Planujecie czerwcówkę lub wakacje? Dopiszcie do listy Wiedeń. W Architekturzentrum Wien do 16 sierpnia trwa wystawa monograficzna, poświęcona twórczości pierwszej pakistańskiej architektki Yasmeen Lari pt. Architektura dla przyszłości. Jej kuratorki Angelika Fitz i Elke Krasny już wcześniej dały się poznać jako poszukiwaczki feministycznych wątków w architekturze. W 2019 roku ich wystawa i publikacja Critical care. Architecture and urbanism for broken planet postulowała natychmiastową zmianę paradygmatów i prezentowała serię projektów z całego świata, odpowiadających na postulat troski w projektowaniu w wymiarze ekologicznym i społecznym.
Obecna wystawa została otwarta 8 marca. Na wernisaż przybyła sama Lari, która dziś ma ponad 80 lat. Jej długoletnia kariera odzwierciedla przemiany w samej architekturze. Po studiach w Londynie wróciła ona do kraju, gdzie zaczęła projektować reprezentacyjne modernistyczne gmachy publiczne, budynki mieszkalne i duże osiedla. Z czasem jej zainteresowania odbiegły od stylu międzynarodowego, a zaczęły dotyczyć architektury wernakularnej, budowania dla uboższej społeczności czy architektury zeroemisyjnej. Było to bezpośrednio związane z klęskami żywiołowymi, jakie spotkały Pakistan.
Trzęsienia ziemi i powodzie są konsekwencją zmian klimatu. Architektonicznymi odpowiedziami Lari na kryzysy są systemy oparte na tradycyjnych technologiach i lokalnych materiałach takich jak bambus, wapno i glina. Jej praca jest zorientowana na lokalną społeczność, partycypację, potrzeby osób słabszych, w tym kobiet i dzieci. Odznaczona w tym roku złotym medalem RIBA Yasmeen Lari promuje aktywizm klimatyczny jako jedyną drogę dla współczesnej architektury. Jej projekty są proste w konstrukcji, niedrogie i przeznaczone do samodzielnej budowy. Musimy delikatnie stąpać po planecie, mówi Lari.