Neil Summers na co dzień prowadzi własną firmę konsultingową, Timber Dimension, ale regularnie współpracuje z AHEC przy projektach badawczych dotyczących nowych zastosowań drewna. Ukończył studia na Buckinghamshire College na wydziale technologii drewna, a następnie został adiunktem na wydziale Biologii Czystej i Stosowanej w Imperial College w Londynie. 28 maja Neil Summers poprowadził webinarium pn. Zalety wykorzystania amerykańskiego drewna liściastego w architekturze. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z właściwościami twardego drewna na przykładzie najciekawszych projektów zrealizowanych we współpracy z wiodącymi europejskimi architektami, jak Alex de Rijke, Amanda Levete, Alison Brooks czy Andrew Waugh. Neil Summers mówił również, w jaki sposób przebiegał proces projektowania i produkcji poszczególnych elementów wykorzystanych w tych obiektach, a także poruszył kwestie nowatorskiego zastosowania materiału, z uwzględnieniem właściwości konstrukcyjnych drewna klejonego krzyżowo (CLT), drewna modyfikowanego termicznie (TMT) oraz klejonki (glulam), odnawialność gatunków. Podczas prezentacji omówił ponadto międzynarodowy program AHEC, zachęcający architektów i wykonawców do szerszego wykorzystania wszystkich odnawialnych gatunków drewna.
Czytaj też: Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie |W ostatnich latach drewno stało się bardzo cenionym surowcem wykorzystywanym przez architektów w projektowaniu budynków różnego przeznaczenia, szybko zajmując miejsce betonu i stali. Krótsze czasy realizacji, mniejszy hałas na budowie, niższe poziomy emisji CO2 – to tylko kilka z zalet, z powodu których drewno staje się coraz częściej wybieranym materiałem konstrukcyjnym i wykończeniowym. Dzięki najnowszym osiągnięciom techniki i inżynierii, jest przy tym surowcem niezwykle wydajnym. Wszystko to powoduje, że architekci chcą dokładnie poznać i zrozumieć właściwości różnych gatunków drewna, zarówno pod względem budowlanym jak i estetycznym, aby wraz z inwestorami móc podejmować świadome decyzje – tłumaczą organizatorzy spotkania ze strony AHEC.
Stowarzyszenie AHEC
AHEC jest wiodącym międzynarodowym stowarzyszeniem handlowym, reprezentującym amerykański przemysł drewna liściastego. Jego członkami są eksporterzy drewna liściastego, którzy oferują znaczące ilości produktów na rynki całego świata. Od ponad 30 lat AHEC prowadzi działania promocyjne na arenie międzynarodowej. Jest też wydawcą wielu publikacji technicznych dotyczących gatunków drewna amerykańskiego, dostępnych także w języku polskim (można pobrać je ze strony www.americanhardwood.org/pl).