Architektura MuratorWydarzeniaZięta w Pałacu Królewskim i na Times Square

Zięta w Pałacu Królewskim i na Times Square

Muzeum Miejskie Wrocławia i Oskar Zięta zapraszają na wystawę „Deformacja odbicia – odbicia deformacji” w historycznych wnętrzach Pałacu Królewskiego. Wśród prezentowanych obiektów  m.in. instalacja Crystals Urban Frames, która wkrótce stanie na nowojorskim Times Square.

Zięta w Pałacu Królewskim i na Times Square
Fragment instalcji Crystals Urban Frames, proj. Oskar Zięta; fot. Maciej Lulko

Oskar Zięta to architekt i designer, autor metody stabilizacji stali sprężonym powietrzem oraz wytwarzanych w ten sposób mebli i instalacji artystycznych. Od 10 lat rozwija we Wrocławiu własne studio, tworząc dla swojego miasta także liczne rzeźby przestrzenne, jak Nawa na wyspie Daliowej czy  Koniczyna w pobliżu Astry. Zięta jest też autorem aranżacji wnętrz wrocławskiego Baru Barbara. Wspólnym mianownikiem jego realizacji są polerowane, połyskliwe powierzchnie i charakterystyczne deformacje.

Do 20 września w  zabytkowych wnętrzach Pałacu Królewskiego we Wrocławiu można oglądać najnowszą wystawę architekta „Deformacja odbicia – odbicia deformacji”. Na ekspozycji pokazywanych jest niemal pięćdziesiąt prac Oskara Zięty, w tym prototypy obiektów projektowanych zarówno do wnętrz prywatnych, jak i przestrzeni publicznych, a także multimedialne prezentacje, które odsłaniają kulisy warsztatu autora i opracowanej przez niego technologii. Autorzy wymienili część historycznych elementów wystroju na ich współczesne odpowiedniki.

Czytaj też: Stalowe lustra Oskara Zięty |

Wystawa odnosi się do trendu integracji sztuki z projektami architektonicznymi oraz estetyzacji przestrzeni. To propozycja przedefiniowania sposobu spoglądania zarówno na zachowawczo zaaranżowane sale ekspozycyjne, jak i na technologicznie zaawansowane obiekty Zięty – czytamy w informacji prasowej. Głównym obiektem wrocławskiej ekspozycji jest prezentowana po raz pierwszy publicznie instalacja o nazwie Crystals Urban Frames. Trzy przestrzenne, stalowe ramy, zaprojektowana na festiwal NYCxDESIGN dla pawilonu Designu w Nowym Jorku, obecnie odbijają i kadrują zieleń pałacowych ogrodów, wkrótce multiplikować będą światła taksówek i neonowych reklam na Times Square.

Wystawa „Deformacja odbicia – odbicia deformacji”
Gdzie: Muzeum Miejskie Wrocławia, Pałac Królewski,  ul. Kazimierza Wielkiego 35
Kiedy: 18 lipca – 20 września 2020 roku

Tagi:
Autor: (Red.)
Oskar Zięta – architekt, artysta, rzemieślnik: rozmowa Wielu inżynierów mówiło mi: „Panie Zięta, proszę już sobie odpuścić to dmuchanie stali, bo to błąd technologiczny, opisany w normie 8580 jako falowanie materiału w procesie deformacji”. Dziś, choć FiDU wciąż nie jest technologią powszechnie używaną, jesteśmy w stanie konstruować i realizować formy dużo lżejsze, a przy tym o wiele bardziej wytrzymałe od tradycyjnych elementów używanych w budownictwie – z architektem Oskarem Ziętą rozmawia Zofia Malicka.
Inflatales. Stalowe opowieści Oskara Zięty Galeria Architektury GAGA MOS zaprasza na wystawę „Inflatales” przygotowaną z okazji 10. rocznicy działalności Zieta Studio.
Krzesło Ultraleggera Oskar Zięta postanowił zmierzyć się z superlekkim krzesłem Superleggera projektu Gio Pontiego. Za pomocą technologii FiDU stworzył prawdopodobnie najlżejsze krzesło w historii designu. Ultraleggera stanowi połączenie wytrzymałej ramy z perforowanym siedziskiem i oparciem. Całość wykonana jest z aluminium.
G-Table – obiekty artystyczne Oskara Zięty Do wygenerowania formy G-Table studio Zieta Prozessdesign używa programu do projektowania parametrycznego. Przez modyfikację kilku zmiennych, można stworzyć zarówno miniaturowy model, jak i wielki pawilon.
Stalowe lustra Oskara Zięty Oskar Zięta wciąż udowadnia, że to, co pozornie nierealne, jest możliwe. Niedawno postanowił zmierzyć się ze stereotypem lustra. Wraz z zespołem opracował technologię umożliwiającą tworzenie zwierciadeł z metalu.
Oskar Zięta o instalacji Nawa we Wrocławiu Wykład Oskara Zięty na temat instalacji Nawa we Wrocławiu. Prezentacja odbyła się w ramach otwartych obrad jury towarzyszących konkursowi Innowacje w Architekturze 2017.