Architektura MuratorRealizacjeNawa Oskara Zięty: rzeźba miejska na Wyspie Daliowej we Wrocławiu

Nawa Oskara Zięty: rzeźba miejska na Wyspie Daliowej we Wrocławiu

Nawa Oskara Zięty, składający się z 35 metalowych łuków pawilon na Wyspie Daliowej we Wrocławiu, to pierwsze zastosowanie wynalezionej przez projektanta technologii FiDU w tak dużej skali [GALERIA].

Nawa Oskara Zięty: rzeźba miejska na Wyspie Daliowej we Wrocławiu
Nawa Oskara Zięty stanęła na Wyspie Daliowej

Nawa Oskara Zięty stanęła na Wyspie Daliowej, najmniejszej z kilkunastu wysp we Wrocławiu. Wyspa ta, położona w pierwotnym biegu rzeki Odry, tuż obok mostu Piaskowego, przez długi czas pozostawała niedostępna dla mieszkańców. Dziś została przywrócona miastu w ramach rewitalizacji tzw. osi odrzańskiej. Koncepcję przebudowy wyspy oraz projekt zieleni opracowała pracownia ISBA.

Nawa Oskara Zięty: architektura i bionika

Zwieńczeniem prac na Wyspie Daliowej była inauguracja Nawy Oskara Zięty. Lekki obiekt składa się z 35 metalowych łuków, tworząc formę, pod którą można się swobodnie przemieszczać. W projekcie Nawy Oskara Zięty dostrzec można zarówno historyczne, jak i współczesne inspiracje - łuk to konstrukcja stosowana od tysiącleci, a jego wynalezienie było ogromnym przełomem w architekturze. Tutaj łuki służą zarówno jako elementy konstrukcyjne, jak i artystyczna forma ekspresji. Jednocześnie, podobnie jak w innych realizacjach Oskara Zięty, widoczne jest tu zainteresowanie projektanta bioniką, interdyscyplinarną nauką zajmującą się badaniem budowy i zasad działania organizmów oraz wykorzystaniem wyników tych badań w technice.

Nawa w technologii FiDU

Stworzenie konstrukcji było możliwe dzięki FiDU - innowacyjnej technologii wynalezionej przez Ziętę. Polega ona na wypełnieniu sprężonym powietrzem zespawanych ze sobą stalowych elementów. Metalowe formy usztywniają się, zyskując trwałość i stabilność, a jednocześnie zyskując niezwykłą lekkość. Nawa Oskara Zięty jest pierwszą próbą jej zastosowania w tak dużej skali. Kształt łuków to z kolei wynik projektowania parametrycznego - konstrukcja powstała dzięki zaawansowanym obliczeniom i modelowaniu w oprogramowaniu Grasshopper.

Znaczna większość prac nad realizacją Nawy Oskara Zięty odbyła w hali produkcyjnej dawnej stoczni, co pozwoliło skrócić czas montażu na miejscu. Wycinanie, spawanie i nadmuchiwanie łuków powietrzem zajęło kilka miesięcy. Następnie wszystkie elementy zostały przetransportowane z hali produkcyjnej na wyspę Daliową na barkach płynących przez rzekę Odrę. Prace budowlane i montażowe rozpoczęły się w kwietniu. Wcześniej, budowniczowie i geodeci przez kilka tygodni prowadzili przygotowania terenu.

Zobacz film: Oskar Zięta o instalacji Nawa

Oskar Zięta na temat instalacji Nawa we Wrocławiu: jak powstała technologia FiDU, na czym polega, jak wyglądał proces produkcji, transport i sama realizacja. Prezentacja odbyła się w ramach otwartych obrad jury towarzyszących konkursowi Innowacje w Architekturze 2017, który zorganizowała redakcja „Architektury-murator”.

Oskar Zięta – architekt, artysta, rzemieślnik: rozmowa Wielu inżynierów mówiło mi: „Panie Zięta, proszę już sobie odpuścić to dmuchanie stali, bo to błąd technologiczny, opisany w normie 8580 jako falowanie materiału w procesie deformacji”. Dziś, choć FiDU wciąż nie jest technologią powszechnie używaną, jesteśmy w stanie konstruować i realizować formy dużo lżejsze, a przy tym o wiele bardziej wytrzymałe od tradycyjnych elementów używanych w budownictwie – z architektem Oskarem Ziętą rozmawia Zofia Malicka.
Inflatales. Stalowe opowieści Oskara Zięty Galeria Architektury GAGA MOS zaprasza na wystawę „Inflatales” przygotowaną z okazji 10. rocznicy działalności Zieta Studio.
Zięta w Pałacu Królewskim i na Times Square Muzeum Miejskie Wrocławia i Oskar Zięta zapraszają na wystawę „Deformacja odbicia – odbicia deformacji” w historycznych wnętrzach Pałacu Królewskiego. Wśród prezentowanych obiektów  m.in. instalacja Crystals Urban Frames, która wkrótce stanie na nowojorskim Times Square.
Krzesło Ultraleggera Oskar Zięta postanowił zmierzyć się z superlekkim krzesłem Superleggera projektu Gio Pontiego. Za pomocą technologii FiDU stworzył prawdopodobnie najlżejsze krzesło w historii designu. Ultraleggera stanowi połączenie wytrzymałej ramy z perforowanym siedziskiem i oparciem. Całość wykonana jest z aluminium.
G-Table – obiekty artystyczne Oskara Zięty Do wygenerowania formy G-Table studio Zieta Prozessdesign używa programu do projektowania parametrycznego. Przez modyfikację kilku zmiennych, można stworzyć zarówno miniaturowy model, jak i wielki pawilon.
Stalowe lustra Oskara Zięty Oskar Zięta wciąż udowadnia, że to, co pozornie nierealne, jest możliwe. Niedawno postanowił zmierzyć się ze stereotypem lustra. Wraz z zespołem opracował technologię umożliwiającą tworzenie zwierciadeł z metalu.