Na elewacjach tego rodzaju budynków często znajdują się zdobienia, których nie można zakryć. Brak możliwości izolacji budynków od zewnątrz ma miejsce również, kiedy budynki usytuowane są zbyt blisko siebie i zwyczajnie nie ma miejsca na dodatkową termoizolację.
W takich sytuacjach rozwiązaniem jest zastosowanie termoizolacji od wewnątrz. Firma Kingspan Insulation posiada w swojej ofercie system do izolacji ścian od wewnątrz. Jest to płyta z rdzeniem z pianki rezolowej zespolona z płytą gipsowo-kartonową. Z drugiej strony rdzenia płyty znajduje się niskoemisyjna okładzina aluminiowa. Pomiędzy izolatorem a płytą g-k znajduje się folia aluminiowa pełniąca funkcję paroizolacji. Dzięki temu posiadają duży opór dyfuzyjny i zapobiegają migracji pary wodnej z pomieszczenia do ścian zewnętrznych które mają znacznie niższą temperaturę. System Kingspan Kooltherm K118 Izolacja wewnętrzna to wykończenie i izolacja w jednym - zainstalowaną płytę wystarczy zagipsować i pomalować, bez konieczności stosowania paroprzepuszczalnych zapraw i farb. Zastosowanie płyt jest ekonomicznym rozwiązaniem a montaż w technologii suchej zabudowy umożliwia wyrównanie nawet dużych nierówności. Do jego montażu najczęściej nie jest wymagane specjalne przygotowanie podłoża. Ponieważ system działa na zasadzie wyizolowania pary wodnej pochodzącej z pomieszczeń nie dochodzi do utraty własności systemu pod wpływem wielokrotnego pokrywania kolejnymi warstwami farb. Wręcz przeciwnie, zastosowanie farb o wysokim oporze dyfuzyjnym jedynie poprawia jego skuteczność.
Tak skonstruowany system jest idealnym rozwiązaniem do izolacji ścian zewnętrznych od wewnątrz. Jego niewątpliwą zaletą oraz tym, co odróżnia go od innych rozwiązań termoizolacji stosowanych od wewnątrz jest jego grubość. Współczynnik przewodzenia ciepła λ rdzenia płyty wynosi zaledwie 0,018 W/ m·K. Oznacza to, że np.: mur ceglany o grubości zaledwie 25 cm ocieplony płytą o grubości rdzenia 65 mm spełnia wymagania wg WT na 2017 rok tj. U = 0,23 W/(m2·K). Ponadto cienkim materiałem łatwo jest wyeliminować mostki termiczne powstające na stropach i ścianach działowych.
Zastosowanie takiego rozwiązana daje niejako dwie (a nawet trzy) główne korzyści. Po pierwsze, budynek spełnia określone wymogi w zakresie termoizolacji. Po drugie, zastosowana termoizolacja nieznacznie zmniejszyła powierzchnię izolowanych pomieszczeń. Jeśli budynek jest wynajmowany (po trzecie) zysk z wynajmu powierzchni w takim budynku jest większy, niż w przypadku zastosowania "grubszych" termoizolacji.
Płyty Kingspan Kooltherm cieszą się dużym zainteresowaniem wśród konserwatorów zabytków, ponieważ umożliwiają poprawę komfortu cieplnego budynku bez konieczności zmiany ich pierwotnego wyglądu. Stosowane są do termoizolacji ścian od wewnątrz, stropów, a także poddaszy.