15. Biennale Architektury w Wenecji

i

Autor: Archiwum Architektury Prezentacja Gabinete de arquitectura w ramach wystawy kuratorskiej w Giardini, w trakcie 15. Biennale Architektury. Fot. Francesco Galli, dzięki uprzejmości La Biennale di Venezia

Zaczyna się XVI Biennale Architektury

2018-05-24 8:00

26 maja w Wenecji rozpoczyna się wielkie święto architektury. Tegoroczny temat Freespace ma ucieleśnić w sobie nieoczekiwane możliwości i naturalną szczodrość przestrzeni, w jakiej żyjemy.  

Yvonne Farrell and Shelley McNamara (Grafton Architects), kuratorki XVI edycji, wybrały "Freespace" jako temat tegorocznego Biennale. Pojęcie ma ucieleśniać obecność lub nieobecność architektury, rozumianej jako "sposób myślenia o świecie, który zamieszkujemy". Według kuratorek, freespace ma uczulić uczestników i zwiedzających na podstawowe wartości architektury oraz wykorzystanie "przestrzennych darów", które architektura daje tym, które z nich korzystają.

Przeczytaj: Jak będzie wyglądał polski pawilon na Biennale 2018?

Na wystawę główną złoży się 71 uczestników. Do tej będą dołączone dwie sekcje specjalne: Close Encounters (Bliskie spotkania), które ma objąć 16 wystaw i skupi się na realizacjach, impulsem dla powstania których były istniejące, sławne budynki, oraz The Practice of Teaching (Praktyka kształcenia), obejmująca 12 wystaw i skupiające się na projektach, które powstały jako część procesu kształcenia. W tym roku udział wezmą 63 kraje, z czego 7 po raz pierwszy (Antigua i Barbuda, Arabia Saudyjska, Gwatemala, Liban, Pakistan oraz Watykan - czytaj więcej o pierwszym watykańskim pawilonie na Biennale).

Pawilonom będą towarzyszyły dwa projekty poboczne: Forte Marghera Special Project, instalację autorstwa skandynawskich architektów Samiego Rintali oraz Dagura Eggertssona, która znajdzie się w Mestre koło Wenecji, oraz projekt specjalny w Pawilonie Sztuk Użytkowych, który będzie refleksją nad przyszłością mieszkalnictwa komunalnego, opartą na projekcie Alison i Petera Smythsonów z roku 1972 - londyńskiego osiedla Robin Hood Gardens.