Architektura MuratorWydarzeniax projekte. arbeitsgruppe 4

x projekte. arbeitsgruppe 4

Tytuł wystawy jest niejednoznaczny: Co oznacza 'X'? X występuje często w pracach arbeitsgruppe 4 jako element konstrukcyjny. W latach 50. czterech młodych architektów postanowiło założyć grupę. Wybrali niezwykle pragmatyczny epitet określający ich działalność - arbeitsgruppe 4.

x projekte. arbeitsgruppe 4
Holzbauer, Kurrent, Spalt (1950–1970)

Wystawa: 04.03.2010 - 31.05.2010

Architekturzentrum Wien
Museumplatz 1 A-1070 Wien
www.azw.at

Trzon zespołu arbeitsgruppe 4 początkowo tworzyły silne osobowości jak Wilhelm Holzbauer, Friedrich Kurrent i Johannes Spalt. Otto Leitner, czwarty z członków-założycieli opuścił grupę w 1953 roku, zaś wraz z odejściem Wilhelma Holzbauera w 1964 roku, zespół składał się z dwóch osób. Bliski przyjaciel grupy nazwał ją '3/4'. Skrót szybko przyjął się w kręgach Wiednia i miał wpływ na wizerunek zespołu, który przez lata zdobywał legendarny status w historii austriackiej architektury.

Wilhelm Holzbauer, Friedrich Kurrent i Otto Leitner spotkali się w szkole w Salzburgu, gdzie kilka lat wcześniej uczęszczał Johannes Spalt. W 1950 roku czterech młodych architektów uczęszczając do wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych postanowiło założyć grupę. Wybrali niezwykle pragmatyczny epitet określający ich działalność - arbeitsgruppe 4. Po ukończeniu studiów w 1952 roku przenieśli się do studia na Fuhrmannsgasse 4, które stało się miejscem spotkań nowej generacji architektów, ale także kluczową lokalizacją dla sceny kulturalnej. W pracowni często pojawiali się zwolennicy wiedeńskiej awangardy.

Obszar zainteresowania arbeitsgruppe 4 stanowiły szkoły i tak pozostawało przez długi czas - koncepcja Wohnraumschule (Living Space School, 1953) spotkała się z szerokim uznaniem, choć nie została nigdy ukończona pomimo opracowanego kompleksowego programu funkcjonalngo budynku szkoły. Jednak do ich kluczowych realizacji zalicza się kościół 'Zum kostbaren Blut' w Salzburgu-Parsch (1953-1956), centrum doradztwa w Steyr-Ennsleiten (we współpracy z Johannem Georgem Gsteuem, 1959 - 1961/1968-1970), jak również szkoła św. Józefa w Salzburgu-Aigen (1961-1964). Ponadto, grupa wykazywała zainteresowanie austriacką architekturą z początku 20. wieku (realizowane ze szczególnym oddaniem przez Kurrenta i Spalta), które wywarło nie tylko istotny wpływ na ich pracę, ale w konsekwencji przełożyło się na liczne wystawy (w tym Kirchen unserer Zeit / Kościoły naszych czasów, 1956; Internationale Theaterbau-Ausstellung/Exhibition International Theatre Building, 1961; Architektur in Wien um 1900/Architecture w Wiedniu około 1900, 1964, Adolf Loos, 1964) i publikacje. W wyniku pionierskich osiągnięć w zakresie innowacji strukturalnych i technicznych, twórczość arbeitsgruppe 4 przetrwała do dziś, czyniąc z nich zjawisko swoich czasów.

Ułożone chronologicznie prace - ogółem 40 ze 119 w postaci planów, zdjęć, plakatów i modeli uzupełniają archiwalne wywiady, dające wgląd w świat trzech członków arbeitsgruppe 4.

Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA Aranżacje ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu są przykładem osobistych i nowoczesnych interwencji wkomponowanych w historyczne tło miejsca – o projektach ekspozycji pracowni NArchitekTURA piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.