Architektura MuratorWydarzeniaZielony Göteborg. Wirtualna podróż studyjna

Zielony Göteborg. Wirtualna podróż studyjna

W odpowiedzi na ograniczenia związane z pandemią Göteborg zaprasza w wirtualną podróż studyjną po swoich innowacyjnych ekologicznych budynkach.

Zielony Göteborg. Wirtualna podróż studyjna
Zespół mieszkalny Brf Viva w Göteborgu, proj. Malmström Edström. Jeden z obiektów, które można zwiedzić w ramach wirtualnego spaceru; fot. dzięki uprzejmości spółdzielni Riksbyggen

Dla Göteborga COVID-19 to porażka. Wizyty międzynarodowych delegacji badających zrównoważone rozwiązania praktycznie całkowicie ustały. Cieszymy się jednak, że możemy zaprezentować wirtualną wycieczkę przedstawiającą niektóre z najciekawszych obiektów ekologicznego budownictwa w Göteborgu. To substytut, ale też może uzupełnienie późniejszej, właściwej wizyty - mówią przedstawiciele miejskiej spółki Business Region Göteborg.

Czytaj też: Szkoła Architektury w Sztokholmie |

Wirtualny spacer po Göteborgu

Wśród budynków, które można w ten sposób zwiedzić, jest HSB Living Lab, dom dla studentów i wizytujących szwedzkie miasto w celach badawczych naukowców. To rodzaj laboratorium, gdzie eksperymentuje się ze zrównoważoną technologią i stylami życia w celu opracowania innowacyjnych rozwiązań. W zaprojektowanych przez biuro architektoniczne Tengbom 44 modułach mieści się 29 mieszkań. To prawdopodobnie pierwszy budynek na świecie, w którym równocześnie mieszka się i prowadzi badania. Zwiedzanie HSB Living Lab jest jak podróż w czasie, jakbyśmy przesunęli się o dekadę w przyszłość. Ogniwa słoneczne są tu zintegrowane ze ścianami. Testujemy też okna, które pochłaniają i przechowują światło słoneczne w postaci energii cieplnej. A zastosowane rozwiązania z obszaru smart home czynią życie w tym budynku prostszym - zachęcają pomysłodawcy wirtualnego spaceru.

Innowacyjna architektura Göteborga

Dają nam również szansę odwiedzenia pobliskiego A Working Lab - biurowca, w którego elastycznej przestrzeni pracuje 430 osób z branży innowacji. Podobnie jak HSB Living Lab, powstał on według projektu biura Tengbom. Fundamenty A Working Lab wykonano z przyjaznego środowisku betonu, a zasila go energia z miejscowej elektrowni słonecznej. Kolejny obiekt na wirtualnej mapie uznany został przez organizatorów konkursu Swedish Green Building Awards za Ekologiczny Budynek Roku 2019. Zespół mieszkalny Brf Viva, zaprojektowany przez biuro Malmström Edström i wybudowany przez spółdzielnię Riksbyggen, powstał w ramach projektu Riksbyggen Positive Footprint Housing. W ten sposób spółdzielnia testuje możliwości realizacji dzielnic zrównoważonych pod względem środowiskowym, społecznym i ekonomicznym. Jej budynki projektowane są też jako jednostki plusenergetyczne.

Wszystkie prezentowane na trasie wirtualnego spaceru obiekty mieszczą się w pobliżu Johanneberg Science Park, którego zarządca koordynuje w Göteborgu europejski program IRIS Smart Cities.

www.greengothenburg.se/virtual-tours

Szkoła Architektury w Sztokholmie Po raz pierwszy od ponad czterdziestu lat studenci architektury Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie mogą cieszyć się siedzibą wydziału na terenie historycznego kampusu. Ukończony w 2015 roku budynek już doczekał się najważniejszej nagrody architektonicznej Szwecji. Za projekt odpowiada pracownia Tham & Videgård Arkitekter.
Sauna w przemysłowym porcie Budynek powstał na terenie jednego z portów Göteborga, którego przemysłowy charakter powoli zastępują funkcje rekreacyjno-kulturalne. Dzięki niecodziennej formie oraz surowym materiałom, obiekt sprawia wrażenie jakby od zawsze stanowił część portowych zabudowań. Za projekt odpowiada eksperymentalna, berlińska pracownia architektoniczna Raumlabor.
Przedszkole na wydmach Projekt przedszkola Råå Forskola powstał w duńskiej pracowni Dorte Mandrup Arkitekter. Budynek zlokalizowano nad samym morzem, po szwedzkiej stronie cieśniny Sund, która oddziela dwa skandynawskie kraje.