Architektura MuratorWydarzeniaZielone Miasto z Guntherem Vogtem

Zielone Miasto z Guntherem Vogtem

Już 29 marca kolejne spotkanie z cyklu DużeA. Tym razem o swojej pracy i doświadczeniach opowie szwajcarski architekt krajobrazu Gunther Vogt ze studia Vogt Landscape.

Zielone Miasto z Guntherem Vogtem

Na ten wykład wrocławscy architekci czekają od tygodni. Jeden z najbardziej cenionych projektantów zieleni w Europie przyjedzie do Polski na zaproszenie wrocławskiego SARP-u oraz Agaty Woźniczki i Mateusza Adamczyka z pracownia BudCud, kuratorów panelu Natura odbywającego się w ramach tegorocznej, specjalnej edycji projektu DużeA. W trakcie wykładu, pt. Zielone miasto, architekt zaprezentuje swoje najbardziej znane realizacje: Novartis Campus Park – spektakularne założenie powstałe na płycie dwupoziomowego garażu podziemnego w Bazylei oraz zagospodarowanie terenów wokół stadionu Alianz Arena w Monachium.

Günther Vogt studiował na Interkantonales Technikum Rapperswil (ITR). Od 1995 roku współprowadził biuro Kienast Vogt Partner. W 2000 roku założył w Zurychu pracownię Vogt Landscape Architects. Obecnie firma ma swoje oddziały także w Londynie i Berlinie, a w portfolio współpracę m.in. z Peterem Zumthorem, Olafurem Eliassonem czy takimi biurami jak Herzog & de Meuron i SANAA. Od 2005 roku Vogt jest profesorem Architektury Krajobrazu na ETH w Zurychu.

DużeA to seria wykładów i warsztatów organizowana przez wrocławski SARP. Tegoroczna edycja odbywa się w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i podzielona została na trzy panele tematyczne: Natura, Społeczeństwo, Architektura. Pierwszy z nich wskazywać ma na kluczową rolę przyrody i umiejętnego korzystania z jej zasobów w kształtowaniu miasta. 7 marca gościem panelu Natura był Julien de Smedt z pracowni JDS Architects. Oprócz Gunthera Vogta kuratorzy zaprosili jeszcze Dana Wooda z amerykańskiego biura WorkAC (spotkanie: 4 kwietnia). Wszystkie wykłady odbywają się o godzinie 18.00 we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. Na zakończenie cyklu Natura zaplanowano wystawę plenerową z prezentacjami projektów wszystkich zaproszonych gości oraz weekendowe warsztaty dla studentów i młodych architektów: Wroclaw Home Made. Food from the city, które poprowadzą Jago van Bergen z pracowni Van Bergen Kolpa oraz Fokke Moerel z holenderskiego biura MVRDV. Uwaga! Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 24 marca. Aby wziąć w nich udział, na adres bigaproject@sarp.org.pl należy wysłać dowolny własny projekt wraz z krótkim uzasadnieniem chęci uczestnictwa.

Kerez w Muzeum Nie tak dawno Günther Vogt wybitny szwajcarski architekt krajobrazu zaprezentował makietę otoczenia przyszłego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wstępną koncepcję tworzył we współpracy z architektem Christianem Kerezem na etapie konkursu architektonicznego.