Architektura MuratorWydarzeniaYoVA4 – młodzi wiedeńscy architekci w Lublinie

YoVA4 – młodzi wiedeńscy architekci w Lublinie

Ambasada Austrii, Austriackie Forum Kultury i Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej zapraszają na wystawę „YoVA4 – Młodzi wiedeńscy architekci i architekci krajobrazu”.

YoVA4 – młodzi wiedeńscy architekci w Lublinie

Johann Bernhard Fischer von Erlach, Theophil Hansen, Otto Wagner, Adolf Loos, Hans Hollein, grupa Coop Himmlb(l)au, Adolf Krischanitz  to tylko kilkoro spośród najsłynniejszych architektów, którzy ukształtowali Wiedeń, a wraz z nim historię architektury. Dzięki trzem ważnym szkołom wyższym kształcącym architektów wciąż powstają tu nowe pracownie. To właśnie im poświęcona jest wystawa YoVA4. Ekspozycję można oglądać do 31 maja w Galerii Sztuki Współczesnej w holu na parterze nowego skrzydła Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej przy ul. Nadbystrzyckiej 40. A już 22 maja odbędzie się towarzyszący wystawie wykład architektki Connie Herzog: LOSTINARCHITECTURE – an interdisciplinary overlap.

Connie Herzog od 2010 roku prowadzi w Wiedniu pracownię architektoniczną Lostinarchitrecture, która łączy architekturę z różnymi dziedzinami techniki i sztuki. W poszczególnych projektach stara się wypracowywać i łączyć ze sobą rożne nowe rozwiązania. Pracownia ma swoim dorobku realizacje budynków mieszkalnych i przemysłowych, architektury wnętrz, przestrzeni publicznych, a także integrację dzieł sztuki z architekturą.

Wystawa YoVA4 – Młodzi wiedeńscy architekci i architekci krajobrazu
Gdzie: Galeria Sztuki Współczesnej, nowe skrzydło WBiA Politechniki Lubelskiej, ul. Nadbystrzyckiej 40
Kiedy: 6-31 maja
Wykład: 22 maja, godz. 19.45, WBiA Politechniki Lubelskiej

Spotkanie w Wiedniu – Hansa Holleina wspomina Bohdan Paczowski Hollein żądał, by architekci przestali myśleć wyłącznie kategoriami budowania. Mówił, że jeśli chcemy piękna, to zmysłowego, o żywiołowej sile – architekt i publicysta Bohdan Paczowski o swoich spotkaniach z Hansem Holleinem, zmarłym w tym roku austriackim projektantem, artystą i teoretykiem architektury