Architektura MuratorWydarzeniaZimowa strefa relaksu przed Rotundą – aktywiści pomagają miastu!

Zimowa strefa relaksu przed Rotundą – aktywiści pomagają miastu!

W ciągu zaledwie tygodnia od otwarcia nowej Rotundy przestrzeń przed pawilonem zamieniła się w dziki parking. ZDM i PKO BP, do którego należy Rotunda, przerzucają się odpowiedzialnością. Aktywiście ze stowarzyszenia Miasto jest Nasze postanowili interweniować i urządzili tam zimową strefę relaksu, zabeazpieczającą teren przed samochodami.

Zimowa strefa relaksu przed Rotundą – aktywiści pomagają miastu!
Nowa Rotunda, proj. Gowin Siuta; fot. dzięki uprzejmości PKO BP

W piątek 29 listopada w Warszawie otwarto nową Rotundę. Transparentny, lekki pawilon z charakterystycznym zadaszeniem według projektu Jerzego Jakubowicza został oddany do użytku w 1966 roku i szybko stał się jedną z ikon stolicy. W 2013 roku właściciel Rotundy, bank PKO BP, we współpracy z warszawskim SARP-em, firmą DuPont oraz stowarzyszeniem Polish Green Building Council zorganizował dwuetapowy konkurs na nowy obiekt, który powtarzałby formę pawilonu, wykorzystując współczesne rozwiązania i materiały. Zwyciężyła pracownia Gowin Siuta. Zgodę na inwestycję wydał ówczesny stołeczny konserwator zabytków Piotr Brabander, argumentując, że konstrukcja Rotundy nie jest oryginalna, bo powstała po dramatycznym w skutkach wybuchu gazu z 1979 roku, który zniszczył budynek w ok. 70%. Choć w trakcie prac rozbiórkowych okazało się, że nie jest to prawda, bo pawilon w dużej części zachował pierwotny szkielet, na zmianę decyzji było już za późno. Ostatecznie bank zdecydował się wyeksponować niektóre elementy konstrukcyjne w nowych wnętrzach.

Już w trakcie realizacji pojawiły się pierwsze kontrowersje. W mediach krytykowano m.in. kolor przeszkleń, a także nowy wyraz architektoniczny zygzakowatego zadaszenia. Zwieńczeniem budynku jest – tak jak w pierwowzorze – wężyk generalski. Ten element – zgodnie z zaleceniami jury – został przeprojektowany tak, by technologicznie i estetycznie odpowiadać czasom, w których jest realizowany. Geometryczna „czapka generalska" stanowi wraz z dachem jeden spójny element wykończony anodowanym aluminium – tłumaczyli autorzy na łamach „A-m” 09/2018.

Jak się okazało, to nie koniec krytyki, jaka spadła na inwestora i władze miasta, oskarżane o dopuszczenie do rozbiórki obiektu i odbudowania go w zmienionej formie. Wkrótce po otwarciu Rotundy przestrzeń przed pawilonem zamieniła się w dziki parking. Bank PKO BP informuje, że teren wokół budynku do niego nie należy, a Zarząd Dróg Miejskich, że parkowanie przed Rotundą jest nielegalne i zagrożone mandatem, kierowcom nie przeszkadza to jednak ustawiać tam swoich aut. Z pomocą przyszli aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, którzy 6 grudnia ustawili przed budynkiem leżaki i niewielkie rośliny w doniczkach, skutecznie uniemożliwiając parkowanie. – Nasz happening ma zachęcić PKO BP i władze Warszawy do zagospodarowania tej przestrzeni w inny sposób. Postawienie tam ławek, posadzenie drzew nie tylko sprawiłoby, że przestrzeń stałaby się przyjemna, ale też rozwiązałoby problem nielegalnego parkowania - drzewa i ławki stanowiłyby naturalną barierę dla samochodów – mówi Aleksandra Wilczyńska, aktywistka stowarzyszenia.

Uwaga konkurs! Wyślij zdjęcie i wygraj udział w europejskim forum młodzieży w Strasburgu Rejestracja na tegoroczny European Youth Event zakończyła się w styczniu, ale wciąż jeszcze możesz wziąć udział w tym najważniejszym wydarzeniu dla młodych europejskich aktywistów. Wystarczy, że zamieścisz na Instagramie zdjęcie z odpowiednim hasztagiem.
Instrukcja dla aktywisty Wykorzystując swoje doświadczenia w odzyskiwaniu przestrzeni publicznych dla mieszkańców, katowicka Fundacja Napraw Sobie Miasto wydała w ubiegłym roku serię ilustrowanych instrukcji w opracowaniu Pawła Jaworskiego zatytułowanych Jak przejąć kontrolę nad światem, zaczynając od swojego podwórka. Pięć książeczek zawiera informacje na temat możliwych form zaangażowania się na rzecz zmiany otoczenia. Serii towarzyszy broszura, w której opisano przykłady pięciu interwencji w różnych miastach Polski.
Społeczny wpływ projektowania. Nagroda IF SOCIAL IMPACT PRIZE to nowa nagroda dla projektów i przedsięwzięć, w których najważniejszy jest interes społeczny. Zgłoszenie jest bezpłatne, a pula nagród wynosi 50 tys. euro.
V Kongres Ruchów Miejskich Gospodarzem piątego forum aktywistek i aktywistów będzie Śląsk, którego specyfika stanowić ma tło dla znanych z całej Polski problemów miejskich. Termin zgłoszeń upływa 30 kwietnia.
Architektura skłotu A co byłoby gdyby to prawo do tanich mieszkań i życia, a nie prywatna własność stały się priorytetem rozwoju miasta? - zastanawiają się twórcy projektu badawczego i prezentowanej w Rotterdamie wystawy poświęconej skłotom.
Samorządy buntowników W lipcu ubiegłego roku organizacje aktywistów reprezentujące 11 polskich miast zawiązały porozumienie ruchów miejskich, zapowiadając start w jesiennych wyborach do władz lokalnych. Część komentatorów zwracała uwagę, że to konsekwentna kontynuacja działań prowadzonych dotąd oddolnie, część przestrzegała, że niedoświadczeni społecznicy nie będą w stanie podejmować świadomych decyzji politycznych. W tym numerze, pół roku po wyborach, przypominamy, co postulowali aktywiści, zastanawiamy się, jak radzą sobie w samorządach i jak pod wpływem ich programów zmienia się polityka miast.