Architektura MuratorWydarzeniaXI Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Architektura Śląska

XI Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Architektura Śląska

W sobotę 21 września rozpoczynają się XI Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Muzeum w Gliwicach zaprasza do podróży śladami działających na Śląsku architektów – m.in. Ericha Mendelsohna i Richarda Kobana

Architekci Gliwic: XI Dni Dziedzictwa, wrzesień 2013
Architekci Gliwic: XI Dni Dziedzictwa, wrzesień 2013

Erich Mendesohn, Max Fleisher, Emil i Georg Zillmannowie, Karl Mayr  i Dominikus Bohm, Tadeusz Teodorowicz-Todorowski czy Kazimierz Wejchert – wszystkich tych architektów łączą Gliwice. Praca w Gliwicach stanowiła istotny etap w twórczości każdego z nich; śladem działalności są często nowatorskie realizacje i rozwiązania urbanistyczne, ważne dla architektury Śląska.
Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego – wędrówka śladami pereł architektury i architektonicznych indywidualności – odbywać się będą 21 i 22 września 2013 roku. W programie spacery trasami tematycznymi: świat budowli ceglanych, przedwojenne domy towarowe, Miasto Akademickie Politechniki Śląskiej – kampus i wybrane obiekty uczelni, architektura przemysłowa początków XX wieku.

Przewodnikami po architekturze Śląska będą architekci i historycy, którzy od stycznia 2013 r. – w ramach projektu Gliwice na ich drodze, organizowanego przez Muzeum w Gliwicach – prowadzili wykłady prezentujące twórczość najważniejszych dla miasta architektów.

Album, stanowiący podsumowanie przedsięwzięcia, zaprezentowany zostanie podczas XI Dni Dziedzictwa w niedzielę, 22 września, w ramach panelu dyskusyjnego Nowoczesność a dobra kontynuacja. Spotkanie odbędzie się na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w budynku dawnego kinoteatru „X”. W spotkaniu wezmą udział autorzy zamieszczonych w książce tekstów. Redaktorem wydania i pomysłodawczynią cyklu Gliwice na ich drodze jest dr inż. arch. Magdalena Żmudzińska-Nowak, adiunkt w Katedrze Historii i Teorii Architektury Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Program wydarzeń
Sobota, 21 września 2013
Trasa I – W świecie budowli ceglanych - od Adalberta Kelma do Karla Mayra
Trasa obejmuje wybrane obiekty w dzielnicy Zatorze
Prowadzący: Magdalena Żmudzińska-Nowak, Bogusław Małusecki

Trasa II – Królowie architektury wielkiego przemysłu: - Emil i Georg Zillmannowie
Zwiedzanie obiektów dawnej KWK Gliwice (obecnie „Nowe Gliwice”)
Prowadzący: Tomasz Wagner
W ramach zwiedzania  wykład Joanny Tofilskiej z Muzeum Historii Katowic Emil i Georg Zillmannowie - twórcy krajobrazu przemysłowego Górnego Śląska.

Trasa III –  Śladami „wielkiej osi”  Karl Schabik i wizje nowoczesności
Spacer ulicami miasta od placu Piłsudskiego do ulicy Akademickiej.
Prowadzący: Adam Bednarski


Niedziela, 22 września 2013

Trasa IV –  Starówka – stara czy nowa? Franciszek Maurer i jego historyczne pasje
Prowadzący: Magdalena Żmudzińska –Nowak, Monika Michnik (Muzeum w Gliwicach)

Trasa V –  Miasto Akademickie - od Zygmunta Majerskiego do „śląskiej szkoły architektury”
Prowadzący:  Ryszard Nakonieczny  

I Gliwicki Bieg po historię wspólnie z Amatorskim Klubem Miłośników Biegania  „Pędziwiatr” Gliwice
Trasa biegu wytyczona została obok historycznych miejsc Gliwic. O związanych z nimi wydarzeniach, podaniach i legendach uczestnikom biegu opowiedzą przewodnicy. 
Start: Willa Caro, Muzeum w Gliwicach,  godz. 17.30
Meta: Willa Caro, Muzeum w Gliwicach, godz. 20.00

Zakończenie XI GDDK
Niedziela, 22 września 2013 r.,  godz. 16.00
Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, (dawny budynek kinoteatru „X”) ul. Marcina Strzody 10
Panel dyskusyjny Nowoczesność a dobra kontynuacja połaczony z promocją książki Gliwice na ich drodze wydanej przez Muzeum w Gliwicach.


Więcej informacji na temat XI GDDK na stronie www.muzeum.gliwce.pl

Archikosmos w Toruniu Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na projekcję filmu „Archikosmos” i wykład Ryszarda Nakoniecznego o „kosmicznej” architekturze Śląska.
Siedziba The Software House w Gliwicach: między tradycją a nowoczesnością Pracownia Zalewski Architecture Group zaprojektowała przestrzeń biurową dla gliwickiej spółki The Software House, jednej z najlepiej rozwijających się firm IT w Europie Środkowej. Śląscy informatycy postanowili zostać w rodzinnym mieście i na siedzibę spółki zaadaptować 1600 m2 w zabytkowym budynku poczty głównej w centrum.
Halo! Rybnik – nowy Punkt Informacji Miejskiej w Rybniku W dawnym sklepie Cepelii w centrum Rybnika powstał Punkt Informacji Miejskiej połączony z centrum kulturalnym mającym aktywizować mieszkańców i promować lokalnych twórców. Za projekt wnętrz odpowiada pracownia Mojo.
Strefa aktywności w Chorzowie Na zlecenie Uniwersytetu Śląskiego pracownia SLAS Architekci przygotowała projekt wielofunkcyjnej przestrzeni rekreacyjnej w centrum Chorzowa.
Najlepsze realizacje 2016 na Śląsku Rozstrzygnięto konkursy na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2016 i Architekturę Roku Województwa Śląskiego 2015. Najwięcej laurów zdobyła katowicka pracownia jojko+nawrocki architekci.
Robert Konieczny o Living-Garden House w Katowicach [FILM] Na przykładzie domu jednorodzinnego w Katowicach Robert Konieczny prezentuje rozwijaną od kilku lat ideę living-garden house. Jej najważniejsze cechy to przenikanie się przestrzeni domu i natury oraz uniwersalność założeń, które można zrealizować w każdym kontekście. Wykład odbył się w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.