie terenów popartowych ; Forum Kultury – zespołu nowych obiektów u nasady Mola Południowego, obejmującego Teatr Miejski, Mediatekę i Galerię Miejską. Przedstawione zostaną aktualne działania planistyczne. Przedstawione zostanie szereg najnowszych projektów dotyczących przestrzeni nadwodnych, w tym zwycięski projekt konkursowy Muzeum II Wojny Światowej autorstwa biura Kwadrat.

Najważniejszym celem panelu obok przekrojowego przedstawienie problematyki kształtowania przestrzeni nadwodnych jest umożliwienie nawiązania kontaktów i wskazanie zainspirowanie uczestników do dalszej współpracy. Każda sesja zakończona będzie dyskusją z możliwością zadawania pytań prelegentom. Główną wartością spotkania będzie wymiana opinii i poglądów, oraz inspiracja dla przedstawicieli władz miast i biznesu.

fotka z /zdjecia/forum_art.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury