Drugie życie wybiegu dla niedźwiedzi
Wybieg dla niedźwiedzi brunatnych przy al. Solidarności, znajdujący się pod opieką warszawskiego zoo, został zamknięty w 2020 roku. Od tego czasu jedynie porastał coraz bardziej bujną zielenią. Miejsce to zwróciło jednak uwagę artysty Pawła Althamera, silnie związanego z prawobrzeżną Warszawą. Postanowił stworzyć tu Złotą Wyspę, przestrzeń pomyślaną jako antidotum na zgiełk miasta i przebodźcowanie współczesnego świata.
Punktem wyjścia do stworzenia Złotej Wyspy jest planowana wystawa w Zachęcie, do której zostałem zaproszony. Przestrzeń wyspy miała nam posłużyć za miejsce, gdzie będziemy mogli kreatywnie medytować, ale też za alternatywną przestrzeń edukacyjną. Jest to też miejsce, gdzie można się dowiedzieć, kim się jest i czego się pragnie, poza szkolnymi murami. Zapraszamy zarówno młodych artystów, jak też młodzież i seniorów – mówił o Złotej wyspie Paweł Althamer.
Międzypokoleniowa Złota Wyspa
Projekt rozpoczął się w maju tego roku. Na Złotej Wyspie, poza programem artystycznym, organizowane są zajęcia dla młodzieży ze szkół specjalnych, spotkania przyrodnicze czy cykl tzw. biodróży o charakterze edukacyjnym. Program realizowany jest w ścisłej współpracy z Centrum Sztuki Włączającej i Teatrem 21 – w maju i czerwcu odbyły się performanse Daniela Kotowskiego dotyczące społecznego wykluczenia Głuchych, zrealizowany został również cykl zajęć z jogi, prowadzonych przez aktorkę i reżyserkę związaną z Teatrem 21. Wyspa okazała się też doskonałą sceną dla tańca współczesnego i działań performatywnych oraz koncertowych. Do współpracy przy programie dla dzieci i młodzieży z warszawskiej Pragi włączyło się stowarzyszenie Stacja Praga.
Althamer zamieszka na Wyspie
Akcja malowania Wyspy na złoty kolor, którą Paweł Althamer przeprowadził wraz z zaproszonymi artystami i artystkami w pierwszy weekend sierpnia, miała na celu zwrócenie uwagi na ogromny potencjał tej przestrzeni. Przemiana ma charakter tymczasowy. Dzięki użyciu nieinwazyjnych, ekologicznych środków i odpowiedniemu zabezpieczeniu powierzchni po zakończeniu projektu przestrzeń wróci do wcześniejszego wyglądu. Na razie dawny wybieg dla miśków stanie się rodzajem sceny, na której w sierpniu i wrześniu odbędą się warsztaty, akcje performatywne i spotkania. Sam Althamer zamierza w drugiej połowie sierpnia zamieszkać na Wyspie i oddać się twórczemu procesowi pracy rzeźbiarskiej. Pełen program wraz z datami wydarzeń i zasadami uczestnictwa znajduje się na stronie muzeumwarszawy.pl.